Запознајте се со Фредерик Велики најубавиот коњ во светот, кој ја спаси својата раса од изумирање

Не е тешко да се препознае убавината кога ве гледа директно во лице. Овој величествен пастув, роден во Холандија, се смета за едно од најубавите суштества на светот и со право.

Фредерик Велики е фризиски пастув, а неговиот вид се сметаше за скоро изумрен во неколку наврати, што го прави Фредерик уште попосебен.

Раса спасена од истребување

Коњот што го одзема здивот е чист фризиски пастув, раса која скоро исчезна неколку пати. За среќа, Фредерик го имаше своето прво потомство во 2015 година, па неговото неверојатно наследство ќе живее понатаму.

Живеејќи во планините Озарк во Арканзас, Фредерик Велики е вистинска сензација на Интернет, ги воодушевува сите со својата примамлива, негувана грива и неговата скоро совршена мускулна конструкција.

Пастувот е славна личност

Фредерик е именуван по прускиот монарх во XVIII век, Фредерик Велики. Тој има 19 години и бил увезен во фармата од Холандија кога имал 6 години. Оттогаш, тој се појави на „The Late Show“ со Стивен Колберт, па дури доби и понуди да глуми во филм.

Овој неверојатен ѕвер е во сопственост на Стејси Назарио и живее на фармата Pinnacle Friesians на планините. „Нежниот џин“, како што го нарекуваат Фредерик, честопати патува низ светот за настапи и го резервираат за свечени настани.

Фредерик е доста влијателен на социјалните мрежи

Фредерик, кој многумина го сметаат за најзгоден коњ на светот, исто така има прилично импресивен број на обожаватели со скоро 100.000 следбеници на Фејсбук и преку 28.000 претплатници на неговиот ЈуТјуб канал.