Наука и технологија

Ова е првиот неверојатен паметен часовник кој е креиран само за слепите

Без разлика дали станува збор за Apple Watch или Samsung Galaxy Gear, паметните часовници се најпотребна технологија за вашите зглобови, победувајќи ги традиционалните чувари на време со својата фитнес и телекомуникациска придобивка. Сепак, слепите луѓе – до сега – останаа зад другите при што секој нов паметен часовник може да се пофали со зачудувачки визуелни

Технолошка компанија нуди 130.000 долари на оној кој ќе го „даде“ своето лице на нивниот робот

Секој втор ден брилијантни луѓе го менуваат светот на кој било начин како што знаат, или барем ги преземаат потребните чекори за да го сторат тоа. Денес оваа компанија за роботика е во центарот на вниманието заради, што би можело да биде, револуционерен проект што ќе ги промени животите на илјадници стари лица! Оваа безимена

Среќен роденден! PlayStation ја започна својата приказна пред цели 25 години и направи драстични промени

Ако се сеќавате како по училиште скокавте директно пред телевизорот за друга рунда на Crash Bandicoot, Tomb Raider и MediEvil на PlayStation One, тогаш ќе се чувствувате супер стари. Конзолата за игри, која без сомнение беше прва љубов на гејмерите низ целиот свет, вчера официјално наполни 25 години, откако го направи своето глобално деби во

Откриена е огромна црна дупка која „не би требало“ да постои

Научниците открија огромна црна дупка која „не треба да постои“ и не, не зборуваме за онаа во нашите паричници откако ќе започнат новогодишните празници. Ако мислите дека дупката во паричникот е голема, тогаш подгответе се за црна дупка со маса 70 пати поголема од Сонцето. Научниците до сега веруваа дека масата на поединечна црна дупка

Кој кршел рака или нога, знае какво чудо е новиот „гипс кој дише“, со кој нема повеќе неподносливо чешање

Повеќето луѓе спаѓаат во една од двете категории. Оние од нас кои имаат кревки коски кои се чини дека кршат нешто секој пат кога ќе имаме мала несреќа и оние од нас кои се чини дека имаат коски од челик и отскокнуваат од секоја непријатна несреќа. Сепак, како што некои од нас знаат, кршењето рака

Ова е „најстарото“ куче во светот: Кученце старо 18,000 години e пронајдено замрзнато во мраз

Истражувачите во Шведска споделија неверојатни фотографии од античкото куче, откако го пронајдоа во сибирскиот мраз минатата година. Откако го проучувале, тие не се сигурни дали „неверојатно добро сочуваното“ суштество (со целосен пакет заби) е куче или волк – можеби затоа што доаѓа од моментот кога кучињата биле припитомени. Лав Дален (44) и неговиот колега Дејв

Пиењето до четири шолји кафе на ден може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2 и висок крвен притисок, тврдат новите истражувања

Кафето може да ги намали шансите за развој на дијабетес тип 2, висок крвен притисок, па дури и срцеви заболувања, тврди новата студија. Пиењето дури четири шолји кафе на ден може значително да ја намали веројатноста за појава на хипертензија и дијабетес, според новите истражувања. Научникот открил дека дури и да се пие без кофеинско

Јаглеродниот диоксид во атмосферата на Земјата достигнува рекордно ниво, велат истражувачите

Нивоата на јаглерод диоксид во атмосферата на Земјата достигнаа највисоко забележано ниво во историјата на човекот. Според новиот извештај објавен од Светската метеоролошка организација (WMO) глобалната просечна концентрација на јаглерод диоксид достигна 407,8 делови на милион (ppm) во 2018 година, што претставува зголемување од 405,5 ppm во 2017 година. Ова го одржува трендот – зголемувањето

Фарма во Русија им обезбеди очила за виртуелна реалност на КРАВИТЕ за да ги „расположи“

Една руска фарма на млечни производи им поставила целосна опрема за виртуелна реалност на своите крави во експеримент „да ја подобри нивната благосостојба“ и да го зголеми производството на млеко. Земјоделците работеа со програмери, ветеринари и консултанти во фармата Красногорск во близина на Москва, за да му направат симулација на добитокот на поле во лето.

Оваа лепенка може да ги согори маснотии во телото без вежбање и науката го потврдува тоа

Кога диетата и вежбањето не се доволни, луѓето честопати размислуваат надвор од кутијата за да го забрзаат губењето на тежината и да се погрижат за здравјето на телото. Дури сега, научниците од Сингапур тврдат дека создале нов уред за да им помогнат на луѓето безбедно да изгубат тежина и тој работи со директно насочување на

Чуден „змеј со огромна глава“ стар над 250 милиони години е откопан во Русија

Остатоците од мистериозното суштество старо над 250 милиони години се ископани од археолозите во Русија. Ѕверот е очигледно еден вид праисториска верзија на змејот „Комодо“ – суштества кои се домородни во индонезиските острови Комодо, Ринка, Флорес и Гили Мотанг. Коските покажуваат дека суштеството имало огромна глава со масивни заби во устата, кои биле опишани како

Откриена е петтата сила на природата, според најновото откритие на научниците

Научниците можеби ја откриле петта сила на природата, која доколку биде потврдена, може да обезбеди одговори на прашањето за темната материја. Колку што се запознаени научниците, сè во нашиот Универзум се одржува заедно или се турка со четири основни сили: гравитација, електромагнетизам и две нуклеарни интеракции.Силите се определуваат со тоа што тие не изгледаат како

Научниците открија дека на младите генерации им растат невообичаени структури на коските на главите

Истражувањето спроведено на Универзитетот во Сончевиот брег во Австралија открило дека младите возрасни, главно на возраст од 18-30 години, развиваат необичен израсток на задниот дел од черепот. За можната причина за ова се вели дека е „механичко оптоварување“, кое е одговорно за овој израсток и кое е забележувано само кај повозрасни лица, а не кај