Скорпија(23 окт - 21 ное)

Карактеристики

Елемент Вода

Карактеристики таинствени, страсни, храбри

Планета Марс

Поволни партнерства Бик, Јарец, Риби

Неповолни партнерства Лав, Водолија, Стрелец

Среќни броеви 9

Ден Вторник

Сезона Есен

Боја Темно црвена, црна

Камен Аметист, смарагд, корал