Експертите ги избраа најстрашните филмови на нашето време, мерејќи го пулсот на публиката, еве кои се

Сигурно барем еднаш во друштво или на работа сте дискутирале кој е најстрашниот филм. Можете да престанете да се расправате. Платформата BroadbandChoices спроведе истражување во кое им го мереа пулсот на гледачите додека гледаа највисоко рангирани хорор филмови според IMDb, Rotten Tomatoes и Reddit. Од овие 10 филмови срцето дефинитивно ќе ви чука повеќе од вообичаеното.

10-то место: The Visit, 2015

IMDb рејтинг – 6,2

Пулс: 79-100 отчукувања во минута

15-годишната Бека и 13-годишниот Тајлер ќе ги посетат своите баба и дедо. Никогаш не ги виделе, бидејќи мајката се скарала со нејзините родители. Старите луѓе топло ги пречекуваат своите внуци, но силно препорачуваат да не излегуваат од просторијата по 21:30 часот. И наскоро децата ќе разберат зошто.

9-то место: The Descent, 2005

IMDb рејтинг – 7,2

Пулс: 79-122 отчукувања во минута

Група храбри девојки, навикнати на активности на отворено, одат на планина, каде наоѓаат мистериозно грото. Дамите не знаејќи што ги чека влегуваат внатре и – според законот на жанрот – излезот од гротото е покриен со камења. Девојките се обидуваат да најдат нов излез, но наскоро сфаќаат дека не се сами на ова место …

8-мо место: The Babadook, 2014

IMDb рејтинг – 6,8

Пулс: 80-116 отчукувања во минута

Амелија го воспитува својот 6-годишен син Самуел сама. Момчето е родено на денот кога нејзиниот сопруг починал, а сега тој гледа чудовишта насекаде. И еден ден тој дури ја замоли својата мајка да ја прочита книгата што ја најде за мистериозниот Бабадук – чудовиште кое наскоро ќе престане да биде само лик од книга.

7-мо место: The Conjuring 2, 2016

IMDb рејтинг – 7,3

Пулс: 80-120 отчукувања во минута

Продолжување на сензационалниот хорор. Во овој дел, паранормалните истражувачи Ед и Лореин Ворен брзаат да и помогнат на самохрана мајка и нејзините 4 деца, кои веќе биле мачени од зли духови.

6-то место: It Follows, 2014

IMDb рејтинг – 6,8

Пулс: 81-93 отчукувања во минута

По серијата чудни состаноци со момче од колеџ, главниот лик по име Џеј дознава дека и пренел клетва, поради што суштество способно да го смени изгледот безмилосно ќе ја следи. И ова суштество има само една цел – да и го одземе животот.

5-то место: Paranormal Activity, 2007

IMDb рејтинг – 6,3

Пулс: 82-127 отчукувања во минута

Млад пар (Кети и Мика) се селат во предградијата. Нивниот мирен живот е вознемирен од чудни звуци што се слушаат низ целата куќа. Кети му признава на својот сопруг дека од 8-годишна возраст насекаде ја прогонува некој чуден ентитет, кој, очигледно, ја престигнал тука. Мика одлучи да купи видео камера за да разбере што се случува во нивната куќа додека спијат. И од тој момент, ентитетот почнува да дејствува многу поактивно.

4-то место: Hereditary, 2018

IMDb рејтинг – 7,3

Пулс: 83-109 отчукувања во минута

Откако мајката на Ени Греам умира, на нејзиното семејство започнуваат да му се случуваат кошмарни работи. Но, самото семејство е далеку од фино и секој ден ни се откриваат неговите застрашувачки тајни.

3-то место: The Conjuring, 2013

IMDb рејтинг – 7,5

Пулс: 84-129 отчукувања во минута

Филмот што го означи почетокот на историјата на Воренс – семејство на паранормални истражувачи. Филмот се базира на вистински настан од нивната пракса и раскажува за семејство на земјоделци кои се тероризирани од демон.

2-ро место: Insidious, 2010

IMDb рејтинг – 6,8

Пулс: 85-133 отчукувања во минута

По низата неразјаснети настани што ги чекаа семејството на Џош и Рене во нивниот нов дом, се случи најлошото – нивниот 10-годишен син Далтон паѓа во кома, а лекарите не можат да му помогнат на кој било начин. Кога момчето е вратено дома, морничавите работи продолжуваат. И наскоро излегува дека детето е поврзано со другиот свет.

1-во место: Sinister, 2012

IMDb рејтинг – 6,8

Пулс: 86-131 отчукувања во минута

Авторот на детективски приказни се сели со своето семејство во куќата каде пред една година им бил одземен животот на целото семејство. Таму наоѓа видео касети што го содржат клучот за мистеријата на злосторството. Но, во куќата почнуваат да се случуваат необјасниви настани, кои го загрозуваат животот на самиот писател.