Мистерии

Вештачката интелигенција открива мистериозен детал скриен во познатото ремек дело на Рафаел

Вештачката интелигенција (ВИ) може да се обучи да гледа детали на сликите кои можат да му избегаат на човечкото око. Сега невронска мрежа со вештачка интелигенција идентификуваше нешто необично на сликата на Рафаел: тоа всушност не е насликано од Рафаел. Лицето за кое станува збор му припаѓа на Свети Јосиф, горе лево на сликата позната

Новороденче се „вратило од мртвите“, откако било попрскано со света вода: „Вујкото виде дека ја мрдна главата, инаку ќе ја погребавме жива!“

Новородено бебе „се вратило во живот“ откако било посипано со света вода пред неа пред роднините во Парагвај. Девојчето се родило предвреме кога нејзината 21-годишна мајка ја носела само 32 недели. Младата мајка минатиот петок била пренесена во болница откако имала проблеми со дишењето.       Лекарите одлучиле дека е најдобро да се породи

Мистериозно враќање: човек кој бил исчезнат цели 30 години се врати дома без спомени

Во 1991 година, 63-годишниот романски фармер Василе Горгос исчезнал без трага. И покрај големата потрага, тој никогаш не бил пронајден и неговото семејство ја прифатило идејата дека е мртов. Меѓутоа, 30 години подоцна, Горгош неочекувано се вратил дома, шокирајќи го неговото семејство. На нивно уште поголемо изненадување, тој ја носел истата облека во која исчезнал

Мистериозни џинови на пештерата Лавлок: факт или фикција?

Пештерата Лавлок, која се наоѓа во регионот Големиот басен во Невада, е предмет на археолошки истражувања и контроверзии долги години. Се вели дека пештерата, долга приближно 45 метри и широка 10 метри, содржи докази за раса џиновски мажи кои некогаш го населувале регионот.       Во 1911 година, двајца рудари кои ваделе гуано од

Што крие мистериозната „Мелсова дупка“: дупка длабока повеќе од 250 километри која е скриена на сателитските снимки

Во оддалечена област на Соединетите држави, во близина на Еленсбург, Вашингтон, лежи мистериозен феномен што ги збунува истражувачите со децении. Приказните за „Дупката на Мел“, како што се нарекува, вклучуваат џиновска дупка за која се верува дека достигнува длабочина од повеќе од 250 километри.   Сè започна кога еден човек по име Мел Вотерс се

Три типа на магија кои во вистинскиот живот се поразлични од оние во „Хари Потер“

Дали сакате книги за Хари Потер? Кој не сака? Ако сте ја читале целата серија книги страсно ќе се сочувствувате со ликовите. Така и ќе забележите и како магијата што ја измислила Роулинг се разликува од она што магионичарите го прават во реалниот живот.     Заштитна магија во Хари Потер Во светот на Хари

Визии, духови, натприродни феномени? 12 луѓе кои доживеале работи за кои не можат да најдат логично објаснување

Многу луѓе имаат приказни за бизарни искуства кои и пркосат на логиката. Од чудни појави до морничави средби и необични случајности, овие необјаснети настани предизвикуваат љубопитност и интриги. Но, некои луѓе се доволно храбри јавно да ги раскажат овие моменти, и покрај стравот од осуда.     „Јас не сум човек што има многу пријатели,

Ајде да дознаеме повеќе за систрумот – древен египетски музички инструмент кој „отворал портали и ја менувал климата“

Секогаш е интересно да се нурнете во историјата на мистериозниот и мистичен Антички Египет, каде што секој артефакт е полн со одредена мистерија. Еден таков артефакт е систрумот, музички инструмент кој играл важна улога во религиозните практики и верувања во тоа време. Прикажан во рацете на божиците и поврзан со натприродни сили, систрумот се сметал

НАСА истражува мстериозен вселенски објект кој паднал во куќа на Флорида: Го прободел покривот и поминал низ два ката

Во понеделникот, Националната аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) потврди дека истражува објект кој паднал од небо на куќа во Флорида. Се верува дека објектот е отпад исфрлен од Меѓународната вселенска станица (ISS). Жител на Неапол, Флорида, Алехандро Отеро, пријавил дека попладнето на 8 март, предмет „го прободел покривот и поминал низ два ката“ од неговиот

Зракот на смртта: Изгубениот изум на Никола Тесла кој бил способен да го уништи противникот во војна

Еден од најпознатите пронаоѓачи во историјата, Никола Тесла беше гениј пред своето време. Неговите пронајдоци направија револуција во електротехниката и влијаеја на современиот свет. Меѓутоа, меѓу неговите многубројни откритија, наводно имало еден таен изум кој бил изгубен засекогаш: Зракот на смртта.   Во 1930-тите, Тесла тврдеше дека развил ново смртоносно оружје што може да стави

Топ 5 најнеобични „погледи на светот“: Најчудните очи во животинското царство гледаат свет што ние не можеме ни да го замислиме

Кога го гледате светот на одреден начин, лесно е да заборавите дека не секој има иста визија. Тоа го мислиме буквално. Настрана од филозофските размислувања за субјективното искуство на бојата, различни организми еволуирале за да го гледаат светот поинаку, со очни структури и конфигурации оптимизирани за различни видови на постоење. Се разбира, има и очигледни:

Најстрашните предвидувања на „живиот Нострадамус“ за 2024 година – некои од нив веќе се исполнуваат!

Атос Саломе е бразилскиот парапсихолог кој верува дека правилно ја предвидел глобалната пандемија на коронавирус во 2020 година, како и смртта на кралицата во 2022 година. 37-годишниот, кој се смета за првиот „истражувач на паранормални активности“ во Бразил, го носи прекарот по францускиот астролог од шеснаесеттиот век Нострадамус, кој е познат по неговиот познат текст

Луѓето се убедени дека забележале „патник низ времето“ на фотографијата на плажа од 1940-тите. Што гледате вие?

Фотографија направена во 1940-тите ги убеди луѓето дека постојат „патници низ времето“. Фотографијата е направена на плажа во Корнвол во 1943 година. Ако го зумирате мажот во кафено одело кој стои на средината на фотографијата, може да видите нешто малку необично. Изгледа дека овој човек гледа во нешто во рацете – а многу луѓе мислат

Мистеријата за НЛО во Индија станува глобална: индиски весник објави дека летало лета над нуклеарните централи „на секои неколку дена“

Високи органи за спроведување на законот во Индија минатата година снимиле морничави НЛО над нуклеарните централи во земјата. Еден сведок, полициски потинспектор, изјавил дека е „100 отсто е сигурен“ дека предметот што го снимил, со неговите „цик-цак движења“ со голема брзина, не може да се објасни со човечка технологија. Овој февруари, истражувачите на НЛО ја

Мистериозната „врата“ на Антарктикот ја разбуди фантазијата на научниците

Контроверзната слика објавена на социјалните мрежи предизвикува сомнеж за постоење на тајни подземни структури на Антарктикот.   Структурата, откриена од истражувачите на Google Maps, наликува на голема врата која води длабоко во мразот. Координати на објектот: 69°00’50” јужна географска ширина 39° 36’22” источна географска должина – ЛИНК ТУКА. Некои тврдат дека ова е доказ за

Богатство од 200 тони на кое 300 години не му се знаела локацијата: Од Карипското море ќе се извлече „Светиот грал“ со богатство вредно 15 милијарди евра

Шпанската галија Сан Хозе потонала во Карибите пред повеќе од 300 години, носејќи 200 тони богатство. Тој може да биде ексхумиран од длабочините на Колумбија веќе следниот месец, што ќе предизвика вистинска „златна треска“ во археолошките кругови, велат експертите.   За неупатените, галеонот Сан Хозе бил гордост на шпанската флота со богатство која беше потоната

Мистериозното исчезнување на Кени Вич – Јутуберот кој најде „вибрирачка“ пештера во близина на Областа 51

Мистериозното исчезнување на Јутјуберот Кени Вич, кое се случи пред 10 години, продолжува да интригира и да предизвикува контроверзии.   Во јуни 2014 година, страствениот патник и истражувач Кени Вич отпатува во пустината Мохаве во потрага по мистериозна „вибрирачка“ пештера во облик на М. Според неговите коментари на YouTube, тој открил пештера во близина на

Огромен череп на непознато суштество е пронајден на плажа во Калифорнија. Нешто вонземско или огромно водно животно?

На морската плажа во заливот Монтереј во Калифорнија (САД), локалните жители открија мистериозен череп со огромна големина. Овој интересен артефакт покрена многу прашања меѓу истражувачите и жителите на регионот.   Палеонтолозите од Природонаучниот музеј Санта Круз брзо почнале да го проучуваат откритието и дошле до заклучок дека черепот најверојатно припаѓа на морско суштество, според прелиминарните

Средба со смртта или нешто друго? Британски комичар доживеал нешто неверојатно за време на операција на срцето

64-годишниот британски комичар доживеал нешто неверојатно за време на операцијата на бајпас на срцето. Уште во 2015 година бил информиран за потребата од сериозна интервенција поради целосно затнување на артериите. За време на операцијата, комичарот доживеал неверојатна визија: тунел, светлина, мир и среќа. Тој опишува како се движел кон светлината и се чувствувал неверојатно среќен. Ова искуство

ВИСТИНАТА за „смртниот поглед“: Медицинска сестра го открива феноменот што сигнализира дека некое лице набрзо ќе умре

Медицинска сестра сподели интригантен увид во „смртоносниот поглед“ – откривајќи ја вистината за вообичаениот феномен што сигнализира кога некој е блиску до смртта. Џули Мекфејден (41) е регистрирана медицинска сестра од Лос Анџелес, која е специјализирана за грижа за хоспис – и има изградено милиони следбеници на социјалните мрежи во споделувањето увиди за да помогне

Пронајден најстариот кармин на светот и тоа во земја којашто некогаш ја забрануваше шминката!

Археолозите ја открија најстарата физичка форма на кармин во светот во југоисточен Иран. Рачно врежаната камена вијала, од јаглерод која датира помеѓу 1936 п.н.е. и 1687 г. п.н.е., е направена од минерал хлорит, вклучува дупка на врвот за извлекување на содржината и која веројатно се ставала со четка.     Истражувачите минатиот месец го анализираа

На најоддалечената точка на Земјата, научниците снимија чуден звук со ниска фреквенција

Во срцето на Јужниот Тихи Океан, на 2.689 километри од најблиската земја, се наоѓа „Точката Немо“ – најоддалеченото место на планетата. Овде, каде што морнарите се поблиску до астронаутите на Меѓународната вселенска станица (ISS) отколку до другите луѓе, се наоѓаа една мистериозна точка. Во 1997 година, американската Национална океанска и атмосферска администрација (NOAA) откри чуден

Кожата да ти се наежи: 12 застрашувачки вистинити приказни за луѓето и нивната интуиција којашто спречиле катастрофа

Слушате што ви кажува вашата интуиција? Тоа може само да ве заштити од штета или тага. Тоа е она што луѓето на интернет го дознаа на потешкиот начин кога довербата во нивното чувство значеше сосема поинаков исход во сериозна ситуација. Нивните приказни се важен потсетник за нас да веруваме во сопствениот внатрешен глас.   „Имав

Мистериозен челичен монолит од 3 метри се појави на рид во Велс

Чуден и огромен челичен монолит неодамна беше забележан на еден рид во Велс – една од неколкуте мистериозни структури слични на Тоблероне кои се појавија низ целиот свет во последниве години. Тие предизвикаа онлајн теории на заговор за вонземјани и вонземски суштества.   Последната инсталација со футуристички изглед, пронајдена во регионот Хеј-он-Вај во Велс, беше

„Канџи од пеколот“: Научниците открија како ловел огромниот месојаден диносаурус, наречен Спиносаурус

Новото истражување на научниците од Универзитетот во Чикаго откри дали и како џиновски предаторски диносаурус (Спиносаурус) би можел да го гони својот плен под вода. Резултатите од студијата беа објавени во „PLOS One“. Спиносаурусот, кој живеел во Северна Африка пред 93-99 милиони години, бил најдолгиот копнеен предатор во историјата. Неговата должина била околу 14 метри

Родителите на Тутанкамон биле брат и сестра, откриваат научниците

ДНК анализата прикажана во документарниот филм на БиБиСи „Тутанхамон: Откриена вистината“ откри впечатливи врски меѓу членовите на семејството на Тутанкамон. Според филмскиот водител Далас Кембел, споредувањето на ДНК на таткото на Тутанкамон, Ехнатон, со онаа на неговата мајка откри изненадувачки резултати. „ДНК тестовите не само што ги идентификуваа членовите на семејството на Тутанкамон, туку открија

Вонземјанин или мал хуманоид кој живеел пред повеќе од 800 години? Мумифицираниот фетус со издолжен череп пронајден во Колумбија разгоре жестоки дебати меѓу истражувачите

Новата мумија откриена во Колумбија предизвика шпекулации за нејзиното потекло, при што некои сугерираат дека може да биде вонземска или поврзана со древен хуманоиден вид. Мумијата има издолжен череп, коси очи и необичен број ребра, што предизвикува дебата меѓу истражувачите.   Жозеп Гијаро, новинар кој добил слики од мумијата, вели дека можеби мумијата има вонземско

Нуркачи почнаа да бараат мистериозен објект во езерото Џупсјоен, во Норвешка, откако во 1947 чудно паднал од небото

Тим нуркачи започна темелно пребарување на дното на норвешкото езеро Јупсјоен во потрага по аномален објект откриен на снимките од сонар. Според локалната легенда, во 1947 година, градоначалникот на норвешкиот град Ророс бил сведок на појавата на мистериозен објект во облик на јајце кој се спуштил од небото и паднал во езерото. Оваа приказна се