Загатки и тестови

Тест: колку е стар вашиот мозок? Најдете ги сите лица на сликата и откријте!

Само 1 од 10 луѓе може да ги најде сите лица. Ова е лесен начин да ја тестирате виталноста на вашиот мозок. Внимателно проучете ја сликата и избројте ги сите лица што можете да ги видите. Одговорите се дадени подолу. Резултати од тестот: Доколку видовте само 1 лице – вашиот мозок е над 50 години

Децата можат да ја решат оваа загатка, а вие не можете! Докажете дека грешиме!

Понекогаш едноставните загатки предизвикуваат големи тешкотии кај возрасните луѓе, дури и ако се наменети за деца на училишна возраст. Возрасните чичковци и тетки можат да размислуваат за нив 10-15 минути, но сепак да не ги решат. Кој број треба да стои на местото на прашалникот? Обидете се да ја пронајдете шемата!

Само најпаметните можат да ја решат оваа загатка: Пронајдете ги скриените фигури!

Дали сте подготвени да се соочите со предизвикувачка загатка каде што само најпаметните можат да ги забележат скриените фигури? Подгответе се да ја тестирате вашата моќ на набљудување, бидејќи овие три слики кријат некои непотребни елементи. Поставете го тајмерот на 15 секунди и обидете се да најдете по еден облик на секоја од трите слики

10 забавни предизвици за тренирање на вниманието. Ајде да видиме колку брзо можете да ги решите!

Задачи со мало внимание во стилот „пронајди ги разликите“ или „која слика е чудна?“ се многу добри за мозокот. Тие ги забрзуваат нашите неврони и ни овозможуваат накратко да се исклучиме од познатите и рутински мисли. Во обид да го одржите вашиот ум здрав, денес ќе видите 10 забавни предизвици кои ќе му дадат на

Загатките се она што му треба на умот! 6 загатки кои нема да ви биде лесно да ги решите

Истражувањето не лаже – решавањето сложени проблеми всушност нè прави попаметни. Затоа, не го занемарувајте овој одличен начин за подобрување на вашите когнитивни способности. 1. Да, така е! Само 1% од луѓето можат да забележат чудна шаховска фигура за 5 секунди!   2. Што е тука непотребно? На прв поглед, нема ништо лошо во илустрацијата.

Математичка задача за да тргне денот. Само 1% од луѓето можат да ја решат!

Размислете логично, погледнете ги сите можни решенија. Треба да ја искористите сликата за да го решите бројот во пирамидата што е под прашалникот. Секој број погоре се брои од горенаведените броеви. Погледнете ги внимателно сите бројки и одлучете. Задачата е тешка, но решлива. Според грубата статистика со други задачи, само 1% од луѓето ја решаваат

3 задачи за да ви тргне денот: Пронајдете ги разликите за 10 секунди!

Од вас ќе се бара целото ваше внимание, бидејќи пред вас ве очекува вистински тест кој ќе ги тестира вашето трпение, логика и интуиција. Подготвени? Тогаш продолжете!!! 🧩🔍🕵️‍♀️ Проблем 1 Најдете три разлики помеѓу сликите  за 10 секунди ! Не грижете се ако не можете брзо да го решите овој тест бидејќи многу луѓе се

Пинокио си седи со семејството… но двете слики не се исти! Дали можете да пронајдете 11 разлики и да ја докажете вашата внимателност?

Разликите се всушност 10+1. Времето за пребарување во минута не е ограничено. Концентрирајте се и најдете што не е исто на двете слики. Старт!       Решенијата се на страна 2…

ТЕСТ: Начинот на кој ги гледате овие патики во оваа оптичка илузија открива неверојатна вистина за вашиот мозок

Слика од пар патики ги зашемети корисниците на социјалните мрежи, бидејќи илјадници луѓе сега дебатираат за тоа каква боја се тие. Лори Грајнер, претприемач кој е еден од судиите на „Shark Tank“, се огласи на социјалните мрежи со тврдењето: „Ова ќе ви го разбуди умот“.     Таа праша каква боја гледаат нејзините следбеници кога

Предизвик: Дали имате очи соколови? Најдете ги скриените работи во овие збунувачки слики

Во метежот и вревата на секојдневниот живот, многу ситни детали ни бегаат од вниманието, но не и за оние кои имаат остри вештини за набљудување. Со нивните остри очи и детективски способности, тие можат да забележат работи што другите ги пропуштаат. Но, секој може да биде таков, потребно е само вежбање! Уживајте во овој сет

Ајде логичари и математичари, можете ли да ги решите овие 3 навидум лесни задачи?

Денес имате можност да ги тестирате своите способности. Ви предлагаме барем да се обидете да ги решите овие три задачи. Можете да ги оставите вашите одговори во коментарите.   Задача број 1.   Задача број 2.   Задача број 3.

Ако ги завршите овие задачи за 30 секунди, тогаш не треба да се плашите од Алцхајмерова болест

Сме зборувале повеќе од еднаш на темата Алцхајмерова болест. Ова не е изненадувачки, бидејќи неодамна голем број луѓе ширум светот страдаат од оваа подмолна болест. И најлошото е што погодува се помлади и помлади луѓе. Алцхајмеровата болест е неизлечива. Сепак, иако не постои лек, постојат различни третмани кои можат да ја забават прогресијата на болеста

Да се нурнеме во универзумот: Можете ли да ги пронајдете разликите кај планетите?

Космички поздрав до сите љубители на загатки и тестови! За оваа статија имаме три слики со многу необични планети! Ајде да го провериме нивото на будност и внимателност на вашиот интелект! Значи, да започнеме, ментално да патуваме низ планетите, барајќи разликите се во сликите! Откако ќе ги најдете сите разлики проверете го вашиот одговор. Не

Логичка загатка. Каде води патот?

Tи си патник и диаѓаш до раскрсница со два пата без никаков знак. Едниот пат А води до светла иднина, а другиот пат Б те води во провалија од која нема враќање назад.

Тогаш здогледуваш двајца пријатели. Едниот од нив секогаш лаже, а другиот секогаш ја зборува само вистината. Проблемот е што ти не знаеш кој е кој. Ти можеш да му поставиш само едно прашање, само на едниот од нив.

Ајде математичари- три логички загатки за да докажете дека сте талент за бројки!

Ако уживате во загатките со броеви и сакате да го покажете вашиот талент по математика, испробајте ги овие три логички загатки. Во секоја од нив треба да го разоткриете алгоритмот за решение и да ги пронајдете броевите што недостасуваат.      

Имате шампионска логика доколку на следниве 10 фотографии ги најдете сите грешки

Логичките загатки бараат од нас да се концентрираме и веднаш да го активираме мозокот. И колку почесто го принудуваме нашиот мозок да работи, толку тој станува попродуктивен и поотпорен. Меѓутоа, при решавање на монотони задачи, оптоварувањето на интелектот се намалува и новите вежби повеќе нема да ја носат истата корист. Затоа, најдобриот начин за развој

Логична загатка за најпаметните! Можете ли да ја решите?

Постои една многу добра изрека – „секој проблем, без разлика колку е сложен, има многу едноставно, разбирливо, лесно имплементирачко, правилно решение“. Ви подготвивме едно многу интересно прашање. Одговорот на кој не е најјасен и можеби не се согласувате со него. Имаме херметички затворена тегла во која мува спие на дното. Оваа тегла е поставена на

Само луѓето со висок коефициент на интелигенција можат да ја забележат скриената буква во оваа листа од букви за помалку од 13 секунди… дали ја гледате?

Нова вежба тврди дека само високоинтелигентните луѓе можат да ја забележат буквата којашто не соодвествува со другите букви. Новата загатка содржи редови со К и Х и бара од гледачите да ја најдат скриената буква.       Забележувањето бара креативно и брзо размислување, а ако можете да ја најдете буквата за 13 секунди или

Тестирајте го вашиот IQ: колку квадрати гледате на сликата? + вежби за како да го подобрите вашето внимание и меморија

Дали се сметате себеси за внимателна личност со исклучителна меморија и внимание? Тестирајте се со овој едноставен тест. Значи, колку квадрати успеавте да изброите на сликата? Дали ги откривте сите фигури или сте пропуштиле некои? Ако сте многу внимателна личност, требаше да откриете 40 квадрати со различни големини.   Во ова видео можете да ги

Математичка задача со две решенија која предизвика жестоки дебати за точниот одговор: Само 1 од 1000 луѓе може да ја реши

Овој необичен тест за интелигенција го зафати Интернетот. Проблемот бара да размислувате „надвор од кутијата“ за да најдете два различни, но точни одговори на серија равенки. Еве што пишуваат креаторите на проблемот: „Прво, размислете надвор од рамката. Овој математички проблем не е толку едноставен. Иако обично има само еден точен одговор на математичкиот проблем, постојат

Оваа загатка го збуни интернетот! Само 2 од 10 луѓе можат да забележат грешка на сликата…

Уште еден тест за вашиот ум: дали ќе можете да се придружите на малиот број луѓе кои можеа брзо да ја најдат грешката на уметникот на оваа слика? Едно англиско списание еднаш објави цела серија различни слики во кои уметникот намерно правел логички грешки. Ова беше направено не само за да ги забавува читателите, туку

На 90% од луѓето им е тешко да ја решат оваа математичка задача. Погледнете и размислете кој би требало да биде бројот што треба да стои наместо прашалникот?

Математичките задачи ја подобруваат меморијата и концентрацијата бидејќи бараат внимание на деталите. Со решавање на вакви загатки развивате вештини за анализа на информации и наоѓање врски помеѓу различни нешта. Значи, задачата е следна: погледнете ги овие серии на броеви, пронајдете ја логиката во нивниот распоред и заменете го бројот наместо прашалникот. Обидете се да ги

Секој ученик може да ја реши оваа загатка. Можете ли вие?

Дајте му на вашиот мозок, навикнат на рутина, нестандардна задача! Гарантираме дека ќе биде корисно и интересно. Значи, треба да ја пронајдете низата во распоредот на круговите и да ја замените точната опција наместо прашалникот. Обидете се да погодите што е можно побрзо! Ајде да видиме колку сте паметни. Решението е на страна 2…

Оптичката илузија открива дали имате висока емоционална интелигенција или се борите вербално да се изразувате… Па што гледате ВИЕ?

Оваа оптичка илузија може да открие дали имате висока емоционална интелигенција или се борите вербално да се изразувате.     Сликата прикажува и дрво и женско лице, а она што прво го гледате ќе каже многу за вас. Ако прво го забележувате дрвото, тогаш сте неверојатно лојална личност. Кога некој ќе ви каже тајна, вие

Четири детски загатки за првачињата за тестирање на нивната интелигенција од кои дури и возрасните си ја чешаат главата

Возрасните се попаметни од децата – ова е неоспорен факт, се разбира. Но, еве четири детски задачи кои ве тераат да се сомневате во ова. Обидете се да ги решите сите четири точно без да размислувате премногу. На крајот ќе има точни одговори. Проблем за хулиганот Дарко Седум птици седат на гранка. Дарко гаѓа со

Ајде логичари! По кој принцип се пишуваат решенијата и кое е решението на 22+33?

Не е најлесната загатка. Значи ова не е тривијална задача плус-минус. Ќе треба малку да се размисли.   Како што можете да видите, има примери и со плус и со минус. Ова донекаде ја комплицира работата на прв поглед. Но, знаците плус и минус се вистински аритметички знаци кои собираат и одземаат два броја, а

Можете ли да го забележите животното? Само 2% од луѓето можат да го пронајдат за помалку од осум секунди

Предизвикувајќи се себеси со чудните визуелни закачки е одличен начин да ги ставите во функција моќта на вашиот мозок и некои од вашите сетила. Но, оваа слика може да ве натера да си ја чешате главата. Забележувањето на објект на монохроматската цик-цак слика не звучи толку незгодно – но главната работа е што имате само

Колку сте брзи? Проверете ја состојбата на вашиот мозок со овие два теста

Постојат многу тестови за да се провери како функционира нашиот мозок, особено кога станува збор за меморијата. Некои тестови се како загатки или прашања на хартија, како што е испитот за мини-ментална состојба (MMSE) или когнитивното оценување во Монтреал (МСУ). Тие даваат брз поглед на тоа колку добро работи нечиј мозок. Би сакале да предложиме

Ова воопшто не е детска загатка: Ниту возрасните не можат да ја решат! Можете ли вие?

Нема да верувате, но не ви треба докторат по инженерство за да ја решите оваа загатка!! Главната работа за да се реши овој едноставен проблем е внимателноста, а не беспрекорните математички вештини. Проверете се!