Наука и технологија

Повеќе нема проблеми со паркирањето: Првиот ПРЕКЛОПУВАЧКИ автомобил во светот ќе излезе на пазарот ова лето по цена од 17.400 долари

Навигацијата на мали простори повеќе нема да биде проблем од ова лето, благодарение на новото преклопно возило кое вози како автомобил и паркира како мотоцикл. Со ширина од само 1,3 метри, целосно електричното возило „CT-2“ работи во различни режими за да се проширува и смалува на само 97 сантиметри, овозможувајќи му да се вклопи во

Првата левитирачка монета во светот „НЛО МП-1766“ беше издадена од полска ковачница- погодете, во која земја ќе се употребува?

Минатата недела на Техничкиот форум во Берлин беше претставена првата монета што левитира во светот, НЛО MP-1766. Оваа монета е создадена од полската ковачница „Меника Полска“ за Националната банка на Камерун. Експертите се изненадени од футуристичкиот дизајн и необичните можности на монетата. Името „НЛО МП-1766“ го одразува не само датумот на основање на полската ковачница

Сега знаеме дека ништо не знаеме: Телескопот Џејмс Веб од НАСА забележа „невозможна“ галаксија слична на Млечниот Пат која не би требало да постои – и може да го промени нашето разбирање за универзумот

Астрономите пронашле галаксија толку голема и толку стара што не би требало да постои – барем според нашето сегашно разбирање за тоа како се формирале раните галаксии. Галаксијата, наречена ZF-UDS-7329, содржи повеќе ѕвезди од Млечниот Пат и се чини дека е формирана пред околу 13 милијарди години. Беше забележана со вселенскиот телескоп Џејмс Веб (JWST)

Кинезите направија толку добар супер-автомобил што е конкуренција на „Ферари“ и „Ламборџини“, целосно е електричен и крева над 300!

„BYD“ го претстави своето најново електрично возило од високата класа во неделата, претставувајќи го „Yangwang U9“, суперавтомобил со цена од 233.450 долари. Овој целосно електричен модел со високи перформанси е направен да се натпреварува со луксузни спортски автомобили со бензин, како што се оние што ги нудат „Ферари“ и „Ламборџини“. U9 може да вози 450

68-годишен маж од Калифорнија кому му беа дијагностицирани ХИВ и леукемија е излечен од ДВЕТЕ состојби

Пол Едмондс (68), кој се најде на светските насловни страници минатата година кога ја сподели својата приказна, сè уште нема траги од ниту една од овие состојби пет години откако му беше дадена трансплантација на клетки кои го ослободија неговото тело од двете болести. Во новиот напис на медицинскиот тим кој го лекуваше, лекарите рекоа

Доколку сте навлечени на брза храна, тоа е исто како да сте ЗАВИСНИК од дрога: Која е причината зошто ултра-обработената храна предизвикува зависност на ист начин како и кокаинот?

Д-р Крис ван Тулекен беше еден од бројните експерти кои зборуваа за лошото влијание на нездравата храна, особено кога станува збор за децата. Д-р ван Тулекен ја обвини масовно произведената прехранбена индустрија дека постапува на сличен начин како продажбата на тутун која исто така предизвикува зависност. Тоа е тема за која пишува во неговата последна

Трката кон роботизација започна: Технолошките компании инвестираат во создавање на првиот робот во светот за масовниот пазар

Со импресивен напредок од „Boston Dynamics“ и автономниот хуманоид „Optimus“ на Илон Маск, стартапот „Figure AI“ има за цел да создаде комерцијално успешен хуманоиден робот кој може да го реши проблемот со недостигот на работна сила. Светот виде многу неверојатни роботи во последниве години, но досега ниту еден целосно не го исполни ветувањето дека ќе

Конечно некој паметен во Гугл се одлучи да ја ограничи вештачката интелигенција! Се согласувате со ова?

За разлика од претходно кога на Gemini на Гугл без проблем можеше да се генерираат слики од луѓе и да не се приметува дека е вештачка интелигенција сега некој паметен седна и рече доста е. Така што Гугл го ограничи тоа и повеќе не може да генерира слики.

Тајните на големиот привлекувач: Дали ни се приближува чудовиште во длабочините на вселената?

Една од најголемите мистерии со кои се соочуваат астрономите е Големиот привлекувач – гравитациона аномалија која демне во најтемните агли на вселената. Од почетокот на времето, по Големата експлозија, Универзумот брзо се шири, но како што се испостави, не сите галаксии се движат на ист начин. Некаде далеку од нас, во длабоките пространства на вселената,

Вирусот што го „покоси“ Бразил и Флорида, а кој се пренесува преку комарци, може да доведе до нов неочекуван симптом- спонтана ЕРЕКЦИЈА цели 18 часа

Вирусот кој го пренесуваат комарците и кој го поттикна Бразил да прогласи вонредна состојба може да предизвика необичен и непријатен нов симптом, велат научниците. Денга треската – која е типично поврзана со треска, осип и внатрешно крварење – сега е поврзана со спонтани ерекции кои траат со часови. Лекарите во Буркина Фасо, Западна Африка, ја

Компјутер предвиде точно кога општеството целосно ќе пропадне, и тоа е многу поблиску отколку што мислиме

Технологијата е во првите редови на сè што правиме во денешно време и може да ни помогне да разбереме повеќе за животот во иднина, од употребата на вештачка интелигенција до преголемото потпирање на машините. Мнозинството од нас се надеваат дека животот ќе продолжи постепено да се подобрува и дека работите ќе станат поефикасни со текот

Немањето црвени очи на сликите може да биде знак за сериозна состојба

Црвените очи може да ги уништат вашите фотографии, но барем тие ви даваат до знаење дека сè е во ред. Луѓето беа прилично вознемирени кога ја открија причината зошто нивните зеници ја менуваат бојата кога се фотографираат со вклучен блиц, сепак, тоа е многу подобро од алтернативата.   Ако не сте биле свесни, камерите во

Докторка е на чекор до откривање на лекот за рак: Добитничката на Нобелова награда открива дека болеста може да се излечи со ВАКЦИНА

Кога нејзината наставничка во второ одделение ја прашала што сака да биде кога ќе порасне, Кетрин Ву нацртала слика на која „прави лек за ракот“. Иако тоа е сон за многу лекари кои се занимаваат со онкологија, тоа станува реалност за жената од Њујорк, кој води лабораторија во бостонскиот институт за рак „Дана-Фарбер“. Д-р Ву

Првата голема капсула што ќе го однесе човештвото над Земјата- „истражувачите“ ќе пијат шампањско 30 километри над нашата планета за 125.000 долари по човек

Најголемата светска капсула направена за патување во вселената ги отвори вратите за јавноста, откривајќи луксузно искуство за најмногу осум луѓе кои плаќаат 125.000 долари за седиште.       „Спејс перспектив“, со седиште во Флорида, ја прикажа финалната верзија на својот вселенски брод „Нептун – Екселзиор“, кој има бар, кадифени седишта и „соодветен тоалет“.  

Сега почнува интересното: Направи ми видео од Мицковски и Ковачевски како се пијанчат заедно?! Компанијата сопственик на ChatGPT го претстави новиот производ кој текст претвора во видео

OpenAI го претстави својот нов развој наречен „Сора“. Овој систем е способен да создава импресивни кратки видеа врз основа на опис на текстот, а иако сè уште не е достапен за пошироката јавност, многу експерти веќе се заинтересираа за неговиот потенцијал. Скролајте надолу за видео   Примерочните видеа објавени од OpenAI се неверојатни по нивниот

„ChatGPT“ почна да оглупавува и да „треска“ глупости на шпански- кои се можните причини за ваквиот лапсус?

ChatGPT изгледаше малку неприкосновен. Некои корисници се прашуваа што се случува со четботот на OpenAI откако во вторникот почна да одговара на нивните прашања со многу глупости. Шон Мекгваер, постар соработник во глобалната архитектонска фирма „Gensler“, сподели слики од екранот на „X“ од „ChatGPT“, одговарајќи му на бесмислен „шпански“. „Понекогаш, во креативниот процес на одржување

Технолошки „бум“: Ако сте инвестирале 1.000 долари на берза во „Nvidia“ пред 10 години, еве колку пари би имале сега

Инвеститорите го бараат најновиот квартален извештај за заработка на „Nvidia“ за да видат дали енормниот раст на компанијата може да трае. Технолошката компанија која се смета дека е во срцето на бумот на чиповите со вештачка интелигенција ја објави својата заработка во четвртиот квартал по затворањето на берзата во средата, надминувајќи ги очекувањата и за

Научна фантастика или блиска реалност? Кинеските научници создаваат невидливи авиони користејќи плазма

За воената авијација, стелтот отсекогаш бил клучен аспект. Желбата да се минимизираат радиосигналите и радарското откривање доведе до создавање стелт технологии. Сепак, кинеските научници предлагаат користење на плазма за создавање невидливи авиони.   Плазмата (четвртата состојба на материјата) игра клучна улога во овој развој. Ова е состојба на материјата каде што некои електрони се одземени

Илон Маск планира да испрати милиони луѓе на Марс, но можат ли луѓето да преживеат? Научниците откриваат што би ни се случило ако пробаме да живееме таму, па засега сакаме да си останеме на Земјата

Претприемачот Илон Маск најверојатно има намера да го направи Марс следниот дом за човештвото. Извршниот директор на SpaceX и Tesla не само што ја гледа идејата како можност, туку развива и конкретни планови за испраќање милиони луѓе на Црвената планета. Концептот на „Големиот филтер“ стана клучна точка во размислувањето на Маск за иднината на човештвото.

Најголемата змија на Светот е откриена во Амазон: Огромната анаконда е долга 7 метри и тежи 200 килограми – а нејзината глава е со иста големина како и човечката, но тоа не го спречува холандскиот биолог да ПЛИВА со неа

Ако не сте љубител на змии, ова не би сакале да го видите. Најголемата змија на светот е откриена во амазонската прашума – долга 7 метри и тежина од 200 килограми, таа е апсолутно неверојатна. Северната зелена анаконда ја пронашол ТВ водителот на дивиот свет, професорот Фрик Вонк, и е дебела како автомобилска гума. И

Научниците „израснале“ пар вештачки тестиси во лабораторија: „Тие се новата надеж за машката неплодност“

Истражувачите од израелскиот универзитет Бар-Илан изработија „лабораториски тестиси“ за кои се надеваат дека на крајот би можеле да ја олеснат машката неплодност, која влијае на 10% до 15% од американските мажи. Малите, вештачки органи, произведени од клетки извлечени од тестисите на глувче, се вели дека личат на структурата и функцијата на природните тестиси на глушецот.

Илон Маск вели дека првиот човечки пациент на кој му се вгради мозочен чип го движи „глувчето околу екранот само со размислување“ по „целосно закрепнување“. Хмм, следно што ќе може да движи само со размислување?

„И ќе направи на сите – мали и големи, богати и сиромаси, слободни и робови – да им се стави белег на десната рака или на челата нивни,  никој да не може ни да купува, ниту да продава, освен оние што го имаат тој белег, или името на ѕверот, или бројот на името негово. Тука

Откриено: Вистината за храната со висок холестерол, како јајца и сирење – зошто тие нема да влијаат на здравјето на вашето срце како што се мислеше досега?

Долго време преовладуваше нутриционистички совет да се избегнува храна со холестерол за да се одржи срцето силно и здраво. Холестеролот е масна супстанца која може да се акумулира и да ги оштети крвните садови кои го снабдуваат срцето, а се наоѓа во производите од животинско потекло, како месото и, најпознато, жолчките од јајцето. Долго време

Биохакерот Брајан Џонсон, кој има за цел да живее ВЕЧНО, откри како го стопирал растот на белите влакна и опаѓањето на косата со рутина вредна неколку илјадници долари

Мултимилионерот и биохакер Брајан Џонсон, тврди дека неговиот скап режим на живот против стареење не само што му одзел години од неговата возраст – туку и му помогнал да го врати опаѓањето на косата и да ги искорени неговите сиви влакна. Џонсон (46), кој стана познат по неговиот режим против стареење од 2 милиони долари

Научниците конечно ја објаснуваат мистеријата на ротирачките сфери пронајдени во карпа во Јужна Африка

Во длабочините на Јужна Африка, во наоѓалишта на пирофилити, откриени се мистериозни сфери, слични на античките крикет топчиња со мистериозни линии, што предизвика појава на разни фантастични шпекулации. За ова пишува „IFLScience“. Во 1980-тите, за време на најславниот период на теориите на заговор, сферите привлекоа особен интерес. Се претпоставуваше дека тие би можеле да бидат

Откриено: САД соработуваат со кинески научници за да ги направат видовите на птичји грип поинфективни и смртоносни како дел од проектот вреден 1 милион долари – и покрај стравувањата дека слични тестови го ослободија Ковид

Американската влада троши 1 милион американски долари од парите на американските даночни обврзници за финансирање експерименти за опасните вируси на птичји грип во соработка со кинеските научници. Истражувањето вклучува инфицирање на патки и гуски со различни видови за да се направат попреносливи и заразни, како и проучување на потенцијалот на вирусите да „скокнат во домаќините

Револтирани возачи тврдат: „Сајбер камионите на „Тесла“ на Илон Маск од 80.000 долари ‘рѓосуваат по само два ДЕНА на дожд“

Илон Маск покажа дека надворешноста од нерѓосувачки челик на „Cybertruck“ е отпорна на куршуми, но новите сопственици откриле дека можеби не е отпорен на временски услови. Неколку клиенти кои неодамна го купиле возилото од 79.900 долари, пријавиле дека ’рѓата ја натрупала надворешната обвивка откако го возеле „два дена на дожд“.       Еден сопственик

Мега-градба долга 1 километар е откриена на дното на Балтичкото Море која се верува дека е изградена пред повеќе од 10.000 години

На дното на Балтичкото Море, во Мекленбуршкиот Залив, истражувачите открија древен ѕид кој се протега речиси еден километар. Ова е можеби најстарата позната мегаструктура изградена од луѓе во Европа.   Ѕидот бил откриен случајно за време на студентско патување кога научниците користеле сонарен систем со повеќе зраци од истражувачки брод. Импресивната структура го доби името