Арт и дизајн

Уметник создава цртежи со молив и им вдахнува „животен сјај“

Мексикански уметник, Енрике Бернал, пронајде уникатен начин да ги направи своите цртежи со моливи да заблескаат со мистерија. Тој умно додава дигитална светлина на различни делови од неговите скици. Ова уникатно комбинирање на модерни и традиционални техники му помага да нацрта тела и лица, на кои елементите оживуваат и не можеме да го тргнеме погледот

20 паметни решенија за проблемите што ги имаат сопствениците на мали простори

Не секој може да си дозволи пространи станови или огромни куќи во предградијата. Многумина од нас треба да го извлечат најдоброто од она што го имаат, а тоа често може да значи и пренатрупани мали куќи и станови. За среќа, постојат неколку начини да го одржите работното место во ред и да се ослободите од

Погледнете ги сликите на полскиот уметник кој знае сè за грдата страна на нашиот свет

Павел Кучински е познат полски карикатурист, чии илустрации ја откриваат темната страна на модерното општество. Уметникот започна да работи на сатирични илустрации во 2006 година. Сега тој се смета за жив класик на овој жанр. Неговите дела навистина ќе разбудат повеќе прашања во вашата психа. На пример, која е целта на модерното општество?

Ова се најдобрите 10 фотографии од натреварот за фотоновинарство, кои го покажуваат најлошото и најдоброто во човештвото

Јасно е дека 2019 година е клучна година за граѓаните низ целиот свет. Во овој контекст, бесплатната апликација „Агора“ го започна својот прв конкурс за фотографии за # фотоновинарство, за да им даде на фотографите начин да фрлат светлина за конкретни проблеми. Натпреварот собра повеќе од 12.321 аматерски и професионални фотографи од целиот свет. „Млади

Уметник создаде куќа од огледала што се вклопува во природата и никогаш не изгледа исто

Еден американски уметник по име Даг Ајткен создаде куќа која на прв поглед изгледа прилично едноставно освен фактот дека е покриена со големи огледала. Градбата се спојува со прородата и изгледа неверојатно. Куќата изгледа сосема различно во зависност од аголот од кој ја гледате, времето од денот или годишното време и секако токму ова е

Како времето да застанува… Човек со брада како шал, на традиционален инструмент свири и пее песна од 14 век, некаде во руралните делови на Турција

Песната е навистина смирувачка, те тера да подзастанеш малку и да се запрашаш, протрчуваш ли само низ животот или ти текнува и да запреш малку, за едноставно да поуживаш во патувањето.

Она што го прави оваа девојка со нејзиното лице ги збунува нашите умови

Линијата помеѓу илузијата и реалноста може да биде нејасна. Шминкерката Даин Јун се игра со оваа граница и го користи лицето како платно за импресивни оптички илузии кои можат да ви го збунат умот. „Причината поради која започнав да сликам илузии е тоа што верувам дека луѓето живеат во илузии. Луѓето сфаќаат сè на свој

Нова изведба на Мотика хитот од пред 14 години од финскиот квартет Лоитума

Лоитума е фински квартет чии членови ја комбинираат финската вокална традиција со звуците на традиционалниот фински инструмент кантела. Девојките се здобија со голема популрност во 2006, кога се појави една флеш анимација на аниме девојката Орихаме Ину како врти праз. Во позадина на анимацијата одеше песната што ќе ја слушнете денес, „Иван Полка“ од деби

Уметник од Украина ги става луѓето од класичните слики во модерниот живот и резултатот е изненадувачко совпаѓање

Проектот на украинскиот уметник Алексеј Кондаков „Дневниот живот на боговите“ ги меша драматичните ренесансни класични портрети со често идиличните средини на современиот свет, а резултатите се импресивни. Проектот започна во 2015 година кога Кондаков користеше фотографии што ги направи во Киев, главниот град на Украина и ги користеше како позадина за дигитален колаж направен со

Фотограф веќе 12 години фотографира напуштени места низ светот и тие се морничави и магични во исто време

Напуштените структури изгледаат како тажни споменици со неисполнети надежи. Луѓето некогаш инвестирале огромни сили и средства во нивната изградба, но сега овие структури тивко се распаѓаат заборавени од сите. Тие веќе не функционираат, но сепак имаат своја естетика и шарм. Фотографот Александар Сухарев објави на својот Твитер избор на највпечатливи снимки од напуштени згради и

Оваа девојка прави прекрасни цртежи, но за тоа одбрала необичен начин

Александра Грубнова, 24-годишна уметница од Ростов-Дон, Русија има талент за цртање. Таа како и скоро секој уметник за своите дела ги користи рацете, но има и уште еден посебен талент кој ја прави различна од другите. Александра ја усовршува својата техника на цртање со стапалата. Нејзините цртежи се состојат од голем број портрети и лица

Професионален фотограф ќе ви покаже какви слики прави новиот iPhone ноќно време

Фотографот на Радио Слободна Европа, Амос Чапл, отиде со новиот iPhone во Мурманск на еднонеделен тест. Испофалениот iPhone 11 Pro има „ноќен режим“ на фотографирање, а каде е подобро да го тестирате, ако не и на Арктикот, во градот Мурманск во декември, кога практично нема сонце? Фотографот од Нов Зеланд се осмели да издржи на температура од -13 степени цела недела.

Ова се најдобрите 20 свадбени фотографии за 2019 година

Денот на венчавката е најважниот ден во животот кога донесувате конечна одлука да бидете со личноста која ја сакате до крајот на вашиот живот. Овој момент најлесно се овековечува преку фотографиите, но уште поубаво е кога фотографиите се интересни и необични и не се вклопуваат со оние на сите венчавки. Фотографи од сите делови на

Фотограф замолил да им направи портрет на луѓе за 120 денари, но секој од нив да му каже на што ќе ги потроши парите

Украинскиот фотограф, Роман Пашковски, оркестрираше интересен проект. Тој на јавни места стави најави дека ќе плати 2 € на секој што се согласи да позира за портрет. После фотосесијата тој на сите луѓе им го поставил истото прашање: „Како ќе ги потрошите парите?“ Пашковски признава дека црно-белите фотографии што ги добил биле почетна точка за

Овој човек си направи видеотека во подрумот и тоа буди носталгија кај сите нас

Сите сакаме малку носталгија. Мали работи кои нѐ потсетуваат на тоа како било порано, како се променија работите со текот на годините. Едни од работите кои предизвикуваат носталгија се и видеотеките. Видеокасетите повеќе не се користат, но Ник Колинс најде совршено место за нив со претворање на неговиот подрум во неверојатен спомен од 90-тите. Ник