Мистерии

Мачката Џени која бил член на екипажот на „Титаник“, ја предвидела неговата пропаст!

Истражувачите тврдат дека Џени, мачката која била полноправна членка на екипажот на Титаник, ја предвидела несреќата на бродот. И покрај нивното добро познато несакање за вода, мачките често патувале со морнари на бродови, заштитувајќи ги резервите од глувци и стаорци. Оваа практика датира од древниот Египет. Подоцна, британските и ирските морнари ги сметале црните мачки за извор

Кои се „Раелитите“? Чудна секта која верува дека вонземјаните го создале човекот

Во современиот свет, постојат стотици секти, во кои членуваат повеќе од 60 милиони луѓе. Меѓу нив има и опасни, криминални, но има и такви кои се засновани на добрина и универзална љубов. Постојат многу чудни култови, во чие постоење е генерално тешко да се поверува. Едно такво верување се „Раелитите“. Може да се каже дека овие

Одговор на најголемата мистерија: Каде оди душата после смртта, во рајот или во пеколот?

Како да дознаете каде оди душата по 40 дена: во пеколот или рајот? Ова прашање ќе биде од интерес за многумина. Секој од нас има починати роднини, па воопшто не е чудно што луѓето и по смртта се загрижени за својата судбина. Овие прашања остануваат секогаш релевантни, а свештенството може да одговори на нив. Се

9 начини за развој на епифизата односно ТРЕТОТО ОКО!

Кој може да ја контролира епифизата, може целосно да ги контролира и телото и умот. Kако резултат на работата на епифизата во обновени услови, со други зборови, промена на фреквенцијата на брановите, човекот го отвора духовниот вид или, како што го нарекуваат на исток, Трето око. Лицето не се менува само внатрешно, тој отвора складиште

Џиновската дупка во Чиле мистериозно продолжува да се зголемува. Која е причината за овој феномен?

Огромна црна дупка мистериозно се појави и продолжува да се зголемува во близина на малиот град Тиера Амавија во Чиле. Дупката е широка 82 метри и широка околу 650 метри. Властите се уште не се сигурни за причината за нејзиното појавување, но кај населението се појавува загриженост и паника. Започната е истрага на 1 август

Најмистериозната пирамида во Египет: тајна која не смее да се открие

Оваа пирамида може да биде клучот за разбирање на вистинската цел на пирамидите. Таа се наоѓа недалеку од големото трио пирамиди во Гиза, на само неколку километри. Но, не само што не водат екскурзии таму, малкумина знаат за тоа. И дури и најпочитуваните египтолози можат само да сонуваат да го залепат својот љубопитен нос таму.

Интервју Зоран Марјановиќ кога имал 10 години: „Го видов задгробниот свет и комуницирав со вонземјаните“

Детето кога ќе заспие тргнува на патување во еден свет, за кој во секој од нас има барем малку сомнеж дека постои. Приказните кои што ги раскажува се во најмала рака интересни за слушање, дури и подобри од повеќето холивудски филмови. А за вистинитоста, останува секој сам да си оцени дали и до која мера

Мистериозен огнен црвен сјај фотографиран од пилот во облаците над Атлантскиот Океан потсетува на сцена од серијата „Stranger Things“

Дали сериите стануваат реалност? Серијата Black Mirror нè води низ напредокот на технологијата и роботите како дел од нашиот свет, што секојдневно гледаме дека не сме далеку од вистината. Но низ уште пострашна научна фантастика нè води серијата „Stranger Things“, за суштества кои не припаѓаат на овој свет и портали кои нè поврзуваат со некој

Sирнете во најозогласениот затвор во САД кој се смета за опседнат, а во кој некогаш бил чуван и Ал Капоне!

Кога Источниот државен затвор (ESP) бил отворен во Филаделфија во 1829 година, тој се сметал за најголемиот и најскап објект од ваков вид во земјата. Многу работи се промениле од тогаш, а изгледот на неговите ходници и ќелии дефинитивно не е за оние со слабо срце. Со својата 142-годишна историја на тортура, изолација, болести, убиства

Проклетството на прстенот на Сеницијан: Еден прстен кој може да владее со сите

Во 1785 година, при орање поле во близина на селото Силчестер во Хемпшир, пронајден е келтски прстен, направен во 4-5 век. Златен декагон со дијаметар од 25 милиметри и маса од 12 грама, со ликот на Венера и натпис „SENICIANE VIVAS IIN DE“ („Сеницијане, живеј во Бога“). Очигледно, натписот е направен подоцна. Десет години подоцна,

Како археолозите дошле до неочекувано откритие во мистериозна гробница на Античка Македонија

Во 1977 година, за време на ископувањата во Кутлеш во Егејска Македонија, археолозите пронашле античка гробница. На фасадата имало фреска со сцена на лов, а мермерната врата што води внатре не била скршена. Внатре, археолозите пронашле сребрени и бронзени садови, статив, шлем со ликот на Атина, остатоци од штит украсен со злато, мечеви, врвови на

Талкачи по среќата: Дали знаете кои се „Децата на Месечината“?

Платон верувал дека луѓето првично имале четири раце и нозе, како и две лица. Покрај тоа, немало два, туку три пола: машки („деца на Сонцето“), женски („деца на Земјата“) и андрогени среден род („деца на Месечината“), чии претставници имале и машки и женски сексуални карактеристики. Овие луѓе биле неверојатно силни и можеле да ги соборат

„Магичен крадец“ – главната тајна на исландската женска магија

Вештерството во Исланд било претежно машка активност, за разлика од остатокот од Европа, каде жените традиционално биле прогонувани поради практикување магија. Но, исто така имало и традиционално женски начин на вештерство, не помалку застрашувачко од машките „рецепти“. Жените правеле и користеле „тилбери“ или „снаккур“, што значи „магичен крадец“. Еден извор спомнува казна за чување „тилбери“

Интересни факти за мистериозните луѓе кои живеат под земјата, низ 10 градови во светот

Малкумина знаат дека под улиците на мегаградовите има цели заедници кои постојано живеат под земја. Ние сме тука за да ви откриеме неколку факти за нив. 1. Букурешт, Романија Под улиците на романската престолнина Букурешт има мрежа од тунели кои се засолниште за група наркомани, заразени со ХИВ и избегани деца и тинејџери. Нивниот водач

12 интересни факти за опседнувањето од демони и егзорцизам

Дали секогаш ве интригирало паранормалното? Ние имаме начин како да ви ја задоволиме љубопотноста. Составивме фасцинантна колекција на факти за опседнување со демон и практикување на егзорцизам. 1. Психијатрите го нарекуваат демономанија менталното растројство во кое човек верува дека ѓаволот се вселил во него или во неговите најблиски. 2. Какодемономанијата е едно од долго познатите

Потонатиот континент: Тајната земја Лемурија

Во 19 век , научниците претпоставуваа дека потонатиот континент, Лемурија, се крие во Индискиот Океан. Се претпоставуваше дека лемурите се појавиле во Мадагаскар и се преселиле по Лемурија во Индија – ова го објаснува нивното присуство таму.   Подоцна се покажа дека, прво, постојат ендеми – видови кои живеат само на едно место на Земјата,

13 интересни факти за длабочините на океаните кои ќе ве остават без здив!

Ние сме вљубени во светскиот океан, бидејќи, иако сме навикнати на неговото постоење, всушност, луѓето знаат помалку за него отколку за истата Месечина! Ви нудиме листа на факти за мистериозните длабочини на океаните . 1. Повеќе луѓе биле на Месечината отколку најдлабоката точка во океанот. Дали знаете колку луѓе слетале на Месечината? 12! И колку

7 интересни факти за необичното место „Окото на Сахара“

Структурата Richat уште позната како „Окото на Сахара“ навистина нè фасцинира: оваа мистериозна географска формација е видлива дури и од вселената! Ви ги претставуваме најинтересните факти за неа. 1. Феноменот во облик на прстен се наоѓа на работ на застрашувачката пустина Сахара. Понекогаш служи како референтна точка, бидејќи ништо од тој вид не е забележано

5 историски мистерии кои веројатно никогаш нема да бидат решени

Во историјата на светот има прашања на кои не може да се одговори со сета волја. Причините се различни: материјалите од ископувањето се изгубени, местото на ископувањето е уништено или преживеаните докази се премногу нејасни и нема да може да се добијат нови. Имаше ли вистински крал Артур? Приказната за кралот Артур е раскажана и

6 градови за кои сонувале Дизни, Хитлер и вегетаријанците. Дали мислите дека некои од овие градови се возможни?

Ова се градови кои повеќе личат на соништа. Во градовите во кои секој требаше да биде среќен. Но, не успеа, како и обично. 1. Чудесниот град на Волт Дизни Ако големиот карикатурист ја реализираше својата замисла, тогаш сега на мапата на Флорида, наместо забавниот парк „Дизниленд“, ќе имаше уникатен град со чудното име EPCOT. Ова

15 историски коинциденции кои можат да ве наежат

Нашиот универзум никогаш не престанува да ни носи нови извори на чуда и забава, од вистински доказ дека постојат двојници до многу, многу чудни предмети пронајдени низ историјата. Но, дури и без никакви софистицирани објаснувања, секогаш е интригантно да се гледаат сосема различни загатки кои се спојуваат во еден вител на обична веројатност. Мистични знаци

18 најинтересни откритија низ светот, меѓу кои е и мозаикот од Кутлеш

Животот е полн со авантури – потребна е само малку храброст и љубопитност за да се отклучи вратата што води до чудење и искуства за кои ќе им кажувате на вашите пријатели со децении. Се разбира, зборуваме за патување и за сите прекрасни работи што можете да ги видите кога ќе ја оставите вашата дневна

Од одење по оган, до користење камшици со сечила: 10 забранети ритуали кои луѓето ги практикуваат и денес низ светот

Додека ние уживаме во цивилизацијата овде, во различни делови на Земјата, многу племиња и народи продолжуваат да практикуваат ритуали и обреди, кои се толку морничави што дури и од самата помисла на нив може да ви се сврти во главата. Ние собравме примери за такви ритуали кои се случуваат и денес низ светот. 1. Племето

8 тајни зад познати места кои само малку луѓе ги знаат

Уметноста навистина има цел. Умните архитекти и уметници зад светски познатите знаменитости создадоа прекрасни ремек-дела настрана од самите знаменитости. Тие создале мистерии и ги сокриле на „очигледни места“. Можеби така сакале да нѐ интригираат да ја погодиме нивната крајна цел, или можеби ги направиле за да ги дознаеме со текот на времето. 1. Тајни комори

Научни факти за духови, сеништа, медиуми и други „злобни“ присуства, кои ќе ве изненадат или разочараат

Наједноставното објаснување обично е најточното е принцип кој многумина од нас го пратат. 1. Сенките на луѓето кои некои луѓе ги гледаат се појавуваат со случајни „багови“ на електрична енергија во мозокот. Особено често „сенки“ гледаат епилептичари. 2. Физичарот Мајкл Фарадеј открил уште во 19 век дека со спиритуализмот (комуникација со духовите), учесниците самите без

19 чудни приказни раскажани од деца кои возрасните ги оставаат без зборови

Многумина веруваат дека децата имаат поголема чувствителност од возрасните и затоа можат да разберат ситуации во животот кои возрасните ги сметаат за туѓи. Други тврдат дека она што ги прави децата уникатни е нивната голема имагинација, нешто што им помага да раскажуваат приказни кои, понекогаш, можат да нè остават целосно збунети. Ќерка ми кога имаше

Пашки триаголник: Островска мистерија која не е решена во последните 23 години

За време на истражување на почвата во близина на Тусти Чело на островот Паг, сега во Хрватска, на 9 мај 1999 година, хрватскиот геодет Зденко Грбавац открил мистерија. Поточно, открил необична камена формација во форма на триаголник, која била наречена Пашки триаголник. Брзо било утврдено дека се работи за рамнокрак триаголник кој се протега на

Мистериозни жени под маски: „Декорација“ која ги спасува од непријателот

Иран како дестинација ги воодушевил сите оние кои го посетиле. А оние што биле таму знаат дека, барем за жените, има строги кодекси на облекување, кои ги вклучуваат и туристите. Марамите на главата се задолжителни, а бојата што се носи е црна. Провинцијата Хормозаган, која се наоѓа на јужниот брег, се разликува од остатокот од

5 најопседнати места во САД, кои ќе сакаат да ги посетат само најхрабрите

Не треба да верувате во духови за да уживате во приказната за духови за некои од најопседнуваните места. Приказните кои растат со генерации околу наводно опседнети куќи можат да добијат свој фантастичен живот во фолклорот, а приказните што го опкружуваат местото можат да влијаат на нашите искуства за нив. Санаториум Ваверли Хилс Првата болница на

7 интересни научни теории за потеклото на животот на планетата Земја

Потеклото на животот на Земјата започна пред повеќе од 3 милијарди години, еволуирајќи од најосновните микроби во блескава низа на сложеност со текот на времето. Но, како се развиле првите организми на единствениот познат дом на животот во универзумот од исконската супа? Науката останува неодлучна и конфликтна во однос на точното потекло на животот, исто