Интересно

И премногу добро може да биде лошо: Здрава храна што може да биде нездрава ако ја прејадете

Можеби изгледа дека добрите работи не може да ни наштетат. Многумина од нас паѓаат во стапицата да се грижат за , да речеме внесување многу овошје и зеленчук во исхраната, без да сфатат дека тоа може да биде исто толку штетно како преработениот шеќер или натриумот. За среќа, можеме да ги избегнеме сите несакани ефекти

9 ликови од кое било друштво на младите денес, кои сега изгледаат сосема поинаку отколку пред 10-20 години

Сигурно сте ја слушнале фразата „Какви млади луѓе има денес“. Каде се тинејџерите кои пишуваа љубовни писма и се качуваа до прозорците на саканите? Каде се старите добри лудаци и хулигани на училишните часови? И ние ќе одговориме: сите овие типови продолжуваат да постојат и сега. Само, се разбира, младитемногу се сменија, бидејќи и светот

Каде бил пробан првиот чипс и било измислено лижавчето: 10 неверојатни гастро -факти за САД што веројатно не сте ги знаеле

Дали знаевте во која федерална држава беше изеден првиот чипс, каде шетаа најсреќните крави и по кого беше наречен пронајдокот на „бонбони на стап“? Откријте го сето тоа и кој прв помислил да пржи кисела краставица, подолу. Аризона Округот Јума, Аризона ја носи титулата најсончево место на земјата. Затоа е главниот производител на зелена салата

Луѓе споделуваат интересни работи што ги дознале кои може да бидат вистинско откровение и за вас

Знаењето на факти или случајни корисни работи секогаш може да ни се најде, без разлика дали тоа ќе ни помогне во одредена ситуација или ќе поттикне разговор со некого. Луѓето од целиот свет откриваат работи што дефинитивно ќе бидат корисни за другите, и тие милостиво ги споделуваат на интернет. Можеби не знаете дека со неколку

„Умирам горд со името на својот народ!“: На денешен ден се родени 3 херои кои ги дадоа своите животи за Македонија

Приказните за најголемите херои за жал завршуваат трагично, а Македонија сведочи за многу такви. Сепак како понови генерации ни останува само да го одржуваме споменот за нив и да не забораваме што сториле за ние да имаме подобра иднина. Овие луѓе иако потекнуваат од различни периоди и секој си има своја цел и секон дал

Фотографска измама! Приказната за селаните кои го зголемија бројот на туристи со „измама“

Округот Ксиапу во провинцијата Фуџијан покрај Источното Кинеско Море е популарна туристичка дестинација која со години ги привлекува патниците со живописни сцени од селскиот крајбрежен живот. Но, неодамна беше откриено дека оваа рурална идила од фотографиите е само измама. Зад смирувачките фотографии на осамени рибари на отворено море се крие толпа туристи вооружени со камери

Џони Деп се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ

Славниот актер Џони Деп вчера пристигна во Белград и од аеродром се упати на прием кај претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Доаѓањето на холивудскиот актер е по повод промоцијата на неговата анимирана серија „Пафини“, произведена во Србија во продукција на „Архангел студио“ од актерот Милош Биковиќ, а создадена во „Јерволино студио“. Деп, како културен гостин,

Раперот Кање Вест изгледа дека погрешно го сфатил правилото за „задолжително носење маска“

Кање Вест беше забележан како носи бизарна протетска маска која го покрива целото негово лице за време на состанокот со Мајкл Коен, поранешен адвокат на Доналд Трамп. Коен, беше ослободен од затвор во мај 2020 година и е во домашен притвор по неговото осудување за измама. Тој изјави дека Вест ја носи маската за да

Ако веќе не знаевте дека во оваа земја има нафта, Саудиска Арабија реши да ви го плесне тој факт во лице

Можеби Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафта, но тоа не го спречи арапското кралство да ја користи својата нафтена индустрија како инспирација за сосема нова туристичка атракција. Блискоисточната земја објави планови за претворање на нафтена платформа во „забавен парк“ и одморалиште од 150.000 квадратни метри, лоцирано во Арапскиот Залив. Финансиран од

Ако мислевте дека работите не може да станат почудни, се лажете. Професор од Харвард вели дека нишиот универзум е создаден во лабараторија

Најголемата мистерија во врска со историјата на нашиот универзум е она што се случило пред „големата експлозија“. Од каде потекнува нашиот универзум? Пред скоро еден век, Алберт Ајнштајн барал алтернативи за теоријата на „големата експлозија“, бидејќи почетокот на времето не било филозофски задоволувачки за неговиот ум. Сега постојат различни претпоставки во научната литература за нашето

10 носталгични илустрации кои уште еднаш потсетуваат дека селото е вистински културен феномен

Скоро и да нема човек кој не поминал барем еден викенд во некое село без разлика дали има корени од таму или не. И сигурно сите ќе се согласат дека таму владее посебна атмосфера, што нѐ тера да заборавиме на грижите на градот, да се релаксираме и да бидеме сами. Ваквите моменти треба да се

Која е Србинката која наводно го прислушкувала претседателот и била страв и трепет во полицијата?

Неодамна една афера ја тресе Србија. Наводно е откриено дека претседателот Александар Вучиќ е прислушкуван и дека тоа го наредила Дијана Хркаловиќ, државен секретар за внатрешни работи на Србија. Дијана која има скромни корени ја почнала нејзината политичка кариера неочекувано и за брзо време стигнала до врвот, а српските власти и медиуми ја поврзуваат со

Митови за Викинзите кои не` натераа да веруваме дека тие биле груби дивјаци без култура кои палеле се` пред себе

Култните филмови остануваат во нашите умови долго време. Покрај тоа, ако се појави историски лик на екранот, гледачите стануваат сигурни дека така изгледала и личноста која ја толкува. На пример, благодарение на кинематографијата, многу луѓе се сигурни дека Викинзите биле вистински дивјаци кои не се капеле и немале чувства. Одлучивме да откриеме каков бил начинот

Интересни факти за серијата која го хипнотизираше светот во рекордно време

Серијата игри за преживување на Јужна Кореја „Squid Game“ е хит кај публиката ширум светот веќе некој период. Серијата стана толку популарна што го зазеде првото место во листата на топ 10 проекти на NETFLIX 3 дена по објавувањето. Нашиот материјал ќе ви каже интересни факти за драмата што ги полуде обожавателите на ТВ сериите

9 нации чии вистински факти за животот се слични на извадоци од научнофантастични романи

Постои племе во Африка што организира натпревари за убавина за мажи. Учесниците носат светла шминка и се облекуваат раскошно, а жирито, кое се состои од девојки, го избира најдобриот. И најсреќните луѓе во светот живеат во високо планинско село на Кавказ. Водабе Оваа нација живее во Централна Африка и се смета себеси за најубава во

Жена од Индија прв пат стана мајка на 70 години, и таа и нејзиниот 75-годишен сопруг, гордо го покажуваат нивното бебе пред светот

Индијка тврди дека го добила првото дете на 70-годишна возраст, што ја прави една од најстарите мајки на прво дете во светот. Џивунбен Рабари и нејзиниот сопруг Малдари (75) гордо го покажаа својот син, чие име не го откриваат, пред новинарите, и споделија е зачнат преку ин витро. Рабари рече дека нема лична карта за

Чуден е само кога ќе го погледнете од воздух: Градот за кој полудеа на социјалните мрежи

Центурипе е древен град кој зафаќа околу 173 квадратни километри во италијанската провинција Ена во источна Сицилија. Прво се споменува во историските списи како град на племето Сикули уште во 5 век п.н.е. Низ историјата, се соочуваше со интензивни инвазии и освојувања – беше освојуван од античките Римјани, Арапи, Нормани и Анжуанци. Центурипе се наоѓа