Срцезатоплувачи

18 тетоважи кои кријат многу лична и трогателна приказна

Не сите луѓе сакаат да имаат тетоважа на прекрасен пејзаж, цвет или пеперутка. Тие прават тетоважа за да почестат важен или емотивно интензивен настан во животот. Додека другите се обидуваат да опфатат нешто на некаков креативен начин.   1. „Баба ми вели дека била принудена да ја направи оваа тетоважа како мала“   2. „Портрет

14 парови близнаци и 1 тројка дипломирале во иста генерација во исто средно училиште: „Ова е светски рекорд!“

Четиринаесет групи близнаци и една група тројки дипломираа во истото средно училиште на Флорида овој месец. Додека претставниците на јавното училиште во округот Бровард не се свесни за официјалниот рекорд за најмногу близнаци во класовите кои завршуваат, на нив им се допаѓа што барем се во центарот на вниманието овој период.       „Беше

Запознајте ја Бела, 10 годишно девојче со тело на едногодишно дете која има преживеано десетици операции – и е пример за истрајност и позитива

Бела Томсон 10-годишно дете од Саскачеван, се соочува со предизвиците на три ретки медицински состојби: форма на џуџест раст, Хиршпрунг-ова болест и Тешка комбинирана имунодефициенција (SCID). Нејзината мајка, Кајла Томсон, посвети речиси една деценија на нејзината грижа, станувајќи гласен застапник и споделувајќи го нивното патување со над 7 милиони следбеници на TikTok.   Кајла елаборираше

Заљубени гулaпчиња: 102-годишна жена се омажи за 100-годишен маж откако се запознале во пензионерската заедница

Марџори Фитерман и Берни Литман, од Филаделфија, се запознале пред девет години откако за време на забава во центарот – и го имале првиот состанок истиот ден. Тие оттогаш не погледнаа назад и официјално се венчаа на 19 мај. Двојката, која заедно има 202 години, се смета дека е најстарата жива, брачна двојка во светот

Девојче со Даунов синдром било напуштено од нејзината биолошка мајка и одбиено од 20 семејства посвоители, но еден ден нејзината судбина засекогаш се смени

Не така одамна, едно мало девојче по име Алба се соочи со тежок почеток во животот. Родена со Даунов синдром, била напуштена од нејзината биолошка мајка. Откако била одбиена од дваесет семејства посвоители, нејзината иднина изгледала неизвесна. Но, тоа беше така се додека Лука Трапанезе не влезе во нејзиниот живот, менувајќи ги нивните судбини засекогаш.

Секогаш е време за добри дела: East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

East Gate Mall, дел од групацијата Балфин во соработка со групацијата ЛПП која ги застапува брендовите Reserved, Mohito, Sinsey, House и Cropp и граѓанската организација „Конект“, успешно ја реализираше иницијативата за поддршка на социјално ранливи ученици во престојната матурска сезона.     Матурските прослави се време на голема возбуда и исчекување за многу средношколци, меѓутоа

Најубавиот ден на невестата го направи уште поубав: Младоженец ја изненади својата идна сопруга на начин на кој секој би посакал

Пар среќни стапала газеа по патеката, но не беа на невестата. Младоженецот дефинитивно знае како најубавиот ден да ѝ го направи уште поубав, а невестата немаше проблем што овие гости го украдоа центарот на вниманието. „Мојата сопруга обожава пингвини, па веднаш знаев дека треба да најмам пингвин и тој да ги донесе прстените“ – се

8 луѓе и нивните најсурови спомени од детството коишто ќе ги паметат до крај на живот

Спомените од детството се задржуваат со нас со години, често предизвикувајќи носталгија за периодот кога нашата имагинација се зголемуваше и животот беше безгрижен. Сепак, некои спомени најдобро е да се заборава. Подолу, собравме 8 најсрцепарателните приказни кои луѓето ги раскажувале од нивните рани години.   „Мајка ми почина кога имав 5 години од рак на

Дакота Фенинг ја откри слатката причина зошто Том Круз ѝ праќа роденденски подарок секоја година, уште од нејзини 11 години

Во текот на нејзината повеќе од 20-годишна кариера, Дакота Фенинг соработуваше со бројни ценети холивудски актери. Фенинг се отвори за своите искуства со работа со актери како Дензел Вашингтон и Роберт Патинсон. Меѓу многуте анегдоти што ги сподели, една од најдобрите беше за нејзиното време кога работеше со Том Круз во „Војната на световите“ во