Прекрасната планета земја

Необично откритие: Откриен е непознат вирус во Маријанскиот ров, во еден од најтемните и најдлабоките делови во океанот

Неодамнешните истражувања доведоа до необично откритие во најдлабоките и најтемните делови на океанот. Меѓународен тим на истражувачи откри вирус кој ги инфицира бактериите кои живеат на дното на Маријанскиот ров, најдлабокото место на Земјата. Студијата е објавена во „Microbiology Spectrum“. Овој мистериозен океански свет, скриен на длабочина од 8.900 метри, не научи дека животот е

УНЕСКО ја прошири својата листа на заштитени локации на над 1.100 ширум светот. Ова се највпечатливите Места на Светското Наследство во 2023 година

Мистифицираните гробници во Кореја и тврдините од времето на Викинзите во Данска се меѓу 41-те нови локалитети на светското наследство откриени оваа недела. Културното тело на Обединетите нации – исто така познато како УНЕСКО – ја прошири својата листа на заштитени места на повеќе од 1.100 ширум светот по сослушувањата во Ријад, Саудиска Арабија. Местата

Араму Муру- мистериозен перуански портал кој може да ве однесе на „другата страна“

Перу е една од најмистериозните земји во светот, бидејќи тоа е територијата на која постоела високо развиената империја на Инките. Такво релативно неодамнешно откритие беше порталот во околината на градот Пуно – еден вид премин Араму Муру, кој се нарекува и портата на боговите од Хајау Марка (по името на планинскиот регион каде што е

Што се случува со Преспанското Езеро? Едно од најстарите езера во Европа е во драстичен губиток на вода во последните години

„Набљудуваните промени во нивото на езерото се поврзани со климатските промени“, вели Спасе Шумка, професор на Универзитетот за земјоделско инженерство во Тирана, главниот град на Албанија. Милиони години ова езеро беше едно од најчистите, а неговиот екосистем е дом на приближно 2.000 видови риби, птици и цицачи, но сега нивото на неговата вода се намалува

Првиот познат хибрид куче-лисица, познат како „догксим“, е откриен во Бразил откако бил удрен од автомобил и однесен на ветеринар

Првиот потврден хибрид куче-лисица, наречен „догксим“, е пронајден во Бразил. Животното било откриено откако било удрено од автомобил и однесено на ветеринар во 2021 година, но персоналот не можел да открие дали младата женка е куче или лисица.       Научниците од локалните универзитети направија обемни генетски тестови и утврдија дека таа е половина

Мавсинрам е најврнежливото место на планетата: Погледнете што сѐ може да се случи таму за време на летната сезона

Индиското село Мавсинрам не е само најврнежливото место на Земјата, тоа е место на неверојатни феномени. На најдождливото место на Земјата, кое се наоѓа во индиската држава Мегалаја, се случуваат настани кои на повеќето од нас ни изгледаат неверојатно. Овде, во малото село Мавсинрам, на северо-источниот дел на земјата, врнежите паѓаат до неверојатни 11.873 мм

„Ме заобиколи една од најголемите ајкули на светот и успеав сето тоа да го фатам на видео!“

Џејкоб Ален уживал во вода, кога ненадејно го опкружила втората по големина ајкула во светот.     28-годишникот минатата недела бил во близина на шкотскиот брег во пристаништето Данбар во Ист Лотијан, кога ја забележа ајкулата и ја снимил неговата средба на видео, нарекувајќи ја „најдобрата средба со дивиот свет досега“.       „Го

Најголемиот резервоар со литиум во светот е пронајден во супервулканот Мекдермит Калдера во Невада – со скапоцен метал вреден 1,5 трилиони долари што може да ја поттикне светската технологија!

Геолозите го открија она што тие веруваат дека би можело да биде најголемото наоѓалиште на литиум во светот и тоа во древен супервулкан долж границата Невада-Орегон во САД. Глина која содржи до 40 милиони метрички тони благороден метал беше идентификувана низ калдерата МекДермит, долга 45 километри – речиси двојно повеќе од она што беше пронајдено

„Ја напуштив мојата канцелариска работа и сега живеам во шума и сѐ добивам од природата. Се бањам дури и во замрзнато езеро во зима!“

Таа буквално ја сфатила идејата за „работа на далечина“.       Една жена од Нова Англија ја напуштила својата работа од 9 до 5 за да живее надвор од достапните предели во кабина во шумата. Али Мари Браун, 25, објавува видеа на нејзиниот канал на „Јутјуб“ од нејзиното преселување и животот во природа, каде

Првата еднобојна жирафа видена во дивината: Младото животинче без шари е видено со својата мајка во Африка

Првата еднобојна жирафа е видена како шета низ рамнините во Африка, само неколку недели откако зоолошката градина во Тенеси објави дека се родила жирафа на која исто така и недостасувале шари.       Фотограф направил слики од младото животинче кое трча покрај неговата мајка во приватен резерват за дивеч во Намибија.     Последен

Кинезите повторно рушат рекорди: Највисокиот ескалатор на светот можете да го најдете во Чисингјаи

Кина постојано поставува некакви светски рекорди. Таму се наоѓа највисокиот мост на светот, најголемиот хидроавион и телескоп, највисокиот лифт и многу повеќе.   На оваа листа сега е додаден и најдолгиот ескалатор на светот од речиси седумстотини метри (точно 688 m). Инсталиран е во централниот дел на земјата – во Чисингјаи, провинцијата Хубеи. Се стигнува

Кое е мистериозното африканско племе кое ни нивниот народ не го разбира?

За Европејците, сите други народи изгледаат малку поинакви. Што е логично, бидејќи тие се различни. Истото може да се каже во принцип во односот на различни раси едни кон други. Но, оваа етничка група е толку чудна што дури и другите народи на другите континенти ја сметаат за поразлична. Хотентотите, африканско племе откриено од Холанѓаните

Запознајте ги морските суштества, двојници на овие култни ликови од цртаните филмови- од Хомер кој се крие во песокот, до опасниот воден Пикачу

Саут Парк и Симпсонови се меѓу безбројните носталгични цртани филмови со кои пораснаа многу генерации. Но, дали сте знаеле дека нивната приказна не завршува на малите екрани? Всушност, постојан неколку видови на морски животни кои имаат неверојатни сличности со хероите од цртаните филмови.   1. Хомер Симпон         Позната како „Atlantic Stargazer“, рибата се

Сината лагуна- најпопуларното место во Исланд за оние коишто сакаат калливо бањање

Сината лагуна е геотермално одморалиште во југозападен Исланд. Одморалиштето се наоѓа на поле со лава во близина на Гриндавик и пред планината Хорбјорн на полуостровот Рејкјанес, на локација поволна за геотермална енергија и се снабдува со вода што се користи во блиската геотермална централа Свартсенги. Сината лагуна се наоѓа на приближно 20 километри од меѓународниот

Лажна пропаганда во науката за климатските промени: Реномираниот научник Патрик Т. Браун вели дека морал да ПРИКРИЕ факти од научната студија за да му ја објават познати списанија

Научник за климатски промени тврди дека водечките светски академски списанија отфрлаат трудови кои не „поддржуваат одредени наративи“ за ова прашање и наместо тоа се залагаат за „искривени“ истражувања кои ги навестуваат опасностите наместо решенијата.       Патрик Т. Браун, предавач на Универзитетот Џон Хопкинс и доктор на науки за земјата и климата, вели дека

10 најфамозни скалила низ светот кои го одземаат здивот

Луѓето научиле како да прават скали уште во антиката (најмалку пред 12 илјади години). И ако порано тоа бил начин да стигнете таму каде што ви треба, сега тие одамна ја надминаа едноставната функционалност. Некои од нив се претворија во чудесни ремек-дела и тоа во вистинска смисла на зборот.   1. Сигирија (Шри Ланка)  

„Бев во Египет на одмор од соништата и се покажа како најлошото патување досега. Никогаш не сум се чувствувала толку непријатно!“

Една туристка откри зошто посетата на Египет брзо се претворила во едно од најлошите искуства за патување во нејзиниот живот.       Грејс Ченг, попозната како @gracietravels, поминала една недела во североисточна Африка во посета на Големите пирамиди во Гиза и други историски знаменитости, но цело време се чувствувала небезбедно. Нејзиниот одмор бил уништен

Еден од најретките цицачи на Земјата е роден во Обединетото Кралство: Прекрасниот африкански див цицач го истражува својот нов дом Хемпшир – поттикнувајќи нови надежи за критично загрозениот вид

Тие обично се наоѓаат на сушните предели во Африка, Еритреја, Етиопија и Сомалија. Но, симпатичниот африкански див цицач се врати дома овде во Обединетото Кралство, откако се роди во зоолошката градина во Хемпшир минатиот месец.     Африканскиот див цицач е наведен како критично загрозен, со помалку од 200 животни оставени во дивината. Машкото ждребе,

Плаќате 450 долари за да имате пикник на најволшебната маса на светот: Дали би отишле на романтичен ручек 90 метри над водопад?

На оваа маса, можете да ги јадете вашите колачиња – и исто така и да ги фрлите. Смелите гости можат да уживаат во вкусен оброк додека седат на маса за пикник, висејќи 90 метри во воздухот, над живописен водопад.     Воодушевувачкиот потфат го освоија Кристијанна Хрт и нејзиниот дечко, раперот кој OP. 28-годишната Хрт

Несекојдневна појава која може да биде опасна: Статичен електрицитет во пустина

Ова е резултат на високо електрично поле во атмосферата, веројатно поради грмотевиците во областа и ветерот што го дувал песокот во пустината наоколу. Кога песокот лета наоколу, има судири на честичките од песок кои исто така создаваат статички полнеж.

Реткост на природата: Пума родила албино бебе во зоолошка во Никарагва

Во зоолошката градина во Никарагва се роди албино пума, што ја прави првата централноамериканска земја домаќин на ваков редок вид младенче.   Малата, бела пума, со мал розов нос, е родена во зоолошката градина Томас Белт во Јуигалпа и се вели дека е само една од четирите ширум светот, според ветеринарот од зоолошката градина Карлос

Дали ова видео од 2015 година е доказ дека „Бигфут“ постои? Огромен црн мајмун фатен на камера во Мисисипи ги заинтригира луѓето на интернет

Ловецот Џош Хајклиф од Мисисипи (САД) сподели неверојатно видео кое го разбуди интересот на многу истражувачи и обични луѓе. Видеото објавено на „YouTube“ во 2015 година го доловува она што некои го нарекуваат „најпривлечното откритие досега“.     Под наслов „Мислам дека видов огромен мајмун – ве молам помогнете“, видеото стана вирално со преку 9.000

Древен шумски свет е откриен 182 метри длабоко во дупка во Кина. Што сѐ крие оваа подземна мистерија?

Огромен древен шумски свет е откриен 182 метри под земја, во пештера во Кина.       Подземната мистерија беше случајно пронајдена во еден кинески „Геопарк“ од тим научници за истражување на пештерата, во мај минатата година. Феноменот во Кина е познат како „тианкенг“ или „небесна јама“. Глобалниот геопарк на УНЕСКО Леје Фенгшан, каде што

Леопардот сакаше да си ќари лесна вечера, но 50 бабуни не изгледаат лесни за соборување…

Обидот на леопард да фати лесен оброк имаше неочекуван пресврт, откако група од 50 бабуни се здружија и гo соборија.   Снимката од борбата собра над милион прегледи на интернет, додека љубителите на дивиот свет ги пофалија малите примати за нивната храброст.   „Во тој момент сфатив дека сум сведок на нешто извонредно“, изјави сметководителот

Мислите дека сопругата ве изневерува? Имаме решение за вас, пратете ја на овој остров во Турција, ако е верна, ќе се врати…

Во Турција има мал остров кој се наоѓа во близина на Анталија, кој има три имиња истовремемо, а меѓу овие три имиња најлегендарно е „Островот на неверните сопруги”.   Тие велат дека турските мажи ги испратиле своите неверни жени на овој остров, а за ова не било потребно да се осуди сопругата за предавство, доволно

Нов вид морско чудовиште, со 20 „пипци”, е пронајдено како демне во замрзнатите мориња околу Антарктикот

Научниците на истражувачки брод во близина на брегот на Антарктикот, фатија ново подморско суштество – со 20 раце и чудно тело. Целта на експедициите на истражувачите, спроведени помеѓу 2008 и 2017 година, беше лов на „криптични“ морски животни: група позната како „Promachocrinus”, или пердуви на Антарктикот.   Иако слични на другите без’рбетници на океанските животни,