Жестоко!

Нови научни докази: Загадувањето на воздухот го зголемува ризикот од смрт од рак на дојка за 80% и е исто толку опасно како пушењето, дебелината и алкохолот!

Иако е добро позната поврзаноста на загадувањето на воздухот со состојбите на белите дробови, тоа е исто така директно вмешано во ракот, вклучувајќи ги дојката и простатата, според прегледот на 27 студии што ќе бидат објавени во Антиканцерното истражување во петокот. Долготрајната изложеност на загаден воздух ги зголемува шансите за развој на рак на дојка

ОТКРИЕНА големата лага за рециклирањето: Производителите на пластика со децении знаат дека рециклирањето производи не е ниту економски, ниту практично можно

Големите нафтени компании и производителите на пластика знаат повеќе од 30 години дека рециклирањето не е трајно решение, се тврди во нов извештај. Левоориентираниот Центар за климатски интегритет (CCI) откри дека компаниите, вклучувајќи ги „Exxon Chemical“ и „Society of the Plastics Industry (SPI)“ ја доведоа јавноста во заблуда за рециклирањето, за да избегнат регулаторни дејствија

„Направив ДНК тест на моето бебе и случајно открив голема тајна на семејството на мојот сопруг. Сега сме шокирани и преплашени!“

Изневерувањето е многу сериозно обвинување кое може да доведе до губење на довербата во врската. Една жена беше обвинета дека е неверна поради невообичаената боја на очите на нејзиното бебе. Но, кога конечно решила да направи ДНК тест за да ја докаже својата невиност, мајката открила нешто што никогаш не го очекувала.   1. Жената

Тоа што некогаш беа обични проблеми на младите луѓе денес се „проблеми со менталното здравје“: Новите генерации не можат да се справат ни со обично раскинување, се клукаат со антидепресиви, а постарите луѓе стануваат поспособни за работа од нив

  Секојдневните проблеми со „да се биде млад“ сега се означуваат како проблеми со менталното здравје, велат експертите денес. Тоа доаѓа откако извештајот откри дека 20-годишниците сега имаат поголема веројатност да бидат болни од работа отколку возрасните во нивните 40-ти, поради зголемените стапки на депресија, анксиозност и биполарно растројство. Авторите велат дека „загрижувачкиот“ тренд ѝ

Сега знаеме дека ништо не знаеме: Телескопот Џејмс Веб од НАСА забележа „невозможна“ галаксија слична на Млечниот Пат која не би требало да постои – и може да го промени нашето разбирање за универзумот

Астрономите пронашле галаксија толку голема и толку стара што не би требало да постои – барем според нашето сегашно разбирање за тоа како се формирале раните галаксии. Галаксијата, наречена ZF-UDS-7329, содржи повеќе ѕвезди од Млечниот Пат и се чини дека е формирана пред околу 13 милијарди години. Беше забележана со вселенскиот телескоп Џејмс Веб (JWST)

Русија тврди дека го уништила првиот американски „М1 Абрамс“ на бојното поле во Украина: „Еден ваков чини 10 милиони долари, откако го уништивме првиот, остануваат уште 30!“

Русија тврди дека го уништила својот прв американски „М1 Абрамс“ на бојното поле во Украина, со снимки кои наводно покажуваат како погоден тенк гори во близина на линијата на фронтот. Очигледниот напад со беспилотно летало се вели дека се случил во близина на источниот град Авдиивка, за кој силите на Владимир Путин неодамна го презедоа

„Мојот 1 годишен син вреди МИЛИОНИ, а јас едвај заработувам за живот. Се чувствувам како безвреден татко, не знам што да правам!“

Замислете вашето 1-годишно дете да биде богата личност која може да купи се што ќе посака. Звучи како нешто од паралелен универзум, но за еден човек тоа е многу реално. Татко (26) неодамна отиде на „Редит“ за да ја сподели својата неверојатна семејна приказна, оставајќи многу луѓе со измешани чувства за ситуацијата. Човекот се чувствува

Навивачите на „Ал Шабаб“ го испровоцираа Роналдо со само еден збор – „Меси!“, а тој не можеше да се воздржи па им го покажа МЕЃУНОЖЈЕТО

Според извештаите, Кристијано Роналдо е казнет со суспензија од два натпревари, откако направи гест кон антагонизирање на навивачите на „Ал Шабаб“ во текот на викендот.       39-годишниот играч беше вознемирен од ривалските навивачи во победата на „Ал Наср“ со 3-2 над „Ал Шабаб“ во неделата, кога го отвори резултатот од белата точка. Домашните

Доколку сте навлечени на брза храна, тоа е исто како да сте ЗАВИСНИК од дрога: Која е причината зошто ултра-обработената храна предизвикува зависност на ист начин како и кокаинот?

Д-р Крис ван Тулекен беше еден од бројните експерти кои зборуваа за лошото влијание на нездравата храна, особено кога станува збор за децата. Д-р ван Тулекен ја обвини масовно произведената прехранбена индустрија дека постапува на сличен начин како продажбата на тутун која исто така предизвикува зависност. Тоа е тема за која пишува во неговата последна

Кои биле нефилите и што се случувало во нивниот период на Земјата? „Книгата на џинови во свитоците од Мртвото Море“ ги опишува настаните од тоа време, кога исто така живеел и Ное

Во 1948 година, во затскриените пештери Кумран, каде времето се чинеше дека застанало, археолозите ја откриле „Книгата на џиновите“. Овој древен текст, откриен меѓу свитоците од Мртвото Море, содржи неверојатни приказни за паднатите ангели, џинови и мистериозната фигура Ное. Судбината на нефилите, потомци на ангели и човечки жени, е опишана во Книгата на великаните како