Вештачката интелигенција избега од контрола: Девојкава си се видела на по*но страница, во видео кое тешко кој може да препознае дека е лажно

Deepfake се синтетички медиуми во кои личноста на постоечка слика или видео се заменува со друга сличност. Иако чинот на создавање лажни содржини не е нов, длабоките фејкови користат моќни техники од машинското учење и вештачката интелигенција за да манипулираат или генерираат визуелни и аудио содржини што можат полесно да измамат така што тешко дека

Шпаркасе банка со нов бесплатен пакет за млади

Како банка чија корпоративна стратегија се заснова на поддршка на младите луѓе што се иднината на нашата земја, Шпаркасе Банка АД Скопје креираше нов бесплатен пакет за сите млади и амбициозни луѓе што имаат потреба од вистински финансиски партнер.   Бесплатниот пакет за млади од 15 до 25 години вклучува можност за отворање трансакциска сметка

„Кој ќе седне на него, ќе умре за 3 дена!“ Дознајте која е приказната за „ѓаволската столица“, чија историја вчудоневидува и безмилосно се повторува

Ако не ја знаете историјата на овој стол, кој се чува во Музејот на Ваљадолид, тогаш гледајќи го отстрана ќе ви изгледа на сосема обичен стол.   Можно е да има некој што ќе почувствува искушение да ја одврзе лентата што ги поврзува потпирачите за раце за да седне во неа… Но, тоа е затоа

На „манекенка“ која потроши милиони на пластични операции ѝ пукнаа градите

На 30-годишната канадска манекенка Мери Магдалена, која e зависна од екстремни пластични операции и потроши милиони на нив, и пукна имплантот на градите. Имено „моделот“ на OnlyFans може да се „пофали“ со импланти на гради од 10 килограми и „најдебелата вагина на светот“ поради кои можеби цел живот ќе биде врзана за инвалидска количка бидејќи

Зошто ни бегаат докторите? Погледнете колкави им се платите во западните земји!

Oпштиte лекари во Швајцарија, на пример, можат да заработат нешто помалку од 250.000 евра годишно. Таа плата е многу над 150.000 евра што ги заработува британскиот општ лекар. Германија, Данска и Луксембург, исто така, им плаќаат повеликодушно на своите матични лекари, сите имаат просечна плата над 170.000 евра. Обединетото Кралство се најде на петтото место

Научно докажано: Несреќните бракови се подобри за вашето здравје отколку да бидете сами и разведени

Луѓето кои живеат со сопружникот имаат помала веројатност да имаат високо ниво на шеќер во крвта што може да доведе до дијабетес тип 2 – без оглед на тоа колку е хармонична или жестока нивната врска, според истражувањето. Експертите веруваат дека паровите влијаат на меѓусебното однесување – како што е исхраната – како и на

Кога ќе помислите да се откажете од нешто сетете се на „најстариот човек на светот“ кој пред една година го победил Ковид, а сега го прослави роденденот. Погледнете колку години наполни!

Андрелино Виеира да Силва, кој живее во градот Апаресида де Гојанија во бразилската држава Гојас, е роден на 3 февруари 1901 година, според неговата лична карта. Пензионерот, кој има 13 внуци, 16 правнуци и едно праправнуче, го прослави својот последен историски роденден на почетокот на овој месец.   Ако ви се верува на неговата лична

Македонско кафуле со хумано правило: Наместо да платите кафе, се јавувате на 143-400 и донирате за жртвите од земјотресите

Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Турција и Сирија надмина 8.400 со преку 25.000 повредени. Британските медиуми јавуваат дека бројот на загинати се очекува значително да се зголеми бидејќи стотици семејства се уште се под урнатините, повеќе од 50 часа по земјотресот.   Според

„Сѐ уште го облекувам понекогаш!“ 55 годишната с*кс бомба Памела Андерсон нѐ потсетува како изгледаше во црвениот костим за капење од кој ни запираа срцата

Памела Андерсон сè уште го има костимот за капење што го носеше во хит ТВ серијата „Baywatch“. 55-годишната ѕвезда се прослави како спасителката Си Џеј Паркер во акционо-драмското шоу од 1990-тите и откри дека задржала еден од познатите црвени костими за капење што ги носела во текот на петте сезони.     „Тогаш имав повеќе.

Запознајте ја Мис Универзум 2022, која ако ви се верува е и најстарата натпреварувачка што некогаш победила, а погледнете колку години има

Неодамна, организацијата Мис Универзум предизвика бурни реакции кога објавија дека од 2023 година мајките и сопругите ќе можат да учествуваат на изборот. Сега, се чини дека тие направија уште еден чекор кон поголема инклузивност со крунисувањето на R’Bonney Gabriel, првата Филипинска Американка и најстарата победничка до сега. Овој потег ја покажува посветеноста на организацијата за

Таа е бремена секоја година од нивниот брак, имаат деца повеќе отколку еден фудбалски тим. Ѕирнете во животот на ова 14 члено семејство и откријте ја нивната тајна за успех!

Имањето деца е секогаш мешавина од забава и стрес за родителите и тешко е да се негира дека тие мали копии од нас внесуваат толку многу емоции во нашите животи. Но, замислете да имате не 1, не 2, па дури и 5, туку 12 деца во семејството. Ова може да го претвори животот на секој

Дерматолог откри 4 вистински причини зошто Џенифер Лопез не старее, а тоа нема врска со пластична хирургија и производи

Џенифер Лопез на 53 години изгледа помладо од кога и да е, а се прашувавме што е клучот за нејзината нестаречка кожа и младешки сјај. Неодамна, д-р Дреј, дерматолог, направи видео на YouTube со наслов „Зошто Џеј Ло не старее“, обидувајќи се да објасни како ѕвездата изгледа подобро од било кога. А причината можеби не

На што сѐ ве асоцира логото на „Тесла моторс“? Откриваме 9 тајни кои се кријат позади некои од најпознатите логоа на компании

Многу од популарните логоа што ги гледаме речиси секој ден имаат мистично потекло. Во некои логоа можете да ги видите шифрираните пораки и симболи кои биле специјално направени од дизајнерите со цел да привлечат поголемо внимание на познатите брендови. Ние денес решивме да ги откриеме тајните на некои логоата на светски познатите компании.   1.

12 познати личности кои избрале да не им го остават своето богатство на своите деца

Луѓето родени во богати и познати семејства може да се соочат со покомплициран живот од оние со обични родители. Може да биде предизвик да се утврди дали нивниот успех се припишува на нивните сопствени напори или на славата на нивното семејство. За да ја избегне оваа забуна, Николас Кејџ дури избра да го смени презимето

Кој е Перо? Човекот кој никој не го видел, но сите се крстат од неговите коментари на Мотика

Перо е воедно и нашиот најголем фан и најголем хејтер. Човекот кој нѐ смее нас, додека ние се трудиме да ве насмееме сите вас. Ни стана инспирација да го поздравиме со оваа компилација од негови најдобри коментари. А во која смисла најдобри, погледнете самите. Поздрав Перо, се надеваме дека нема да утнеш да ја видиш

Дали путерот помага при изгореници?

Употребата на путер за лекување на изгореници е стар народен лек кој постои со векови, но Google забележа 347 отсто зголемување на пребарувањата на барањето минатата година. Но, можеби ќе сакате да размислите двапати за да ставите путер на изгореници.   Иако е вистина дека покривањето на изгореницата со ладна супстанција ќе помогне да се

Дали јадењето моркови навистина помага да гледаме во темница?

Јадењето моркови секој ден може да ви го подобри видот, но, дали тие всушност можат да ви помогнат да гледате во темница? Краткиот одговор е не. Во Втората светска војна, англиските војници користеле ново развиена радарска технологија за откривање и соборување германски авиони.     Не сакајќи да ја откријат нивната тајна, британското Министерство за

Хороскоп за вторник и среда (7 и 8 февруари): Скорпија – ѕвездите им се насмевнуваат на оние кои се сами, Лав – не глумете, покажете го вистинското лице

Ајде да видиме што кажува хороскопот за овие два дена. Скорпија Претпоставените на работното место ќе бидат задоволни од вашата посветеност, но не заборавајте дека е важно да посветите и време на себе, на љубовта и на семејството. Хороскопот продолжува… Лав Можете да разговарате со вашиот шеф за унапредување или за зголемување на платата –