Време е да ги решиме мистериите: 10 чудни предмети чиишто намени им беа нејасни на луѓето, сѐ додека не прашаа за совет на Интернет

Дали некогаш сте виделе нешто толку чудно или необично што немате поим што е тоа или како да го објасните? Вие не сте сами. Многу луѓе се сретнале со бизарни предмети или феномени кои ги оставиле збунети, но за среќа, интернетот е полн со љубопитни умови и експерти кои можат да помогнат во решавањето на овие мистерии. Во оваа статија, ќе ви покажеме 11 чудни работи што луѓето ги виделе и одговорите што ги дал интернетот. Ќе се изненадите од она што ќе го научите!

 

1. „Што е ова? Внатрешноста се отвора и во средина е празно“

Тоа е кревет/скут биро. Се претпоставува дека има метална шипка под која влегува во дрвениот послужавник, за да можете да ја потпирате под различни агли за читање и други работи.

 

2. „Каква е оваа мала врата во вратата?“

Тоа е се нарекува „Speakeasy“ и се отвора за да зборувате со некој преку вратата, а притоа да не ја отворите големата врата.

 

3. „Моите штипки за алишта се нумерирани, зошто?“

 

Различните калапи имаат различен број, па ако почнат да излегуваат неисправни од машината, можат да се заменат.

 

4. „Што е ова на мојот ѕид? Има мала дупка и проѕирен екран“

Тоа е аларм за пристап до базен за да открие дали вратата на портата е оставена отворена, главно за децата или домашните миленици да не влезат и потенцијално да се удават.

 

5. „Штотуку купив куќа, го најдов ова скриено во предните грмушки. Завртки во дрвена топка, изгледа како боздоган. За што се користело/се користи ова?“

 

6. „Што е ова нешто зашрафено близу вратата од нашата област за депонирање ѓубре во Германија? Тоа е малку поголемо од мојата тупаница. Тоа не е брава“

 

7. „Што е ова на дрвен нож?“

Сечач за стакло.

 

8. „Каква е оваа кутија со стрелки на неа?“

 

Ова е навлажнвувач за пури. Можете или да го ставите во вода или да ставите навлажнувачки крем на стрелките за да го наполните, а потоа ставете го во кутијата за складирање пури за да ги навлажнете.

 

9. „Го најдовме во нашиот двор. Ова е некаква си надгробна плоча, така?“

 

10. „Мојата девојка го донесе кога се преселивме заедно. Што е ова?“

Тоа е справа за стомачни.

 

11. „Зошто шишето лосион го има ова на долниот дел од шишето?“

За да се врти при производство.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *