10 факти за смелиот Ал Пачино, кој живее по свои правила веќе 80 години

Мајкл Корлеоне од „Кумот“, Тони Монтана од филмот „Лице со лузна“, ѓаволот лично во филмот „Адвокатот на ѓаволот“и многу други улоги што ги играше Ал Пачино, станаа култни и завршија во историјата на светското кино. Ние сакаме да споделиме со вас моменти од животот на еден од најдобрите италијански мафијаши во филмовите.

Тој работел како чистач и помошник келнер за да ги плати актерските студии.

На почетокот на неговата кариера, уметникот настапувал на сцената како стенд-ап комичар.

На 21-годишна возраст, актерот бил уапсен и затворен: полицајците пронашле оружје во неговиот автомобил. Само по 3 дена поминати во ќелијата, се покажало дека станува збор за театарски реквизити.

На 14-годишна возраст, Алфредо (Ал) Пачино ја гледал претставата „Галеб“, на Чехов. Продукцијата толку многу го воодушевила актерот што дури си купил колекција на раскази на Чехов.

Судбоносниот момент во животот на Пачино, секако, беше снимањето во филмот „Кум“. Филмот беше високо ценет од филмските критичари, а во 1973 година доби неколку Оскари. И покрај фактот дека Алфредо беше исто така номиниран, тој одлучи да не присуствува на церемонијата поради фактот дека неговата улога беше наречена „во втор план“.

За улогата на Мајкл Корлеоне на аудиција биле и Џек Николсон и Роберт де Ниро. Сепак, режисерот на филмот, Френсис Копола, го претпочитал Ал Пачино.

Ал Пачино, кој го играше Мајкл Корлеоне, е всушност поврзан со градот Корлеоне во Сицилија. Неговите баба и дедо се од таму.

Првично, филмот „Адвокатот на ѓаволот“ бил замислен како мешавина помеѓу акциониот филм и блокбастер. На Ал Пачино не му се допаднало ова, и тој одбил да учествува во филмот 5 пати додека не го преработиле сценариото. Како и да е, актерот сепак продолжил да се сомнева. За конечно да го убедат, Кијану Ривс донирал 2 милиони долари од својот хонорар во негова корист.

Никогаш не бил официјално женет. Тој чекорел по олтарот само на филмското платно.

Неговото прво дете е родено само 6 месеци пред актерот да наполни 50 години. Само 11 години подоцна, Ал Пачино повторно стана татко: во 2001 година, актерката Беверли Д’Ангело роди близнаци.