5 епски бургери од кои ќе добиете „срцев удар“

Дали има нешто подобро од плескавица, сериозно … именувајте една работа? Мешавината на добро месо и леб прави порција која вреди за секоја калорија. Сметаме дека е идеално време да ги претставиме најдобрите хамбургери на сите времиња.

Овие рецепти за хамбургери се идеални со вашето омилено пиво и сигурно ќе ви предизвикаат „срцев удар“ кога ќе ги пробате, затоа да не претеруваме, но почнете со готвење.

5. Свински бургери на скара

Состојки

За салатата

 • 1/4 чашка мајонез
 • 1 лажица млеко
 • 1 1/2 лажички бел вински оцет
 • 2 чаши тенко исечена зелена зелка
 • 1/2 чаша многу ситно рендан морков
 • 1 лажица тенко исечени млади лукчиња или кромид
 • Сол и свежо мелен црн пипер

За свинските бургери

 • 1/2 чаша од омилениот сос за скара
 • 1/4 лажичка чили
 • 1/2 до 3/4 лажичка сол, или по вкус
 • 1 лажица бел вински оцет
 • 500 гр мелено свинско месо
 • 1/4 лажичка свежо мелен црн пипер
 • Маслиново масло, за решетката за скара
 • 4 лепиња

4. Говедски бургер за маурлак

Состојки

 • 500 гр говедско месо
 • 2 чешниња лук, мелени
 • 2 лажици сос
 • ⅓ чаша | 80мл од омиленото пиво
 • сол и бибер
 • 4 средни јајца
 • 4 парчиња сланина без маснотии
 • ½ кромид ситно исецкан
 • 4 парчиња ананас конзервиран
 • Зелена салата
 • 8 парчиња цвекло
 • 4 парчиња сирење по избор
 • 1 домат, исечен и поделен
 • Сос од домати
 • Мајонез (по избор)
 • 4 лепиња

3. Западни бургери на скара

Состојки

 • 900 гр Говедско месо
 • ¼ чаша сос за скара
 • ¼ лажичка сол
 • ¼ лажичка бибер
 • ½ чаша сос за скара за печење
 • 2 главици кромид исецкани на парчиња
 • Маслиново масло
 • 6 парчиња сирење
 • 12 парчиња сланина
 • 6 лепиња
 • 6 парчиња зелена салата
 • 2 домати, исечени
 • парчиња кисели краставички

2. Ребро-бургер

Состојки

 • Околу 6 ребра
 • Конзерва Кока Кола
 • BBQ сос
 • Лут сос
 • 2 лепиња за бургер
 • 4 парчиња зрел кедар
 • 4 парчиња говедско месо со добар квалитет
 • Големи, силни лисја од зелена салата
 • Мајонез
 • Кечап
 • Кисели краставички и сок од марината

1. Хамбургери со црвено вино со карамелизиран кромид и козјо сирење

Состојки

 • 2 чаши црвено вино
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 голем жолт кромид, исечен
 • 500гр говедско месо
 • Сол
 • Бибер
 • Исецкано козјо сирење, за сервирање
 • Лепиња за хамбургери