Срцезатоплувачи

Град во Германија направи неверојатен гест за своите најзагрозени жители

Зимата е сурова кон сите, но особено кон оние кои немаат свој топол дом. Многу бездомници низ светот умираат поради екстремните температури и еден град во Германија одлучи да спречи ваков трагичен крај. Градот постави капсули за да спијат бездомници во текот на зимските месеци. Иновативните капсули се поставени низ целиот град Улм на клучните

Татко орангутан ги изненади вработените во зоолошката, откако неговата партнерка починала

Некој ќе каже дека само ние луѓето имаме свест да размислуваме и да ја менуваме сопствената природа и дека животните се водени само од инстинкти. Но, секој ден се случува нешто што ни го докажува спротивното. Токму таков е и овој срцезатоплувачки пример. Во дивината, татковците орангутани немаат директна улога во воспитувањето на нивните потомци.

10 неверојатни приказни кои ќе го затоплат и најстуденото срце

Луѓето често ги споделуваат своите успешни приказни на социјалните мрежи и со тоа ни покажуваат како моќта на убавата вест да го стопли и најстуденото срце. Без разлика дали станува збор за победена болест, своја прва купена куќа или победени несигурности, секогаш вреди да се избориме за подобар живот!  Во продолжение споделуваме 10 срцезатоплувачки приказни споделени

Бездомник ѝ го вратил паричникот на нејзината баба и внуката одлучи да му се одолжи

Една баба го изгубила паричникот во кафуле и тоа предизвикало синџир на настани што го промениле животот на еден бездомник. На 9 декември Евелин Топер отишла на кафе во Сан Рафаел со нејзината внука Микајла Гунард. Откако се напиле кафе и уживале во разговорот и двете си заминале дома, но бабата Евелин наскоро сфатила дека

6-годишниот херој кој си ја спаси сестричката од куче конечно ќе си го врати лицето

6-годишно момченце се здоби со ужасни повреди откако ја спаси својата помлада сестра од ужасен напад. Бриџер Вокер, од Чејан во Вајоминг, храбро застана помеѓу својата сестра и бесното куче во јули 2020 година. Бриџер претрпел неколку каснувања на главата и лицето а му биле потребни повеќе од 90 конци откако итно бил пренесен во

Татко е горд што го гледа својот син на фудбалски терен и има многу добра причина за тоа

Фудбалерот Деклан Томпсон со години бил во инвалидска количка, затоа што страдал од Лег-Калве-Пертес болеста. Оваа болест влијае на колковите што го прави одењето многу тешко и болно. Да видиш како твојот син трча на теренот за време на професионален фудбалски натпревар вреди за секоја солза радосница.

На овој ден едно дете ја прими првата доза на инсулин во светот и ги промени животите на милиони

Шеќерна болест или дијабетес за жал не е нешто непознато. многу луѓе страдаат од оваа болест поради наследност, лошата исхрана или пак некој друг фактор. За среќа болеста денес може да се контролира каква и да е. Но, ова не било случај во минатото. Тогаш многу мајки биле приморани да гледаат како животот полека излегува

Оваа девојка страда од витилиго, но ги надминува своите проблеми благодарение на теретаната

Прифаќањето на вашето тело е често многу долго и предизвикувачко патување. Буквално секој има нешто од што е незадоволен – затоа, прифаќањето на сопствената слика е доблест сама по себе. Секој има проблеми со сликата на телото, но не секој бил успешен во решавањето на истите. Антонија Ливерс од САД, не е исклучок од овие

Најдобрата сосетка: Жена спаси цело семејство откако забележала нешто необично во нивниот дом

Соседите некогаш можат целосно да нѐ иритираат, но понекогаш можат и да ни го спасат животот буквално, а еден таков момент е фатен и на камера. Никол Салгадо и нејзиното семејство, од Авондејл, Аризона, се разбудиле на првиот ден од новата година со силно тропање на вратата. Додека да го отворат очите сфатиле дека некој

Како изгледа животот на жена која живее со 1.300 кучиња, 100 мачки и 4 коњи

Понекогаш справувањето со едно милениче е огромна обврска, замислете да имате илјадници животни за кои треба да се грижите. Тоа е животот на Вен Џунхонг, која презеде обврска да им ја даде на напуштените животни љубовта што ја заслужуваат, обезбедувајќи им засолниште и место во нејзиното срце. Нејзината куќа е полна со кафези 68-годишната г-ѓа

Татко се поврза со неговата ќерка на сосема друго ниво: Соши 200 парчиња облека за неговото девојче

Нема збор да го опише Мајкл Гарднер како татко освен „горд“. Користејќи ја својата страст за шиење како начин да се поврзе со неговата ќерка, тој создаде стотици парчиња облека за неа со преобликување на стара женска облека. Единствените работи што му беа потребни за да го совлада својот занает беа неколку упатства од Јутјуб

Земјоделец кој стана астронаут е доказ дека не треба да се откажуваме од соништата

Хозе Хернандез, астронаут кој од работа на фарма се искачи во вселената, вели дека не треба да се плашиме да сонуваме „големи соништа“. Сега 58-годишниот Хернандез е роден во Францускиот камп, Калифорнија. Тој немал лесно детство. Неговото детство било поделено помеѓу САД и домот на неговите родители во Мексико. Растејќи, пред да се смести во

Актерот Двејн Џонсон одлучи да му се одолжи на пријателот кој му помогнал кога тој бил бездомен

Пријателството е јасно нешто што му е многу важно на Двејн Џонсон. Кога актерот бил дете тој и неговата мајка биле иселени од Хаваите и завршиле на улица. Бруно Лауер кој што тогаш работел како менаџер во борење под титулата Харви Виплман во 90-тите години, ги примил во својата приколка. Додека живееле во приколката Рок

Полицаец бил повикан да уапси крадци од продавница, но тој го направил она што најмалку се очекувало од него

Мет Лима, службеник во Сомерсет, Масачусетс, бил повикан во продавницата за храна Stop & Shop откако сопствениците пријавиле дека кражба во продавницата е во тек. По пристигнувањето на местото на настанот, еден работник му кажал на Лима дека забележал две жени со две мали деца кои не гин скенирале сите намирници пред да ги стават

Сопственичка го збуни Интернетот откако нејзиното куче направи трик вреден за егзорцизам

Да ги научите кучињата да прават трикови може да биде прилично тешко, но еден сопственик во Нов Зеланд успеа да го научи својот фински Шпиц откачен трик. Додека многумина само се обидуваат да ги научат своите кучиња да не уринираат по дома, Ешли Мекферсон го научи своето куче Кико како да ја сврти својата глава

Запознајте го докторот кој им ги избриша долговите на стотици пациенти болни од рак

Лекарот од Арканзас Омар Атик основал сопствен центар за лекување на рак и неодамна им доставил писма на своите пациенти во кои вели дека ќе им ги избрише долговите. Тој клиниката ја отворил пред 20 години, но морал да ги затвори вратите во февруари, поради недостиг на персонал. Тој нудел низа третмани за рак, вклучително

10 позитивни работи кои се случија во Македонија за време на оваа мрачна 2020 година

2020 година дефинитивно не можеме да ја вброиме во најдобрите и просперитетни години. Кога ќе погледнеме ни се чини дека ништо добро не се случи во државата во овој период, но секогаш има сребрена линија за која е убаво да се задржиме. Еве некои позитивни вести кои оставија белег на 2020 и ни дадоа надеж

После повеќе од 11 години разделеност, синот си го пронајде таткото за да ја дочекаат заедно Новата година

Празниците се волшебни. И во одредени случаи, оваа празнична еуфорија може да заврши во чудо! Изгубен татко, решителен син и една емотивна средба. Момче од Англија одлучи само да си го создаде своето чудо. Џејсон Кели, 23-годишник од Тубрук, бил решен да го пронајде својот долго изгубен татко Дејвид Кели, кој во тоа време имал

15 татковци чии што ќерки одлучиле да ги разубават, а тие немале право да се бунат

Нема ниту една работа што татковците не би ја направиле за своите мали принцези. Дури и ако тоа значи поминување низ часовни активности кои не се нужно на врвот на нивната листа на омилени. Во исто време, давање целосна слобода на вашето дете да ги ослободи своите креативни вештини за шминкање е исто така момент

Бездомник кој чисти прозорци се „скрши“ откако еден хуман човек му ја исполни скромната желба

Бездомникот чистел прозорци за 1 долар со цел да собере доволно пари за да си купи очила за вид. Тој ден собрал 11 долари и изгледа прилично задоволен од тоа што го постигнал, но не се надевал на ваква хуманост. Акрам Мошин одлучил да му го разубави денот и му подарил 500 долари, а среќата