Бизарни фотографии од Илон Маск како се бакнува со РОБОТ, го збунија интернетот – но не е сѐ како што изгледа

Сликите на Маск со неколку женски хуманоиди ги обиколија социјалните мрежи, но не е се како што изгледа.
Дејвид Марвен, извршен директор на градежна компанија, ги сподели сликите на интернет прашувајќи: „Илон Маск ја објави идната сопруга, која е таа?“

 

 

Фотографиите доаѓаат откако снимката од хуманоидниот робот „Optimus“ на Маск – кој беше означен како „crange“ на неговото претставување во септември – го покажа роботот во ново светло.
Г-дин Марвен напиша: „Тоа е првиот робот кој е произведен специјално дизајниран со вештачка интелигенција, со личноста и карактеристиките на женката за кои сонуваме…што не се наоѓа кај ниту еден нормален човек, бидејќи се разбира, не постои нормален човек кој ги има сите потребни спецификации“.

Тој продолжи да опишува како „Катнила“ е робот со соларна енергија на кој не му треба полнење и е „опремен со сетилни средства што ја прават да се чувствува тажна и среќна“.

 

 

„Таа има избалансиран и интерактивен начин на размислување … така што може да сподели ако е во криза или чувствата што ги доживува не ѝ се потребни кога е изложена на каков било психолошки стрес“, додаде г-дин Марвен.

Но, тој потоа откри дека чудните слики всушност биле направени со помош на вештачка интелигенција.

Г-дин Марвен рече дека целта на неговата објава е „да ги разјасни опасностите од вештачката интелигенција“.

„Особено откако компанијата „Tesla“ го објави првиот интегриран робот „Optimus“, додаде тој.
Минатата недела, „Tesla“ објави клип од пет од своите роботи „Optimus“ како скокаат – далеку од првичното претставување на прототипот од 20.000 долари, кој беше критикуван од експерти. Роботите можат да одат, да земаат работи и да завршуваат едноставни задачи.

 

 

Сепак, извршниот директор на милијардерот ги нарече „придружници“.
„Optimus“ требаше да биде ѕвезда за презентацијата на „Тесла“ за Денот на вештачката интелигенција во септември, бидејќи Маск тврдеше дека тоа ќе биде „фундаментална трансформација за цивилизацијата каква што ја знаеме“. Но, експертите за роботи го критикуваа прототипот.

Забавниот бот, исто така, не го импресионираше истражувачот на вештачката интелигенција Филип Пиекњевски, кој на „Твитер“ напиша дека е тоа е целосна измама.

„Optimus“ има WiFi и LTE конекција и работи на софтверот за авто-пилот на компанијата. И неговите раце и колена се инспирирани од оние на луѓето. „Тесла“ тврди дека „Optimus“ може да носи торба од 20 килограми во едната рака и има оптимизирани зглобови.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.