Мистерии

5 извонредни изуми на Маите кои ќе ве изненадат

Маите се една од најпознатите цивилизации во Мезоамерика, кои поседуваат аура од мистерии и тајни. Маите зад себе оставија неверојатни изуми кои не се помалку импресивни од нивните древни камени градови и пирамиди. Откриле неверојатни работи.   Античките Маи постоеле од 2600 п.н.е. во денешно Мексико и Централна Америка пред доаѓањето на Шпанците во 16

Официјален претставник на Пентагон открива детали од седумминутна средба со блескаво сино НЛО – кое емитувало доволно енергија за да „напојува мал град“

Средбата на американското Министерство за одбрана со џиновското блескаво НЛО доведе до една деценија истражување и два патенти инспирирани од видувањето. НЛО-то, опишано како форма на „мрена“ и половина од должината на фудбалското игралиште, светело морничаво „индиго“ во сино и тивко летало над стар пат во југозападниот дел на Онтарио, Канада, на 28 август 2013

Зошто исчезнал животот на планетата Марс? Еве 3 верзии на катастрофата, а која од која е поморничава

Марс, како и Земјата, настанал како резултат на експлозија на супернова, чии парчиња формирале планети околу Сонцето. Но, кога животот сè уште не се појавил на Земјата, тој бил во полн замав на Марс, а непознатите цивилизации гледале со надеж во вселената. И тогаш животот на Марс одеднаш исчезнал. Зошто? Катастрофата Всушност, Марс и Земјата

Експертите го открија најраниот запис за детството на Исус и неговите чуда откако дешифрираа египетски ракопис стар 2.000 години

Најраната позната копија од приказната за Исус правејќи чудо како дете е пронајдена на древен египетски ракопис. Папирусот стар 2.000 години – материјал постар од хартија – ја раскажува приказната за „оживувањето на врапчињата“.   Неуредниот ракопис ги натера истражувачите да помислат дека најверојатно бил напишан како дел од вежба на час во училиште или

Мистериозните дупки на Марс можат да кријат тајни за вонземски живот

Ако не сте слушнале, има дупка на Марс – всушност повеќе дупки. Овие дупки, или јами, не се новост. Сепак, слика направена од камерата HiRISE во 2022 година повторно го разгори разговорот околу овие фасцинантни карактеристики. Секој изговор да се зборува за овие дупки е добар, бидејќи тие остануваат главно мистериозни и полни со ветувања

Вонземјаните постојат, тука се и нѐ спречуваат да се самоуништиме?! Нова научна студија со интересна теорија и докази

Дали доаѓаат во мир? Прашањето засекогаш се надвисна над мистеријата за НЛО, но новото истражување е поблиску до одговор од кога било досега. Од првата детонација на атомска бомба на полигонот „Тринити“ во 1945 година, воен персонал и владини научници на американските нуклеарни локации пријавиле бројни НЛО. Една нова студија, која опфаќа децении, анализирала над

Тајните жители на Земјата – скриени и интелигентни суштества кои живеат тука со нас: Митови или реалност?

Една нова студија која ги возбуди научниците и љубителите на научната фантастика, претстави фасцинантна хипотеза за постоењето на таканаречените „криптотерминали“ – скриени, интелигентни суштества кои можат да живеат на Земјата. Студијата, која сè уште не е рецензирана од врсници, беше претставена од научници од Програмата за човечко процут на Харвард и Техничкиот универзитет Монтана, и

18 сензационални археолошки наоди кои откриваат неколку интересни мистерии на човештвото

Ви нудимe неколку сензационални откритија на археолозите кои ви дозволуваат да ја погледнете историјата на нашиот свет од малку поинаков агол.   505 златни монети пронајдени во месинган сад за време на ископувањата во храмот Џамбукесварар   Откриено кану во езерото Мендота, Висконсин Откритието е скенирано со помош на високотехнолошки алатки. Неговата приближна возраст е

Научник тврди дека има докази за древна нуклеарна војна стара 4000 години, а тоа се озрачени скелети кои сѐ уште лежат на една локација на Земјата

Научник кој тврди дека цивилизацијата на Земјата ја започнала раса на вонземски „богови“, вели дека има докази за древна нуклеарна војна. Говорејќи на подкастот на Џо Роган, претприемачот и теоретичар на заговор Били Карсон тврди дека археолошката локација Мохенџо-Даро во Пакистан содржи јасни докази за нуклеарна експлозија. Карсон тврди дека зградите таму се претвориле во

Русинот Борис, чудото од дете кое „патува низ времето испратено од Марс“, ги остави луѓето да ги мачи едно прашање

Фасцинантната приказна за Русинот Борис Кипријанович ги запрепасти експертите откако тој тврдеше дека е тука за да ја спаси планетата од нуклеарно уништување. Младиот од Волгоград рече дека живеел на црвената планета како Марсовец пред да се реинкарнира како човек. Неговите предупредувања станаа вирални кога тој имаше околу 11 години. Сега на 28 години, се

Научниците откриваат долго скриени тајни зад тоа како би можеле да бидат изградени египетските пирамиди

Енигмата за изградбата на пирамидите во Гиза останува нерешена, предизвикувајќи прашања за тоа како се изградени. Со векови, научниците преземале бројни истражувања во обид да ги откријат техниките што се користат за изградба на овие масивни структури среде пустина.   Кон крајот на 2023 година, за време на 13. Меѓународен конгрес за египтологија, студија предводена

На површината на Марс има дупка, а научниците немаат поим што има внатре

На луѓето посетители на Марс им треба некаде да се засолнат од радијацијата, температурните промени и бурите од прашина што ја измачуваат планетата. Ако планетата е нешто како Земјата или Месечината, може да има големи подземни цевки со лава во кои би можеле да бидат сместени засолништа. Срушените делови од цевките од лава, наречени покривки,

Чудна материја се појави долж западниот брег на САД, ги убива птиците и е забрането да се допира

Жителите долж северниот дел на Орегон и јужниот брег на Вашингтон се загрижени поради мистериозниот изглед на мрсна супстанција слична на катран на нивните брегови. Според информациите добиени на 19 мај, супстанцијата била откриена долж 240 километри крајбрежје од Лонг Бич (Вашингтон) до Валдпорт (Орегон). Обединетата команда, создадена да одговори на вакви инциденти, веднаш презеде

Чуден метал што не е од нашата планета е пронајден во скривалиште на античко богатство во Шпанија

Меѓу складиштето со блескави златни богатства од ибериското бронзено доба, пар кородирани предмети можеби се најскапоцени од сите. Една нараквица и ‘рѓосана шуплива круна се украсени со злато, но и направени со железо од метеорити кои паднале од небото. Откритието, предводено од сега пензионираниот шеф на конзервација во Националниот археолошки музеј на Шпанија, Салвадор Ровира-Лоренс,

Вештачката интелигенција симулира сценарио на прва СРЕДБА човек со вонземјани

Меѓународен тим на истражувачи ја откри иновативната рамка за вештачка интелигенција наречена „CosmoAgent“, која ги моделира можните интеракции меѓу луѓето и вонземските цивилизации, проценувајќи ги потенцијалните ризици и можности за мирен соживот. Резултатите од студијата беа објавени на серверот за предпечатење arXiv . Студијата, спроведена со учество на научници од неколку универзитети, претставува значаен чекор

Старите Египќани се обиделе да лечат РАК: „Извонредниот“ череп стар 4.000 години има исеченици, што укажуваат дека „лекарите“ се обиделе да извршат операција на тумор

„Извонредниот“ египетски череп стар 4.000 години покажува знаци на обиди за лекување на рак. Исечените траги на черепот може да бидат индикации дека древните Египќани се обиделе да оперираат прекумерен раст на ткивото, велат научниците. Алтернативна теорија е дека тие се обиделе да дознаат повеќе за канцерогените нарушувања по смртта на пациентот. Доказите во античките

Таен кинески вселенски авион пушти мистериозен објект во орбитата на Земјата – и никој не знае што е тоа!

Врвно-тајниот кинески вселенски авион пушти мистериозен објект во орбитата на Земјата на само 598 километри над површината. Американските вселенски сили ја следат ситуацијата, но целта на објектот исфрлен на 24 мај не е позната. Астрофизичар од Харвард прв го забележал објектот, шпекулирајќи дека тоа би можело да биде распоредување на подсателит или парче хардвер исфрлено

Универзитетски професор, којшто претходно тврдеше дека НЛО постојат, добивал закани по живот да „пази што зборува“: „Ако ми се случи нешто, ќе знаете кој е виновен!“

Врвен американски универзитетски професор кој тврдеше дека вонземјаните „100%“ живеат меѓу нас“ тврди дека тој добил злобно официјално предупредување „да внимава што зборува“. Откритието на професорот од Стенфорд, Гари Нолан, доаѓа по веста дека едно лице „поврзано со инженерската програма за НЛО “ починало, очигледно како резултат на тоа што си го одзел животот.  

4 пророштва од најпознатите пророци за крајот на светот и човештвото. Кое мислите дека е најверојатно да се случи?

Луѓето живеат илјадници години. И за ова време требаше да има неколку краеви на светот. Христијанството почна да шири особено жестоко апокалиптични трендови, бидејќи Библијата веќе го опиша случајот кога Големиот потоп ја погоди Земјата – ова пророштво се оствари. И по втор пат луѓето ќе бидат посетени од Четворицата коњаници на Апокалипсата – но

„Светиот грал на потонатите бродови“ го открива своето богатство по цели три века: Експедицијата за негово истражување ќе чини милијарди долари

„Светиот грал“ на потонатите бродови останува на дното на океанот полн со злато и накит – но колумбиската влада го чува тоа за себе. Се верува дека легендарниот галеон Сан Хозе, кој потона покрај брегот на Карибите на Колумбија пред повеќе од три века, содржи 20 милијарди долари во злато, сребро и смарагди. Колумбија го

Иднината пристигна: Компанијата „Cyronics“ го ЗАМРЗНА својот прв клиент со надеж дека ќе го врати во живот во иднина

Компанијата „Cyronics“ го замрзнува својот прв клиент со надеж дека ќе го врати во живот во иднина Процесот – кој чини околу 170.000 американски долари – започна претходно овој месец. Филип Роадс, од „Southern Cryonics“, објави дека компанијата успешно криогенски замрзнала маж од Сиднеј. Човекот починал во неговите 80-ти претходно овој месец.      

Откриено: Најстрашниот звук на светот кој имитира „вресок на илјада трупови“ – па, дали сте доволно храбри за да го слушнете?

Има некои звуци кои им предизвикуваат студ во коските дури и на најхрабрите љубители на хорор филмовите. Но, сите претходни звуци што сте ги слушнале се бледи во споредба со еден звук, кој е опишан како „најстрашниот во светот“. Свирчето на смртта на Ацтеките е некаде помеѓу плашлив звук на ветер и „вресок на илјада

Свештеник истражувал 1000 искуства на луѓе коишто биле на „смртна постела“ и го виделе најлошото од задгробниот живот: „Пеколот ПОСТОИ!“

Поранешен христијански свештеник кој проучувал над 1.000 извештаи за искуства блиску до смрт, е убеден дека пеколот е реален откако луѓето му кажале дека наишле на „демони“ во задгробниот живот. Најпродаваниот автор Џон Бурк му рекол на подкастерот Шон Рајан дека, дури и како христијанин, слушањето на овие приказни го променило неговото гледиште за животот

Научниците мислат дека џиновска, невидена планета се крие во нашиот Сончев систем и имаат добри причини за тоа

Нашиот Сончев систем е прилично зафатено место. Има милиони објекти кои се движат наоколу – сè, од планети, месечини, комети и астероиди. И секоја година откриваме се повеќе објекти (обично мали астероиди или брзи комети) кои го нарекуваат Сончевиот систем дом. Астрономите ги пронајдоа сите осум главни планети до 1846 година. Но, тоа не нѐ

Планета Земја 2.0? Научниците открија нова планета оддалечена 40 светлосни години, која би можела да поддржува човечки живот

НАСА откри планета слична на Земјата оддалечена 40 светлосни години, која може да биде ветувачки кандидат за домаќин на човештвото. Егзопланетата, наречена Gliese 12 b, е малку помала од нашата планета и има проценета температура на површината од 107 степени целзиусови – ако се претпостави дека нема атмосфера. Gliese 12 b се наоѓа веднаш навнатре

Познатиот американски биолог Хари Нолан ТВРДИ дека вонземјаните живеат меѓу нас: „Тие се маскирани и не сакаат да создадат конфликт!“

Познатиот американски биолог, имунолог и пронаоѓач, професор Хари Нолан, тврди дека вонземјаните се на Земјата долго време и живеат меѓу луѓето. Неговото мислење се заснова на докази и истражувања спроведени во областа на генетиката и генската терапија. Нолан верува дека вонземјанските „напредни форми на интелигенција“ не се обидуваат да бидат како луѓето, туку користат мало

Канадски педијатар: „Посетив вонземски брод, ја видов иднината на човештвото и тоа што го видов ќе се случи до 2046“

Канадскиот жител на Торонто, Овен Рос, во 2020 година тврдеше дека бил киднапиран од вонземјани и тие му ја покажале иднината на Канада и САД. 38-годишниот педијатар неочекувано исчезнал во мај истата година. Ниту роднините, ниту пријателите, ниту колегите од работа не знаеле што се случило со него и каде е повеќе од 3 дена.

Зошто Сонцето ја има својата необјаснива структура и како тоа влијае врз животот на планетата Земја?

Се сеќавате ли дека во 2004, 2010, 2012 и 2019 година, имаше големи блесоци и ослободувања на енергија на нашето Сонце? Сето ова резултираше со негативно влијание врз здравјето на луѓето, како и сериозни прекини во работата на опремата ширум светот. Астрономите пред стотици и илјадници години знаеле дека многу процеси на нашата планета директно

Запознајте го Тед Остин – човекот којшто преку неговиот мозок има пропатувано низ 80 планети, 200 сателити, 17 ѕвезди и 9 комети. Па, дали е ова навистина возможно?

Може да имате различни ставови кон активностите на медиумите, каналите, јасновидците итн. Понекогаш е навистина тешко да се поверува и тогаш информациите ги доживуваме како научна фантастика. На нашата планета има стотици луѓе -медиуми кои комуницираат со претставници на други цивилизации. На пример, Ирина Поџорова. Во странство има и голем број специјалисти од оваа индустрија.

„Умрев откако ме удри гром – откако се вратив во живот можев да ја видам иднината“

Жена која „умрела“ откако ја удрила струја, вели дека се вратила во своето тело со чудна нова сила. Елизабет Крон вели дека од нејзиното искуство стекнала способност да ја предвиди иднината во нејзините соништа. Таа за подкастот на Шаман Оукс раскажа како, пред околу 35 години, ги носела своите деца во нејзината локална синагога кога