Холандската полиција влета во тајна лабораторија за метамфетамин вредна над 10 милиони евра

Полицијата уапси три лица откако изврши рација во тајната лабораторија за кристален мет и заплени дрога вредна 10 милиони евра. Рацијата се случила минатата недела во општината Бронхорст, во централно-источната Гелдерленд провинција на Холандија. Холандската полиција ја откри лабораторијата во штала во селото Ахер-Дремп и пронашла неколку килограми суров мет, недовршен производ и хемикалии.

На снимките направени од рацијата се прикажани резервите од натрупаните кади, кофи и цевки што лежат во внатрешноста на шталата. Тактички полициски тим кој носи целосна заштитна опрема може да се види како пребарува во огромни контејнери и го истражува секоја сантиметар од преполниот простор каде што, наводно, тие што стојат зад операцијата готвеле мет.

Ниту еден од уапсените не бил Холанѓанец во осомничените имало 37-годишник од Соединетите држави, 29-годишник од Мексико и 19-годишник од Колумбија. По апсењата, пожарникарите и вработените во Националната установа за демонтирање биле повикани внимателно да го запрат и расклопат лабораторискиот хемиски процес.

Шталата се наоѓала на фарма што е дом на брачна двојка на возраст од околу 60 години и нивниот син. Полицијата вели дека осомничените сè уште не дале никакви информации за врската што ја имаат со жителите на фармата.