Прекрасната планета земја

11 фотографии што ќе направат да се чувствувате како ситна мравка

Бидете подготвени: ќе патуваме во свет каде што сè е масовно и ние сме само мал набљудувач на овој спектакл. Од огромни вештачки предмети до растенија и животни кои го одземаат здивот, она што ќе го видите не е фикција и може да ви биде поблиску отколку што мислите. Еден пример за ова е дека,

Објавени се финалистите за најсмешни фотографии од дивиот свет и навистина ја развеселија 2020 година

Секогаш можеме да се потпреме на животните за да нè насмеат, но никој не го прави тоа подобро од финалистите за најсмешни фотографии од дивиот свет. Овие награди постојат затоа што природата не е само убава, таа може да биде и смешна. Сепак, додека ние останатите го поминувавме поголемиот дел од годината затворени во своите

Човек го посети најнепосетеното место во светот и откри „заборавен рај“

Дали некогаш сте сонувале дека сте отпатувале во рајот? Или можеби вашите стандарди се малку пониски во моментот и вие само сонувате да патувате буквално каде било? Да и ние исто, затоа кога го видовме овој човек како отпатувал на најнепосетеното место на земјата и открил „заборавен рај“ веднаш станавме љубоморни. Томас Брег, донел одлука

Еве ги најдобрите фотографии кои се натпреваруваат за првото место на „Фотографот на дивиот свет на годината“ 2020

Музејот за природна историја во Лондон објави прекрасни фотографии од дивиот свет, снимени од фотографи од целиот свет. Имаше над 50.000 записи од аматери, како и од професионалци; сепак, беа избрани само најдобрите за да се продолжи натпреварот за место на изложбата. За фотографиите подолу биле потребни часови, па дури и денови за да се

12 туристи кои сакале да направат фотографии како од разгледниците, но се разочарале откако ја сфатиле вистината

Честопати, откако видиме прекрасни фотографии од одредено место, почнуваме да го планираме нашето патување таму и да сонуваме да го погледнеме тој замок, фонтана или езеро со свои очи. Но, кога конечно ќе стигнеме до саканото место на интерес, има едно прашање што продолжува да го задева нашиот ум: „Зошто никој не ми кажа дека

20 ситуации во кои може да се види волјата за живот на „Мајка природа“

Се проценува дека планетата Земја е стара околу 4,5 милијарди години. Од почетокот, природата издржа метеори, ледени доба, бесни вулкански ерупции … и сè уште е тука, и сè уште функционира добро. Во својот нагон за живот, природата никогаш не престанува да нè восхитува (и повремено да нè интригира), а овие фтографии се доказ за

15 фотографии кои покажуваат колку се промени нашиот свет со текот на времето

Дали од човечки допир или природни причини, светот секогаш се менува, но ние не сме секогаш свесни за тоа додека не споредиме 2 фотографии. Физичката промена на секое место остава приказна зад себе која треба да биде раскажана. Денес можете да видите како дури и најмалата промена може да направи огромна разлика со текот на

15 откритија на Google Earth кои ќе ве натераат да ја гледате нашата планета на поинаков начин

Ние не сфаќаме колку пропуштаме од убавините на нашата планета со тоа што сме „заглавени“ на земјата. а среќа, Google Earth ни дозволува да добиеме поглед кон најнедостижните места на земјата. Затоа ако не сте виделе кратер каде што удрил метеорити или најголем базен на светот одозгора, подгответе се да бидете просветлени. 1. Напуштен брод

Ништо необично, само атмосферска вода од олуците на куќите во Јапонија

Се чини дека во Јапонија сè е различно од остатокот во светот. Дури и обичните канали за атмосферска вода изгледаат необично. А, она што е внатре е како некаква бајка. Уште еден доказ дека Јапонците имаат посебна врска со природата.

Погледнете како кампањата „Цунами од 10 милијарди дрвја“ ја трансформира оваа област помеѓу 2019 и 2020 година

Во текот на минатата година, садењето дрвја беше она што требаше да се направи во олеснување на негативните ефекти од климатските промени. Етиопија го сруши светскиот рекорд со засадување на над 350 милиони дрвја за половина ден, а ваквите подвизи се секогаш одлични вести. Додека коронавирусот го презеде емитувањето во последните неколку месеци, потребата од

Топ 10 плажи низ светот кои се најпопуларни на социјалните мрежи

Сега, сите ние сакаме добра фотографија на плажа, но прашањето е: кои плажи се најдобри за можности за фотографирање? Од Филипините и Шпанија до Хрватска и Бали, светот навистина може да се пофали со прекрасни плажи, но излегува дека повеќето фотографирани плажи се всушност малку помалку егзотични отколку што очекувавте. Еве го одбројувањето за вас,

Во соседството се отвори подводен музеј каде може да се плива низ антички потонат брод

Секој музеј е посебен на свој начин, но посетата на музеј е едноставна влегувате, разгледувате и си излегувате, доколку трае премногу долго турата може да ви стане и здодевно. Но, здодевноста сигурно нема да може да се поврзе со нов подводен музеј во Грција, во кој посетителите можат да пливаат низ историски значајниот потонат брод

Васко со својата „Приказна за патување“ го запознава светот со убавините на Македонија

Македонија има што да покаже од природни убавини и оние кои не веруваа во тоа дефинитивно се уверија откако започна пандемијата и границите беа затворени. Но, освен нас, зошто да не се запознае со Македонија и светот? Васко е младо момче од Македонија кое го прави токму тоа. Тој прави забавни и поучни влогови со

Научници пронајдоа 33 суштества кои живеат во пештера која била запечатена 5 милиони години

На југо-исток на Романија, во округот Констанца близу до Црното Море и бугарската граница, се наоѓа неплодна рамнина. Пустото поле би поминало скоро незабележано, да не беше една интересна работа во врска со него. Под него се наоѓа пештера која била изолирана 5,5 милиони години. Додека нашите предци налик на мајмуни се симнувале од дрвјата

Фотограф покажува како изгледа животот на инсектите низ неговите неверојатни фотографии

Додека сите ја бараме големата перспектива забораваме на малите работи околу нас. На пример светот на инсектите има да ни понуди многу работи, но ние многу ретко ги забележуваме деталите околу него. Фотографот Алин Леанка сфатил дека инсектите кријат свој мал Универзум кој вреди да биде истражен.

Оваа мега луксузна плата во најелитниот дел на Лос Анџелес може да биде ваша за само 100 милиони долари

Палатата се наоѓа во Бел Ер, најскапата и најелитната населба во Лос Анџелес, односно во цела Америка. Комшивка ќе ви биде Џенифер Лопез, а ако можете да си дозволите да ја купите палатата, веројатно ќе ви доаѓа и на кафе.

Овој остров ја доби титулата „Најдобар остров на светот“ и не е една од класичните туристички дестинации

Можеби нема да можеме да патуваме толку слободно како што сакаме во моментот, но тоа не мора да нè спречува да ја испланираме следната авантура. Особено кога Travel + Leisure сега откри кои 25 острови се најдобри во светот како дел од World’s Best Awards, а островот Палаван на Филипините го зазеде првото место. Не

Најголемото штрково гнездо во Македонија и Европа, продолжува да го краси Чешиново

Штрковите се птици преселници кои ретко се откажуваат од својот дом и постојано се враќаат назад. Иако ги има насекаде во светот Чешиново може да се пофали со најверојатно најголемото штрково гнездо во Европа. Гнездото кое се наоѓа на 3,2 метри било дом на повеќе генерации на штркови, затоа што штрковите повторно ги користат старите

Чудесен водопад во Норвешка: Како водата да извира од небото

Водопадот Лангфосен се вбројува во листата на десетте најубави водопади во светот. Се наоѓа на 5 километри југо-западно од селото Фјера во округот Вестленд, Норвешка. Водата паѓа надолу по високата планина цели 612 метри. Интересно е што патото поминуваа преку водопадот, што им овозможува на минувачите да уживаат во несекојдневната убавина. Водопадот Лангфосен е еден