Арт и дизајн

Сите откачени тетоважи кои си ги подарија еден на друг учесниците на реалното шоу „Колку далеку е предалеку?“

Шоуто има едноставен концепт, двајца блиски луѓе си бираат по една тетоважа еден за друг, колку пооткачена, толку подобро. Дури откако ќе е нацртана на нивното тело, тогаш дознаваат каква е. Дали една тетоважа може да ви го расипе другарството или да доведе до раскинување на врската? До кој степен може да се опуштите, вашиот

Да смениме малку тема на квалитетна македонска музика: Калата – „Ка се заљубиле“

Уникатна преработка на македонска изворна песна што толку добро лепи на нашето современо уво. Позади ова ремек дело стојат двајца ултра талентирани музичари Минела Богдановиќ (вокал) и Симеон Ангеловски (инструменталист).

15 неверојатни примери за улична уметност која не би сакале да ја пропуштите

Уличните уметници имаат желба да остават свој белег на површините насекаде околу нив. Целта на уличната уметност е обично да се даде изјава и да се даде порака. Со текот на годините, естетиката на уличната уметност многу се подобри и уличните уметници секогаш успеваат да нѐ воодушеват.

Во Малезија се отвори необична огромна книжарница во која има над милион книги

Сместена во Санвеј Искандар оваа книжарница распрослана на 3.000 метри квадратни е прогласена за „Кутија на знаење“, титула која дефинитивно ја заслужува. Книжарницата е дом на повеќе од еден милион книги и се вели дека е најголемата книжарница во јужниот регион на Малезија. Во срцето на продавницата има огромна полица со книги која придонесува за

Уметник искористи 200.000 капачиња за создавање на првиот еко-мурал во Венецуела

Многу уметници ширум светот започнаа да се свртуваат кон уметноста што го привлекува вниманието на сите кон постојано растечкото прашање поврзано со климатските промени. Меѓу овие примери е и 23-годишниот Оскар Оливарес од Венецуела, кој неодамна стана популарен откако направи огромен мурал направен од капачиња од шишиња. „Покрај техниките, секогаш ја користев својата уметност да

Како изгледаат подготовките за концертот на Рамштајн во Ротердам, дел од стадионската европска турнеја на бендот

Картите чинат по 100-150 евра и се распродаваат во рок од 1 недела за сите настапи по западна европа. Брза математика, 100.000 луѓе по 100 евра = 10.000.000 евра заработка од концерт. И после некој ќе рече не се живеело од музика :).

Дали би сакале да престојувате во овој хотел од само 4 метри квадратни?

Овој хотел е „идеален“ за осамени патници и парови, но важно е да не страдаат од клаустофобија. Хотелот го изградил лично со свои раце Тонис Орг и истиот се издава на Airbnb. Оваа мала куќа се наоѓа во центарот на градот Вуру, Естонија. Куќата има се што е потребно за да се сместат паровите, соло

Уметник создава цртежи со молив и им вдахнува „животен сјај“

Мексикански уметник, Енрике Бернал, пронајде уникатен начин да ги направи своите цртежи со моливи да заблескаат со мистерија. Тој умно додава дигитална светлина на различни делови од неговите скици. Ова уникатно комбинирање на модерни и традиционални техники му помага да нацрта тела и лица, на кои елементите оживуваат и не можеме да го тргнеме погледот

20 паметни решенија за проблемите што ги имаат сопствениците на мали простори

Не секој може да си дозволи пространи станови или огромни куќи во предградијата. Многумина од нас треба да го извлечат најдоброто од она што го имаат, а тоа често може да значи и пренатрупани мали куќи и станови. За среќа, постојат неколку начини да го одржите работното место во ред и да се ослободите од

Погледнете ги сликите на полскиот уметник кој знае сè за грдата страна на нашиот свет

Павел Кучински е познат полски карикатурист, чии илустрации ја откриваат темната страна на модерното општество. Уметникот започна да работи на сатирични илустрации во 2006 година. Сега тој се смета за жив класик на овој жанр. Неговите дела навистина ќе разбудат повеќе прашања во вашата психа. На пример, која е целта на модерното општество?

Ова се најдобрите 10 фотографии од натреварот за фотоновинарство, кои го покажуваат најлошото и најдоброто во човештвото

Јасно е дека 2019 година е клучна година за граѓаните низ целиот свет. Во овој контекст, бесплатната апликација „Агора“ го започна својот прв конкурс за фотографии за # фотоновинарство, за да им даде на фотографите начин да фрлат светлина за конкретни проблеми. Натпреварот собра повеќе од 12.321 аматерски и професионални фотографи од целиот свет. „Млади

Уметник создаде куќа од огледала што се вклопува во природата и никогаш не изгледа исто

Еден американски уметник по име Даг Ајткен создаде куќа која на прв поглед изгледа прилично едноставно освен фактот дека е покриена со големи огледала. Градбата се спојува со прородата и изгледа неверојатно. Куќата изгледа сосема различно во зависност од аголот од кој ја гледате, времето од денот или годишното време и секако токму ова е

Како времето да застанува… Човек со брада како шал, на традиционален инструмент свири и пее песна од 14 век, некаде во руралните делови на Турција

Песната е навистина смирувачка, те тера да подзастанеш малку и да се запрашаш, протрчуваш ли само низ животот или ти текнува и да запреш малку, за едноставно да поуживаш во патувањето.