Интересно

Како би изгледале 9 познати личности кога би старееле природно

Иако веруваме дека секој има право на пластични операции и да зголеми и намали што сака, би сакале да замислиме како некои славни личности би остареле без ниту една од овие интервенции. И можете сами да одлучите која одлука е најсоодветна. 1. Синди Крафорд 2. Кристи Бринкли 3. Робин Рајт 4. Линда Евангелиста 5. Џејн

Недостатокот на храна во Мадагаскар е директен резултат на глобален проблем кој веќе влијае и на остатокот од светот

Климатските промени се обвинети за тешките суши што го предизвикаа гладот во Мадагаскар. Сушите ги оставија жителите на земјата со многу ограничени ресурси на храна, носејќи ги луѓето на работ на глад. Повеќе од еден милион луѓе останале „без сигурен извор на храна“ како резултат на сушите, а  14.000 се во „катастрофални услови“ според Светската

Ако мислевте дека на патиштата во Македонија има дупки, погледнете ги овие бруки

Веројатно сите мислат дека патиштата ви нивната земја се најлоши. Сигурно секое патување се жалите на тоа колку се лоши патиштата во Македонија и колку дупки има. Тука сме за да ве утешиме дека работите може да бидат полоши. Интернет корисници ги сподлеија „бруките“ од своите земји.

Олимпијадата во Токио со строги правила, олимпијците се „ограбени“ од најубавиот момент од целото искуство

Ден пред официјалниот почеток на Олимписките игри, во Токио беа регистрирани речиси 2.000 нови случаи на КОВИД-19, што е најголема дневна бројка од 15 јануари, а десетина олимпијци веќе го откажаа настапот поради позитивен тест. Организаторите решија дека ќе нема гледачи, ни странски, ни домашни, што пак ќе доведе до депресивна атмосфера за натпреварувачите кои

Скопје ја добива новата најмодерна детска градинка во населба Волково

Станува збор за модерна градба која се разликува од традиционалниот социјалистички стил на градење на детски градинки на кој бевме сведоци досега. Оваа нова градинка којашто се гради во населба Волково, што спаѓа во општина Ѓорче Петров, ќе биде најмодерна во државата, а можеби и во регионот. Градинката е изградена во кружна форма во современ

Како перниче за топла вода може да ви помогне да се справите со топлотниот бран

Ако живеете во Северната хемисфера, не треба да ви кажуваме дека е жешко.  Прозорците никогаш не биле отворени толку широко, ладните тушеви никогаш не биле покорисни, а туристичките агенции кои носат на море никогаш не работеле толку напорно. Но сепак, понекогаш посакуваме инстантно да се справиме со жештината. Имајќи го ова на ум, ако ви

Фрази што можат да ги уништат вашите шанси да добиете унапредување

Понекогаш кога имаме напорен ден на работа или кога се чувствуваме под стрес, може неволно да му кажеме нешто на нашиот шеф. Но, постојат одредени фрази што не треба да ги кажувате без оглед на било што, бидејќи тие можат да ги уништат вашите шанси да добиете унапредување или дури може да доведат до раскинување

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Asus продолжува да го задржува првото место како број еден избор и долгогодишен синоним за најдобар квалитет на лаптопи. Новото достигнување во светот на технологијата е Asus ZenBook Flip 13 (UX363) и мотив плус за чекор напред кон некое друго ниво на креативност и продуктивност. Овој лаптоп е дизајниран да овозможи голема ефикасност во работата,

Да те пукне туѓ срам: Што ја затна канализацијата во Скопје?

Делови од автомобили, кожа од животни, чкембиња и секакви други работи се фрлаат во канализационата мрежа во Скопје. Екипите на ЈП „Водовод и каланизација“ речиси секојдневно интервенираат бидејќи шахтите се затнати со цврст одпат. Од ЈП „Водовод и канализација“ велат дека „граѓаните се жалат на затната канализација, а кога екипите ќе излезат на терен наоѓаат

Жената која била продадена за да биде робинка открива како двапати избегала од Северна Кореја

Жена која двапати избегала од Северна Кореја храбро зборува за своите застрашувачки искуства. Џихјун зборуваше за нејзините искуства со напуштање на комунистичката земја и работите што требала да ги помине во потрага по подобар живот. Дискутирајќи за гладот ​​во Северна Кореја што започна во 1994 година, Џихјун објасни дека го изгубила чичко си од глад.

Животни за кои не знаевте дека се „роднини“

Тековните проценки за бројот на видови живи суштества на Земјата се движат помеѓу 5,3 милиони и 1 трилион. Сè, од мали инсекти во дождовната шума Амазонија до огромните сини китови кои пловат низ океаните. Звучи како живеалиштата на нашата планета да се разновидни и навидум неповрзани , но кога ќе погледнеме подетално, се појавуваат чудни

Оптички замки кои можат да ги решат само вистинските детективи

Светот околу вас изгледа многу поинаку ако го гледате внимателно. Од ‘рѓосана завртка што е всушност семка до куче камуфлирано во килим, понекогаш  треба да погледнете двапати за навистина да разберете што се случува. И животот е повозбудлив поради тоа. Ние најдовме неколку оптички илузии од вистинскиот живот и решивме да ги споделиме со вас.

Ракописот на Кочо Рацин се овековечи со автентичен дигитализиран фонт

Графичкиот дизајнер и типограф Ласко Ѓуровски работи на дигитализација на ракописот на поетот Кочо Рацин и изработка на фонт базиран на огигинални документи. Ттипографот порано работеше на изработка на кирилски фонт за лица со дислексија. Тој веста ја сподели на неговиот Фејсбук профил каде што објави слики од дигитализираниот ракопис на Рацин. „Се обидувам максимално

Доли Партон позира како Плејбој зајачица за роденденот на сопругот

Доли Партон отиде во „крајност“ за роденденот на нејзиниот сопруг со пресоздавање на нејзината легендарна насловна страница на списанието Плејбој од пред повеќе од 40 години. Кантри пејачката ја украси насловната страница на магазинот во октомври 1978 година, кога се појави облечена во црни уши на зајаче и бела, светкава машна. На 20 јули  Партон

Девојка ги пронашла љубовниците на своето момче и заедно заминале на авантура

Во САД две девојки дознале дека се во врска со исто момче, а потоа дознале и за уште 4 љубовници. 21-годишната Меган Табор се посомневала во своето момче и после кратко истражување сфатила дека тој е во врска и со 19- годишната Аби Робертс. Тие заедно ги нашле и другите девојки, а во меѓувреме се

Интервју со авантуристички пар од Аргентина, на кој Македонија му стана привремен дом

Дали некогаш сте размислувале да оставите сѐ зад себе и да заминете на авантура околу светот? За некои луѓе ова звучи невозможно, но Паула де Бонис и Аугусто Сејдем од Аргентина, познати како „Мутатис Проект“ го направија токму тоа. Тие веќе 4 години со автостоп го шетаат светот и имаат поминато над 46.000 км во