Ова е музејот со најгрдите восочни фигури, од кои некои тешко се препознаваат

Никој не може да негира дека восочните фигури не се забавни. Кој не би сакал селфи со кралицата на Англија, Анџелина Џоли или пак Дејвид Бекам? Но има еден восочен музеј кој стана мета на потсмев затоа што восочните фигури во него се далеку од „совршена слика“ за познатите личности.

Куќата на восокот на Луис Тусауд во Норфолк постигна култен статус кај туристите кои се собираат од целиот свет за да ги видат озлогласените монструозни дела. Тука можете да ги запознаете „грдите браќа/сестри близнаци“ на познатите личности. Сепак дури и лошиот маркетинг е маркетинг и туристите продолжуваат да го посетуваат музејот.

Роуан Аткинсон

Дејвид и Викторија Бекам

Мусолини

Елвис Присли

Кајли Миног

Мајкл Џексон

Кралицата

Принцот Чарлс

Принцот Вилијам

Шон Конери

Адолф Хитлер

Маргарет Тачер

Принцезата Дијана

Папата Јован Павле 2-ри

Битлси