Прекрасната планета земја

Австралиското „самовилско“ езеро ги привлекува туристите со својата тиркизна вода

Во срцето на Сините планини, нешто повеќе од три часа возење западно од Сиднеј се наоѓаат најголемите и најимпресивните пештери во Австралија. Но, можеби главната атракција на пештерите Џенолан е Синото езеро, кое своето име го добива по својата неверојатна боја – зачудувачка нијанса на тиркизно сина боја. Оваа боја е создадена од природен феномен

Ова не е оптичка илузија! Рибарско село со море во две бои што секој сака да го види

Малото рибарско село Лас Колорадас во Јукатан, Мексико може да се пофали со розова лагуна опкружена со насипи со бела сол. Припаѓа на најголемото мочуриште на мексиканскиот полуостров наречен „Ria Lagartos Biosphere Reserve“. Розовата боја на морето доаѓа од голем број микроорганизми со изразен црвен пигмент. Необичната боја привлекува големо внимание на туристите, кои во

Редици за пиво во Велика Британија: пабовите се отвораат во земјата по 114 дена карантин

За прв пат по неколку месеци, пабовите повторно се отворија во Велика Британија, а луѓето чекаа редици за да се напијат пиво. Многу пабови, спортски сали, салони и несуштински продавници повторно се отворија во понеделникот – првпат по 114 дена откако беа затворени поради пандемијата. Луѓето чекаа трпеливо на ред пред установите да ги отворат

Психоделичен феномен: Пустина среде зеленило чиј песок e во седум различни бои

Маурициус има една необична карактеристика, а тоа е дека една од неговите најпознати туристички атракции е прилично слична на неговото знаме. Имено, знамето на Маурициус е лесно запаметено бидејќи се состои од само четири бои уредно поставени хоризонтално една над друга: црвена, сина, жолта и зелена. И, она што ќе го видите на Маурициус има

Овој напуштен шпански замок скриен во австралиските прашуми стана хит дестинација, благодарение на Инстаграмџиите

Австралијците кои се во потрага по совршена фотографија за Инстаграм „го пронајдоа“ местото и сега е вистински хит. Паркот Паронела, сместен на 13 хектари среде топските шуми во Квинсленд го изградиле Хозе Паронела и неговата сопруга Маргарита во 1929 година. Сопружниците макотрпно ги создавале зачудувачките градини и бетонскиот замок од глина и цемент, рачно, а

На височина од 140 метри: Испреплетен стаклен мост на чиј врв би се искачиле само најхрабрите

Мостот Руји во долината Шенксијанју во кинеската провинција Жejеџијанг стана вистински хит на социјалните мрежи. Поради карактеристичниот дизајн, многумина сметаа дека не е вистински – туку плод на нечија работа во Фотошоп. Но, овој стаклен мост со три дела е вистински. Покрај тоа, откако е отворен во Септември 2020 година, го посетиле околу 200 000

Бахреин, Турција, Грузија: Белорусин се сели во нова земја секоја година и споредува каде е подобро да се живее

Сите ние барем еднаш, сме посакале да се откажеме од сè и да заминеме во една непозната земја за да започнеме одново. Но, Виталиј Добријанец, жител на Минск, одлучи да пресече и навистина да го направи ова. Тој секоја година живее во нова земја. „Откако завршив училиште, се вработив во фирма што увезува апарати за

Едно од најмалку посетените места во светот: Сцени што нема да ги видите ниту во најубавите филмови

Замислете го јорданскиот град Петра или познатите американски кањони, но без никакви траги од луѓе. Само пустински песок и огромни карпи. Звучи убаво, но без старите богатства во карпите, Петар губи малку од импресивноста, нели? Но, што ако додадете  убава оаза, езеро што меѓу карпи, а во водата до колена еден куп камили како уживаат?

Климата во Јапонија сосема се смени што доведе до различни реакции на природата

Познатите јапонски цветови на цреши го достигнаа својот врв оваа година порано од кога и да е, откако за првпат започнаа записите во 812 година, пред повеќе од 1200 години. Омиленото цвеќе во Јапонија, сакурата, обично достигнуваше врв во април, исто како што земјата слави почеток на нова учебна и деловна година. Цветовите на црешата

Тажен преглед на светот: Најзагадените води кои што некогаш сте ги виделе

Според ООН, околу 4 милијарди луѓе имаат сериозен недостиг на вода најмалку еден месец годишно, а околу 1,6 милијарди луѓе – скоро четвртина од светското население – имаат проблеми со пристапот до чиста и безбедна вода. Додека Целите за одржлив развој на ООН повикуваат на снабдување со вода и санитарни услови за сите до 2030

Чудо на природата: Поранешната советска депонија сега е претворена во магично место

Плажа како калеидоскоп. Иако изгледа како да е создадена природно, Руската стаклена плажа, близу Владивосток, е создадена од „морето“ шишиња под влијание на океанот што еродира со текот на годините и претворајќи го стаклото во камења со убави бои. За време на советското владеење на оваа плажа се чувале стари шишиња вотка, вино и пиво,

Ограничувањата не ги запираат толпите луѓе кои сакаат да се релаксираат среде пандемија во Мајами

Од 20 март, Мајами Бич воведе полициски час и исто така затвори три патишта што водат кон плажата поради пандемијата на коронавирус. Воведен е полициски час, кој се одржува во четврток, петок, сабота и недела од 20 часот до 6 часот наутро, во обид да се контролира големиот број луѓе што доаѓаа во градот за

100-метарски „закривен“ стаклен мост од кој застанува срцето се отвори во Кина

Во Кина се отвори 100-метарски „закривен“ мост, а многумина веруваат дека е премногу страшен за да постои во реалноста. Мостот Руји, лоциран во провинцијата Жееџијанг, првпат беше отворен во 2017 година, но беше затворен, а сега е повторно отворен. Првично, проектот беше пречекан со скептицизам, а пешачките патеки, лоцирани на 140 метри над земјата, изгледаа

„Градот кој што тоа не е“: Италијанска плажа скриена зад фјордовите, со колиби во карпите

Фуроре е град на југот на Италија, во провинцијата Кампанија. Тие го нарекуваат „град што не е“ затоа што нема главен плоштад, нема многу жители и туристички атракции што може да ги пресметате на една рака. Па, што прават туристите тука? Тој беше прославен од неговиот фјорд, познат како Фиордо ди Фуроре. Имено, Фуроре има

Турски Малдиви: Прекрасно лековито езеро чии тајни ги проучува и НАСА

Нема многу места на земјата каде што можеме да ги видиме најстарите „живи фосили“, познати како строматолити, кои даваат увид во еволутивната историја на планетата. Интересни форми чие име произлегува од зборовите супстрат и карпа се едни од првите физички докази за постоењето на животот. Строматолитите даваат индикации за тоа како Земјата можела да изгледа

Дрон истражува вулканска ерупција заедно со група авантуристи од неверојатна близина

Неверојатни снимки од дрон покажуваат лава што ја исфрла  вулкан во Исланд, кој еруптира за прв пат во  6.000 години, -додека илјадници туристи се насобраа кон кратерот, па дури и правеа скара на течната магма. Бјорн Штајнбек, пилот на дрон од Рејкјавик, го сними видеото во Неделата во кратерот Фаградалсфјал на полуостровот Рејкјанес во Исланд,

5 „европски“ градови што не се наоѓаат во Европа

Не е ни чудо што некои градови во Европа личат на едни на други. На крајот на краиштата, толку многу влијание поминало низ вековите од една во друга земја, што не треба да се чудиме воопшто. Но, што кога ќе наидете на Ајфеловата кула во Африка? Или италијанска архитектура среде Кина? Сигурно разни прашања почнуваат

Американците го користат убавото време, додека државата ги моли да се стрпат уште малку

Центрите за контрола и превенција на болести (CDC) ги повикуваат Американците да останат дома за да спречат ширење на КОВИД-19 додека не се вакцинираат повеќе луѓе. Во брифинг со новинарите во понеделникот, директорот на CDC, д-р Рошел Валенски предупреди дека земјата може да забележи нов скок на случаи, бидејќи државите ги олеснуваат ограничувањата и го

Рајската убавина по која е именуван целиот Балкански полуостров

Неговиот главен планински масив се протега на вртоглави 550 километри од Зајечар сè до Црното Море, од кои 150 километри од Стара Планина ја формираат границата на Србија и Бугарија, а останатите 400 ја делат Бугарија на северна и јужна … Стара Планина во Србија е место кое воодушевува. Тука нема недостаток на природна убавина,

Првиот европски остров без коронавирус што ќе привлече повеќе туристи од другите ова лето

Со вакцинирање на сите жители, грчката влада се обидува да ги заштити помалите острови на кои нема болници или голем број медицински персонал, за да ги подготви за претстојната туристичка сезона. Грчкиот остров Кастелоризо, наречен уште Мегисти, кој спаѓа во островската група Додеканеза, стана првиот европски остров без коронавирус. Сместено во Средоземното Море, на само

Студентите навалија на Флорида и еве кој е резултатот

Властите во Флорида забранија продажба на алкохол на лица под 23 години кои пристигнаа од други држави. Како и секоја година студентите одат на „летен распуст“ во Флорида за да се забавуваат, но властите се плашат дека пандемијата ќе ги направи работите полоши. Сепак ова не ги спречува младите да се забавуваат.

Прекрасно езеро со илјада острови: ќе ви требаат пет месеци да го обиколите пеш

Финците со задоволство велат дека вакво езеро нема да најдете никаде. Реално, ќе ви биде тешко да го лоцирате и на мапа. Обидете се да го најдете езерото Саимаа. Да, грубо може да се види каде е. Но, каде завршува? За каков брег станува збор? Тука, од количината на острови и островчиња, невозможно е да

Најголемото на Балканот: Планинско етно-село среде рамнина изградено за уживање во моментот

Во Босна и Херцеговина, на излезот од Биелина, има место кое изгледа како од бајките, „Станишиќи“, „најголемото етно село на Балканот“. Помеѓу дрвените куќи со антички мебел, поплочените патеки водат до разни изненадувања, и стари и модерни. Како временска машина што води до старите занаети и бавниот ритам што некогаш се живеел, улогата на селото

Спектакуларни фотографии од вулканска ерупција во Индонезија

На 2 март 2021 година, планината Синабунг, лоцирана во индонезиската провинција Северна Суматра, започнала уште една ерупција. Забележано е дека вулканот ја направил својата прва голема ерупција од август минатата година, фрлајќи чад и пепел на висина од 5.000 метри. Жртви на ерупцијата не биле пријавени, но на локалните жители им било забрането да се