Девица(23 авг – 22 сеп)

Карактеристики

Елемент Земја

Карактеристики практични, грижливи, перфекционисти

Планета Меркур

Поволни партнерства Бик, Скорпија, Јарец

Неповолни партнерства Овен, Водолија, Близнаци

Среќни броеви 6

Ден Петок

Сезона Лето

Боја Зелена, кафеава

Камен Аквамарин, Топаз, Планински кристал, Светол турмалин