Арт и дизајн

„Луѓето велат дека треба да ми биде одземен синот поради мојот несекојдневен изглед и 95% од телото покриено со тетоважи. Но, јас сум убеден дека сум прекрасен татко!“

Со оглед на тоа што тетоважите стануваат сè попопуларни, не е невообичаено да наидете на поединци кои целосно своето тело го имаат претворено во уметност. За жал, некои луѓе се соочуваат со критики, па дури и барања да им се одземат децата. Еден таков случај е оној на Канаѓанецот по име Реми, кој потрошил над

Неверојатни оптички илузии создадени од вештачка интелигенција

Пазарот е преплавен со многу од овие алатки – ChatGPT, AlphaCode, DALLE, Midjouney, Stable Diffusion итн… Овие алатки се разновидни, способни да генерираат текст, фотографии, видеа, па дури и код. Иако претставуваат потенцијална закана за идната безбедност на работните места, не треба да се занемари нивната способност да создаваат забавна содржина, како што е презамислување

Мистеријата на античките велосипеди: митови или реалност и зошто никогаш претходно не биле споменати?

Древните индиски храмови, полни со тајни и мистерии, отсекогаш го привлекувале вниманието на истражувачите. Но, неодамна откриената скулптура во храм во Аман предизвика вистински бран контроверзии и појава на необични теории. Сликата на човек на велосипед во античко време е навидум невозможен феномен. Меѓутоа, како би можело да се случи ова?   Теоретичарите на заговор

Средношколец се научил да шие и го создал совршениот фустан за неговата партнерка на матура: „Тој направи сѐ од нула, ме направи принцеза!“

Средношколецот Паркер Смит е вистински принц. Кога неговата партнерка за матура, Ади Руст, не можела да си го дозволи нејзиниот фустан од соништата, тој лично изработил прекрасен фустан само за неа.     Паркер Смит, кој немал претходно искуство во шиење, се впуштил во мисија да го создаде матурскиот фустан од соништата на неговата партнерка.

„Живеам во својата куќичка за играње од детството која се наоѓа во дворот на моите родители – тоа ми заштедува 10 илјади долари годишно“

Мекин Мастон, 24-годишна продукциска менаџерка од Тексас, вели дека заштедува 10.000 долари годишно како кирија откако ја претворила својата куќичка за играње од детството во мал дом. Скролајте надолу за видео МекКин првпат ја имала идејата кога била студентка и не сакала да издвојува 850 долари месечно за сместување на нејзината прва година од факултетот.

15 луѓе кои своите најлоши спомени ги претворија во тетоважи на надеж

Тетоважите можат да добијат многу форми и значења. Некои ги користат за самоизразување или како украсна уметност, додека други се мастило за да ги одбележат спомените на најблиските. Во суштина, тетоважите често стануваат моќни симболи што ги одразуваат личните животни приказни, минати искуства и длабоки емоции. 1. „Само што направив нова тетоважа над лузната што

16 познати личности кои се осмелија смешната облека да ја носат со самодоверба

Нашата облека кажува многу за нашата личност. Познатите личности, кои мора да се движат низ очите на јавноста деноноќно, ја гледаат модата како нешто повеќе од средство за заслепување на нивните посветени обожаватели; тоа е и начин за нивниот уметнички израз. Овие познати личности прошетаа на црвениот тепих за да остават впечаток за паметење преку

Античките тајни на Урук – првиот град во историјата на човештвото

Пред повеќе од 5.000 години, во оддалечена енклава на југот на модерен Ирак, се случило нешто неверојатно, што потоа го промени текот на човечката историја. Ова место, познато како Урук, стана првиот град во историјата каде што урбаното планирање цветало, се граделе храмови, палати и се родило пишувањето.       Раѓање на Урук Според

Кула на духови: Она што некогаш требаше да биде дом на бизнис луѓе, 26 години подоцна е празен облакодер, кој го „кити“ хоризонтот на Бангкок

Напуштениот облакодер од 49 ката, наречен „кула на духови“, сè уште доминира  на хоризонтот 26 години подоцна. Сликите од внатрешноста покажуваат како изгледа недовршената и уникатна кула Саторн во тајландскиот главен град Бангкок откако била оставена без надзор. Туристите сè уште се собираат за да ја фотографираат напуштената армирано-бетонска зграда или да снимаат видеа на

Тато би бил горд: Најстарата ќерка на Коби Брајант, го доживеа своето модно деби за „Версаче“ на модната недела во Милано

Наталија Брајант – најстарата ќерка на покојната НБА легенда Коби Брајант – дебитираше на модните писти во петокот додека одеше на ревијата на „Версаче“ за време на модната недела во Милано. Бринетата (20) се најде на модната писта со луѓе како Џиџи Хадид и Кендал Џенер, додека нејзината горда мајка Ванеса Брајант (41) ја следеше

Тест за внимание: Задлабочете се во ументоста и пронајдете ги другите слики во сликите

Пријатели, денес подготвивме нов тест за внимание за вас. Во сликите на талентираниот илузионистички уметник Октавио Окампо, ќе треба да најдете неколку скриени предмети: луѓе, животни, автомобили итн. Само највнимателните ќе можат да ги решат сите 3 задачи од овој тест за внимание.   1. На оваа слика треба да најдете најмалку 6 луѓе, 4

Пресекот на ликовната уметност и лудилото во оригиналните дела на Лори Липтон исполнети со неверојатни детали

Лори Липтон, родена во Њујорк, се изразува преку цртање од својата четиригодишна возраст. Таа влезе во историјата како првата личност која добила диплома за ликовни уметности по цртање (magna cum laude) од Универзитетот Карнеги Мелон во Пенсилванија.   Откако живеела 36 години во различни европски земји, вклучувајќи ги Холандија, Белгија, Германија, Франција и Лондон, таа

Марина Абрамович тотално „откачи“: На нејзината најнова изложба, во Кралската академија на уметностите, ќе може да се видат голи тела, распната жена и уште три девојки кои 12 дена ќе пијат само вода!

Посетителите на следната изложба на Кралската академија на уметностите во Велика Британија, која вклучува гола жена закачена во поза на распетие, ќе мора да поминат покрај голи маж и жена за да стигнат до неа.       Изложбата, која се отвора овој викенд, е курирана од контроверзната уметница Марина Абрамовиќ – која претходно ги

Сложените надреални слики на Мајк Дејвис кои дефинитивно ќе ве заинтригираат со нивната мистерија

Мајк Дејвис е современ надреалистички уметник кој моментално живее и работи во Сан Франциско, Калифорнија. Самоук, Дејвис почнал сериозно да слика во 1997 година. Мајк бил инспириран од обработката на дрво, рачно изработената кожа и домашни проекти на мајка му, уметноста на античкиот свет, надреализмот и фламанските мајстори од северната ренесанса. Тој создава сложени надреални

Ремек дела на уличен уметник од рускиот град Калининград

Уличниот уметник и фотограф, познат само по псевдонимот Фернандо, е обвиен со мистерија. Неговото вистинско име е Евгениј, а потекнува од рускиот град Калининград. Уникатниот стил на Фернандо ја комбинира уличната уметност со фотографијата, процес што често го споделува на својот Инстаграм. И покрај ограничените информации за него, неговите ремек-дела зборуваат многу за неговиот талент.

Бескрајната вселена: хипнотизирачки фотографии сликани од дворот на вљубеник во астрологијата

Дејвид Џојс ја поминува секоја ведра ноќ под ѕвезденото небо со телескоп, фотографирајќи ги вселенските објекти со долга експозиција. „Ова се моите најнови фотографии. Неверојатно е што можеме да видиме од нашите дворови, дури и со големо светлосно загадување!” – сподели авторот.    

16 познати девојки кои преземаа ризици и покажаа малку повеќе кожа

Ерата на фустани инспирирани од принцезите, кои се карактеризираат со обемни здолништa и пердуви на црвениот тепих, сега е минато. На негово место, нова ера на креативност владее со светот на модата. Познатите личности и модните дизајнери се стремат да не пленат со неконвенционални силуети, сложени украси и смели шлицови. Бескрајно сме маѓепсани од нивните

Дали е ова истата жена? Турски хирург предизвика бура реакции откако објави „пред“ и „потоа“ фотографии од своја пациентка

Пластичниот хирург познат како Др. МЕЈ, неодамна објави фотографија од еден од своите пациенти – резултат од двегодишни постојани операции на лицето. Делото на докторот предизвика бура од дискусии на интернет. Дали е ова навистина истата жена? Хирургот одамна објави фотографија пред и потоа од својата пациентки. Според лекарот, 68-годишната жена била подложена на низа

Гаќички и градник кои едвај ги покриваат интимните делови: Џулија Фокс се погрижи сите очи да бидат вперени во неа во Њујорк

Џулија Фокс присуствуваше на настан пред Модната недела во Њујорк. Ѕвездата од „Uncut Gems“ излезе на промоцијата за нејзината нова соработка „PrettyLittleThing” со супермоделот Наоми Кембел во вторникот и таа се погрижи сите очи – и камери – да бидат вперени во неа. Фокс (33) прошета на црвениот тепих во близина на центарот на Ципријани

„Бијонсе се надмина себеси“: Ѕвездата ги фасцинираше присутните на нејзиниот последен концерт во Лос Анџелес, на денот на нејзиниот роденден, облечена во креација од „Версаче“ за која биле потребни 600 часа да се изработи

Бијонсе ги воодушеви своите обожаватели во вторникот, кога сподели фотографии од два неверојатни костими што ги носеше за нејзината трета и последна „станица“ од турнејата во Лос Анџелес.          Суперѕвездата, која исто така го прослави својот 42-ри роденден на нејзиното понеделничко шоу, побара помош од Донатела Версаче за еден од нејзините костими.

10 најфамозни скалила низ светот кои го одземаат здивот

Луѓето научиле како да прават скали уште во антиката (најмалку пред 12 илјади години). И ако порано тоа бил начин да стигнете таму каде што ви треба, сега тие одамна ја надминаа едноставната функционалност. Некои од нив се претворија во чудесни ремек-дела и тоа во вистинска смисла на зборот.   1. Сигирија (Шри Ланка)  

Така вашите миленичиња ќе бидат засекогаш со вас: Уметничка создава уникатни персонализирани привезоци од домашни миленици

Емили е сопственик на мал бизнис кој прави ситни рачно изработени керамички ѓердани со привезоци кои личат на омилените миленици на луѓето. Таа сака керамика и животни и ужива да гледа слатки фотографии од домашни миленици и да комуницира со други љубители на животни. Таа користи глина, сјајни проѕирни глазури и понекогаш вистинско злато од

Уметноста не познава граници: Бен Вилсон е уличен уметник кој за платно може да ја искористи вашата изџвакана гума за џвакање

Британски уметник создава слики на искористени гуми за џвакање, кои ги бара во ѓубрето. И тука не станува збор за екологија, трикот е претворање на лошото во убаво. Уметникот Бен Вилсон на работа може да се најде токму на улиците низ Лондон. Во облека извалкана со боја, тој постојано бара основа за слики – гума

Девојка ги пробува алиштата на мајка си од 70-тите години и ги воодушеви следбениците со убавиот стил

Девојка со профил  @jooooooools ја проба школската облека на мајка си и ја воодушеви публиката. Соодветното видео се појави на нејзиниот профил на „TikTok“. „Ја носам облеката на мајка ми од 70-тите. Ова го носела во средно училиште“, објаснува таа во видеото. Корисниците ги оценија облеките во коментарите. „Твојата мајка дефинитивно имала чувство за стил“,

13 грешки кои може да направат фармерките да ви стојат чудно, но за среќа ние ги имаме решенијата!

Одамна, едно лице по име Леви Штраус ги направи првите фармерки во 1871 година. После тоа, фармерките многу се променија и станаа нешто што многу луѓе го носат насекаде во светот. Повеќето од нас веројатно имаат околу 2-3 пара фармерки во нашите плакари, од кои секои изгледаат малку поинаку.   1. Лоши задни џебови