Жестоко!

Ова „торнадо“ е всушност рој од комарци

Комарците се доволно вознемирувачки сами по себе, но кога ги има во група од милиони во една џиновска „кула“ вие сте добиле научно-фантастичен филм за катастрофа. За жал  за луѓето во Буенос Аирес, Аргентина., поимот комарец-торнадо или „mosqnado“, не е измислен. Всушност, еден возач фатил снимка од ужасната сцена додека се одвивала пред нивните очи,

Таткото со синовите решил да јаде традиционална најсмрдлива шведска риба

Surströmming се смета за најсмрдлива риба по начинот на кој се приготвува и е традиционален оброк во Шведска. Помалиот син се извлече на почетокот, постариот се откажа, но таткото сакаше да испадне храбар и се случи ова…

Родители пронајдоа повеќе од 5.000 апчиња во играчка на нивната ќерка

Двајца родители од Феникс, Аризона, биле шокирани кога откриле повеќе од 5.000 апчиња во пластични кеси во внатрешноста на играчка на нивната ќерка. Родителите биле во продавница за препродажба во Ел Мираж кога ја забележале меката зелена играчка во форма на црв  и решиле да ја купат за нивната ќерка. Бидејќи играчката била од втора

Воз кој превезувал цистерни со нафта се судрил шлепер во центарот на Тексас, предизвикувајќи голема експлозија

Воз се судри со шлепер со 18 тркала во центарот на Тексас во Вторникот наутро, предизвикувајќи голема експлозија. Несреќата се случила околу 6.45 часот пред градот Камерон во близина на автопатот 190, околу еден час северо-источно од Остин. Возот во Бурлингтон Северен Санта Фе (БНСФ) превезувал цистерни со нафта кои експлодирал од ударот сошлеперот, предизвикувајќи

Професор на престижен американски универзитет признава дека редовно користи хероин

Професор на престижен американски универзитет признал дека редовно користи хероин за да одржува „рамнотежа меѓу работата и животот“. Карл Харт е професор по психологија и невронаука, покрај тоа што е претседател на одделот за психологија на Универзитетот Колумбија во Нујорк. Во својата нова книга „Употреба на дрога за возрасни: бркање на слободата во земјата на

Таксист требал да однесе пити до одредена адреса, но одеднаш „питите“ се разбудиле

Еден таксист од Харков добил задача да пренесе торба со пити на одредена адреса. Човекот ја ставил торбата на задното седиште и почнал да вози. Но, одеднаш зад него слушнал како нешто се движи во торбата, по некоја минута од торбата излегла огромна змија и како што вели тој „му го скратила животот“. Станува збор

Душо, внимавај! Имаш огромен питон на шофершајбната!

Австралиска двојка е остро критикувана затоа што ги вклучи бришачите на автомобилот кога долг питон се лизна на шофершајбната дур возеле. Змија долга три метри се провлече на капакот на автомобилот на Мелиса Хадсон и нејзиниот партнер Родни Григс додека се возеа покрај автопатот Брус до Алигатор Крик во северен Квинсленд. Двојката се смееше и

Мечокот Себастијан се здебелил 76 килограми за да заработува пари на интернет

28-годишниот Себастијан од Њујорк познат како „Spartan Pudge“ некогаш бил витко момче. Но, тој решил да јаде по 5.000 калории на ден и да се здебели повеќе од 76 килограми за да заработува пари. Тој сфатил дека некои мажи се подготвени да платат пари за да го видат „мечокот“ како јаде. Можете да го исклучите

Кинеска воена вежба за „тимска доверба“ која ја замрзнува крвта во вените

За војската една од најважните работи е да си верувате на колегите и да можете да се потпрете на нив со вашиот живот во некои од најопасните ситуации. Кинезите многу сериозно го сфатиле овој дел од обуката и затоа решиле да ги туркаат своите војници до максимум. Војниците се редат на земја и еден од

Блиска средба со Гризли: опасната мечка им се приближи на фотографите на дивиот свет на Алјаска, поблиску отколку што очекуваа

Овие моќни мечки од Алјаска биле фатени одблизу и лично од фотографот на дивиот свет додека ловат лосос. Групата фотографи не останаа незабележани  – една љубопитна мечка дури и се приближи доволно блиску за да ги испита самите фотографи и нивните камери. Фотографот Лејтон Лум (32) ги снимил неверојатните слики додека мечките ловеле лосос, далеку

Како пред 200 години: Бразилка со потемен тен на кожата проговори за тоа како богато семејство наводно ја држеле како робинка 38 години

Жена со потемен тен на кожата од Бразил проговори за тоа како богато семејство наводно ја држеле како робинка 38 години. На само осум години, Мадалена Гордијано вели дека тропнала на вратата од домот на Марија дас Грачас Милагрес Ригуеира, молејќи за храна. Ригуеира и нејзиното семејство, од југоисточната бразилска држава Минас Гераис, биле богати