Поучни приказни

„Белата смрт“ – древна македонска хорор приказна која ги плашела децата, но и возрасните

Долго време, во еден планински регион луѓето биле исплашени од една непозната и страшна сила наречена Белата смрт. Силата луташе низ шумите и селата, најчесто во ноќните часови, кога целата област беше обвиена во темнина и мистерија. Луѓето долго време се припремале за ноќта. Се знаело дека штом почне да се стемнува сите мора веднаш

Време е за мотивација! 10 мудри мисли од луѓе кои успеале во животот

Во животот слушаме многу мисли и поговорки за како треба да се живее. И сето тоа е супер додека е напишано. Но, многу често само ја читаме мислата и си велиме „ех, уште едно клише“. Сепак забораваме дека за нештото да стане „клише“ значи било толку добро што е веќе познато и видено. Па затоа

10 луѓе кои одржаа лекција за самопочитување и ве охрабруваат да си дадете ОТКАЗ од лошата работа!

Работата е место каде што човек поминува значително време во текот на денот. Добрата работна средина го прави попријатно искуство, но во многу наврати реалноста не е онаква каква што би сакале да биде. Шеф кој одбива да го плати доспеаното или менаџер кој не може да одобри еднодневен одмор поради смрт на близок член

Што е „тестот со троен филтер“ на познатиот филозоф Сократ? Пред да зборувате поставете си ги овие 3 прашања

Сократ, познатиот филозоф на Античка Грција, го смислил „Тестот со троен филтер“ за да ги натера луѓето да размислуваат пред да зборуваат. Во античка Грција, Сократ бил посетен од негов познаник. Со желба да сподели некои сочни озборувања, човекот го прашал Сократ дали сака да ја знае приказната што штотуку ја слушнал за еден нивен

10 луѓе ги открија златните правила според кои го живеат животот што го заслужуваат!

Постојат одредени животни правила кои се незаменливи и можат да ја променат целта на живеењето доколку се применат во нечиј живот. Златното правило во суштина е водич кој ги објаснува најдобрите начини да живеете среќен и плоден живот во синхронизација со себе и со оние околу вас. За да разбереме кои придобивки ги добива човек,

7 животни правила на мислителот, кој им бил инспирација на сите, од Ниче до Толстој

Ралф Валдо Емерсон е американски филозоф, свештеник, предавач и активист. Тој може да се нарече еден од најистакнатите мислители на деветнаесеттиот век и можеби, најпотценетиот. Особено во постсоветскиот простор. Во странските книги често се среќаваат неговото име и цитати. Ставовите на Емерсон влијаеле на Ниче, Бодлер, Бергсон, па дури и на Толстој.   Не заборавајте

11 деца со чисти срца кои ни ја враќаат надежта во човештвото

Иако можеби мислиме дека децата не можат да разберат што е љубезност, истражувањата покажуваат дека способностите неопходни за развивање во пристојни и чесни возрасни луѓе се утврдени во првите неколку години од животот. Бебињата почнуваат да покажуваат емпатија уште на 6 месеци. Знаејќи го ова, имаме статија за вас и за децата кои докажаа дека

Од запоставено дете во сиропиталиште, до светска слава! Како животот ја наградил Михаела ДеПрис, светски познатата балерина, која уште била нарекувана и „дете на ѓаволот“?

Михаела ДеПринс е светски позната балерина која настапувала во балетот во Бостон и дури била вклучена во музичките спотови и на Бијонсе и на Мадона. Таа се прослави благодарение на сопствената напорна работа и поддршката од двајца навистина прекрасни луѓе, нејзините посвоители, кои секогаш имале огромна доверба во неа. Сепак, иако нејзината приказна има среќен

13 луѓе кои успеале да ги исполнат своите цели и ќе ве мотивираат со нивната истрајност

Одвојувањето време за себе можеби е една важна работа на која секогаш забораваме, како за нашето ментално, така и за физичкото здравје. Сепак, често мислиме дека ни треба многу време за да се промениме, но не сфаќаме дека понекогаш само 30 минути дневно можат да бидат доволно. Овие 15 луѓе се вистинска инспирација и докажаа

10 ситуации кога строгите родители СЕ СРАМЕЛЕ од своите деца и поставувале ужасни правила!

Ако сте пораснале со строги родители, веројатно сте или експерт за лажење и прикрадување или никогаш не сте прекршиле правило во текот на целиот живот. Ефектите од строгото родителство може да варираат, но едно е сигурно: строгите родители се исклучително креативни со нивните правила и казни. Подолу, собравме некои од најсмешните правила што луѓето кои

Милионер од Англија, живеел како бездомник цели 2 месеци. Она што му се случило, ќе ве „шокира“!

45-годишниот милионер Ед Стафорд во Англија е познат како авантурист, човек кој се збогатил со снимање програми за преживување во Африка и други места далеку од цивилизацијата. Како уште еден експеримент, тој одлучил да живее како бездомник на улиците на Англија 2 месеци. На човекот му се чинело дека таквото постоење треба да биде исклучително

Тинејџер со рибарски магнет извлекол 1800 евра од река, а потоа му ги вратил на сопственикот!

Новиот тренд во ловот на богатство, наречен риболов со магнети, се проби во изминатите две години, што беше потврдено со експлозија на канали на „YouTube“ зборуваат за хобито. Риболов со магнети е прилично едноставна активност. Хобистите закачуваат магнети со голема моќност на силни јажиња, ги испуштаат во водните патишта и гледаат што привлекуваат. Хобито го

Како да натерате личност да го прави она што вие сакате: примерот на Ендрју Карнеги

Ендрју Карнеги, од почетокот на 20 век, бил познат по својот талент за да води луѓе. Тој бил еден од најбогатите Американци и предводник на експанзијата на челик во Америка, кон крајот на 19-ти век. Неговиот талент за да биде водач е добро илустриран со следниот љубопитен случај од тоа време. Снаата на Карнеги често

Поучна приказна: Заслужениот рај

Во едно соседство си живееле двајца луѓе. Едниот од нив водел праведен живот, се обидувал да прави добри дела, добри дела, се одрекувал на многу начини. А другиот бил насилник, живеел „на големо“ и не ги земал предвид мислењата на другите луѓе. Праведникот постојано го осудувал насилникот и бил горд на себеси што живеел поинаку.

Поучна приказна: Зошто е невозможно да се изгради идеална држава?

На Платонската академија во Кареги, на часовите за дијалозите на Платон се разгледуваше темата за идеална и праведна држава. Занаетчии, чувари, владетели. Правда, проникната во целата државна структура. Идеалниот град на Платон изгледа многу привлечно. Еден од учениците го праша наставникот: – Дали овие идеи на Платон беа спроведени барем некаде? Некој се обидел да

Поучна приказна: Уметници на животот

Еден уметник со несреќни мисли шеташе по улиците на својот град: – Сè во овој живот е погрешно! Каде и да погледнам, сè не е како што сакам. Времето е страшно. Градот е валкан. И се чини дека никој не се грижи за тоа. Времето, се разбира, ќе се промени порано или подоцна. Но, сè

Поучна приказна: Добра или лоша карма

Двајца монаси побараа од Буда да го реши нивниот спор. Откако случајно скршија сад за донации, тие се обидоа да ги применат основите на учењето и самите да утврдат дали добрата или лошата карма е причината за тоа што се случи. Еден тврдеше дека тоа е лошо, бидејќи само болката и уништувањето предизвикани некому во

Поучна приказна: Лекот за депресија

Еден ден, прелистувајќи ги старите медицински книги во градската библиотека, д-р Густаво наишол на неверојатен рецепт за депресија. Препораките на мудрите лекари толку многу го шокирале што веднаш решил да експериментира. По само една година, Густаво станал еден од најпочитуваните и најбогатите луѓе во градот. Тој бил познат како лекар, способен да излечи  една од

Поучна приказна: „Никогаш не зборувај со магариња“

Магарето му рекло на тигарот: – Тревата е сина. Тигарот одговорил: – Не, тревата е зелена! Настанала расправија и отишле кај лавот, кралот на шумата, да ги решат несогласувањата. Уште пред да стигнат до местото во шумата каде што лавот седел на својот престол, магарето почнало да плаче: – Ваше височество, дали е вистина дека

Овие малку познати факти може да ви го спасат животот во опасна ситуација!

Никогаш не знаете кога ќе се најдете во опасна ситуација. Можеби мислите дека тоа е невозможно со оглед на вашиот начин на живот, но секогаш е подобро да останете безбедни отколку да жалите бидејќи опасни по живот околности се уште поопасни кога не сте подготвени за нив. Точно, не можете да бидете подготвени за сè,

Илустрации кои ги покажуваат контрадикторните работи во светот

Московскиот илустратор Антон Гудим претстави многу интересен проект кој многу јасно ги пренесува горките проблеми на општеството. На своите слики тој го покажа својот ироничен поглед на контрадикторни и досадни работи на кои речиси никој не обрнува внимание во современото општество. Уметникот не потсети дека никогаш не треба да заборавиме дека медалот секогаш има негативна

Луѓе кои докажуваат дека сите големи работи започнуваат со мал чекор напред

Немањето време е обично изговор број еден што го користиме кога се двоумиме за нешто . Но, сакале или не, ништо добро не доаѓа ако не мрднеме со прст, и иако преземањето на првиот чекор може да биде најтешко, тоа е она што ќе не` одведе најдалеку. Бевме инспирирани од овие луѓе и одлучивме да

Поучна приказна: Зошто луѓето кога се лути викаат?

Хиндуистички учител се шетал со своите ученици и наишол на семејство чии членови луто викале еден на друг. Се насмевнал и ги запрашал своите ученици: „Дали знаете зошто луѓето викаат еден на друг, кога се лути?“ Учениците размислувале некое време. Еден од нив одговорил: „Викаме затоа што го губиме својот мир.“ „Но, зошто мора да

Поучна приказна раскажана од наставник: Секој родител нека им ја пренесе на своите деца!

Имаше период кога децата пукаа само со инки од хартија, но играта стана погруба. Пронајдовме убиени птици во дворот и околу училиштето. Разговорот и мерките што ги презедовме не вродија со плод. Ги повикавме родителите на состанок. Си ја кажавме болката … еден татко стана од и рече: -Сега ќе им кажам на нашите деца

13 совети за здравјето од таткото на медицината, Хипократ, напишани пред 2400 години, а важат и ден денес

Хипократ бил најголемиот лекар од антиката, и се сметал за една од најважните фигури во областа на медицината. Заклетвата на Хипократ се поврзува со неговото име. Хипократ од Кос II, 460 П.Н.Е. – 370 П.Н.Е., бил доктор кој живеел во добата на Перикле. Заради неговите огромни допринеси во полето на медицина, Хипократ се смета за

Од бездомник до професор: поранешен зависник од дрога комплетно си го променил животот

Џеси бил само дете кога првпат бел изложен на криминал, неговиот татко ги научил него и неговите браќа како да провалуваат во куќи барајќи храна кога тој имал само четири години. Кандидатот за докторски науки, кој сега има 44 години, е роден во северен Саскачеван, Канада, откако неговиот татко избегал од  законот во Западен Торонто

15 концизни парчиња зен-будистичка мудрост кои ќе ѝ донесат мир на вашата душа

Зен будизмот не бара смисла за животот – наместо тоа, ни помага да ги надминеме животните тешкотии. Тоа нè учи да бидеме трпеливи, да бидеме внимателни кон она што се случува во секој момент и да се концентрираме на овде и сега. Искушението да се предадеме е најсилно непосредно пред победата. Целта во животот е

Празниците се за семејството, за оние кои ќе бидат до вас!

Нова година, Ѓурѓовден, Велигден, Божиќ, како и сите придружни празници, не е тоа што ќе го јадете. Како што не е и колку ќе изедете/испиете. Празниците се со кого ќе бидете. Кој ќе биде до вас. Ако овие луѓе се вашето семејство, вашите најблиски или вашите најмили пријатели, тогаш празникот ќе биде исполнет и сигурно

Поучна приказна за ѕверовите кои се кријат во нас

Еден ден еден стар пустиник бил запрашан: „Како не ти здодее постојано да бидеш сам?“ Тој одговорил: „Имам многу што треба да ги направам: морам да тренирам два јастреби и два орли, да смирам два зајаци, да тренирам змија, да мотивирам магаре и да скротам лав.“ Повторно му поставиле прашање: „Но, ние не ги гледаме

10 песимистички и „неинспиративни“ цитати кои се толку лоши, што се добри

Може ли да имате премногу шеќер во вашата лимонада? Да може. Можете ли да се заситете од целата вознемирувачка позитивност што е исценирана или премногу клише за навистина да функционира? Додека сте зафатени со размислување за сите инспиративни цитати што сте ги виделе изминатата недела и сфаќате дека можат да бидат досадни, погледнете ги овие