Поучни приказни

6 најмудри цитати од кралот Соломон за тоа како да го промените вашиот живот на подобро

Денес ве запознаваме и се восхитуваме на цар Соломон. Еве ги некои од неговите најпознати изреки. За гневот „Будалата го излева сиот свој гнев, а мудриот го задржува“. Новопечените психолози велат: не задржувајте го гневот внатре, исфрлете го надвор: плачете, врескајте, кршете садови, конечно изразете сè што се собрало во вашата душа. Ќе се чувствувате

Еден мудрец бил прашан: како да се избере жена? Одговорот ги изненадил мажите…

Природата ги предодредиламажите: тие никогаш нема да изберат гаџет, опрема или автомобил поради некоја причина не им се допаѓа или не се задоволни. Доколку бираат автомобил, мажите ќе поминуваат часови читајќи рецензии и спроведувајќи тест-возење. Но, штом станува збор за жените е малку поинаку.       Некои девојки се потпираат на ловечкиот инстинкт: тие

11 мудри совети од генијот Фјодор Достоевски за луѓето, врските и животот

На платното на книжевната историја, неколку фигури изгледаат толку големи и мистериозни како Фјодор Достоевски. Титанот на руската литература од 19 век, Достоевски, напиша не само зборови, туку и длабоко разбирање на човечката состојба. Генијалноста на Достоевски не лежи само во неговото владеење на јазикот, туку и во неговата ненадмината способност да навлезе во длабочините

Од какви луѓе треба да се пазите: 9 брилијанти поговорки од мудреците од Истокот

Во свет кој брзо се менува со неговиот брз напредок и глобализација, многу луѓе се стремат кон мудрост што еволуирала со векови. Истокот, со својата богата филозофија и културни традиции, долго време е извор на длабоко разбирање на природата на постоењето, смислата на животот и меѓучовечките односи. Денес навлегуваме во мудроста на источните народи, истражувајќи

20 кинески мудрости со длабоко значење кои ќе ви помогнат да „пораснете“

Во оваа статија собравме поговорки и цитати преведени од кинески кои кријат мудрости што барем еднаш треба да се слушнат во животот. 1. Подобро е да запалиш свеќа отколку да ја проколнуваш темнината 2. Не плашете се да растете бавно. Оваа поговорка значи дека единственото нешто од што треба да се плашиме е целосно да

4 моќни цитати од персискиот мудрец Руми кои можат да ви го променат животот

Руми рекол дека најважна работа во животот е љубовта, а неговите 4 мудри цитати можат да ви го променат животот! Руми е персиски поет од 13 век, како и правник, исламски научник, физиолоф, мистик и, за многумина, источен мудрец, чии песни, цитати и пораки и денес ги менуваат животите, мислите и на крајот судбината на

Од какви луѓе треба да се пазите: поговорки на турскиот народ кои воодушевуваат со својата мудрост

Турските поговорки се дел од античката мудрост наследена од поранешната Отоманска империја. Како и секоја напредна цивилизација, Османлиите морале да му пренесат на својот народ, на својата помлада генерација, витални информации што секој во нивната империја треба да ги знае. Усно пренесени од генерација на генерација, овие турски поговорки можат да дадат богато знаење за

Што да правите кога ве навредуваат и понижуваат: Моќниот трик на Зигмунд Фројд за разоружување на луѓето

Честопати не знаеме што да правиме кога не навредуваат и понижуваат, а Зигмунд Фројд има одлично решение за овој проблем. Невозможно е секој од нас да се осигура од навредите и негативностите на другите луѓе, но она што можеме да го промениме е нашата перцепција. Зигмунд Фројд рекол: „Силната личност никогаш не го презема товарот

10 мудри мисли за животот од нашата Мајка Тереза

Најголемата хуманитарка на сите времиња, познатата Скопјанка Мајка Тереза е можеби најнаградуваната личност на 20 век, поради несебичната хуманост и љубов што ја имала кон луѓето. Освен по нејзината добрина и емпатија, таа била позната и по својата мудрост, не штедејќи да ја сподели со целиот свет. Денес ќе прочитаме некои од нејзините најпознати цитати

10 совети од американскиот милионер, Бил Гејтс, за тоа како да успеете во животот и направите пари

„10 правила на Бил Гејтс“ или „Што заборавиле да ве научат на училиште“ се 10 мудри мисли од познатиот бизнисмен, коишто целосно може да ви го променат начинот на размислување. Па, ајде да ги погледнеме.       Животот е неправеден – навикнете се на овој факт. Светот не се грижи за вашето чувство за

Како да го дознаете вистинскиот карактер на некому: Неколку мудри тестови од познати филозофи коишто ќе ви помогнат во истражувањето на некоја личност

Се верува дека за да го дознаете карактерот на една личност, треба да изедете половина килограм сол со него, да се соочите со сиромаштијата, да доживеете богатство, искушенија и загуба и дури потоа да извлечете заклучоци за него. Ова резултира со огромна инвестиција на време, но навистина сакате да избегнете грешки при изборот на животен

10 српски поговорки и изреки за животот и парите

Српскиот јазик е богат со разни народни мудрости. Некои од нив ни се познати во преводот, но има и поговорки и изреки кои се единствени по значење и содржина. И поговорките и изреките се лаконски, соодветни изрази. Сепак, постои разлика меѓу нив. Поговорките вклучуваат само дел од предлогот содржан во значењето. Додека изреките содржат целосна

Поучна приказна: Четирите селски жени на бунарот и нивните ДОБЛЕСНИ синови

„Четири жени дошле да земат вода од селскиот бунар. Додека полевале вода, почнале да разговараат меѓу себе. За време на разговорот, тие почнале да се гордеат и да ги фалат најдобрите квалитети на нивните синови. Првата жена рекла: „Мојот син свири на флејта. Тој свири толку добро што секој што ја слуша неговата флејта станува

Како да се најде среќа и хармонија на подоцнежна возраст? Кратки приказни коишто ќе ви ја вратат вербата во животот

На последното испраќање на една старица се собрал многу народ. Една жена заплакала: „Кутра, кутра Антонина Ивановна, колку и да живееше, сепак не е доволно…“, а друга жена со шепот дофрлила: „Господ ѝ дал долг живот, толку многу видела во него. Израснати деца, внуци, дури и правнуци! За некои таа била сиромашна и несреќна старица,

Која личност е најсиромашна, која е најслаба, која е најлоша? Мудрецот Симеон Атонски дава одговори на тешки животни прашања

Мудриот старец Симеон Атонски, познат и како Силуан Атонски, оставил зад себе богато наследство на мудрост и духовно просветлување. Неговото животно патување и учења сè уште ги инспирираат луѓето ширум светот да ја бараат длабочината на духовниот мир и љубов. Силуан Атонски бил едноставен човек во своето потекло, но длабок во својата духовна потрага. Тој

„Секогаш ќе има пари во вашиот паричник“: 8 брилијантни совети од Бенџамин Френклин за финансиите

Повеќе од триста години, лицето на Бенџамин Френклин ја краси американската банкнота од 100 долари. Роден во семејство на англиски имигранти, тој бил петнаесетто од седумнаесетте деца. Недостигот на ресурси претставуваше сериозна бариера за неговиот животен пат. Френклин, идниот пронаоѓач на громобран, дипломат и еден од основачите на Уставот на САД, се соочил со многу

Зошто парите треба да бидат слуга: 9 јапонски мудрости коишто ќе ви ги отворат очите!

Јапонците се познати по својата древна мудрост и древни практики. Јапонија е прекрасна земја каде животниот стандард е висок, колективизмот се цени и работата е клучен приоритет во животот. Нивната богата култура потекнува од набљудувањето на животот и луѓето, што е и основа на многу мудри поговорки кои се инспиративни во нивната едноставност и вистина.

11 женски совети од мудрата баба Салима, коишто ќе ја направат секоја жена МАГНЕТ за мажи

Точниот совет многу помага во животот. Некои се насочени кон односите меѓу луѓето, некои за зачувување на семејната топлина, други за успех на работа. Сите тие се многу вредни, особено ако се дадени од мудра личност која зад себе има големо искуство.       1. Никогаш не се пресоблекувајте пред маж! Нека биде секогаш

Мудроста на Махатма Ганди: Цитати кои го менуваат животот

Махатма Ганди, еден од највлијателните водачи во историјата на човештвото, ни остави не само извонредно наследство на ненасилен отпор и борба за слобода, туку и многу мудри зборови кои продолжуваат да нè инспирираат и поучуваат до ден-денес. Неговите цитати се проткаени со длабока филозофија, добрина и разбирање на човековата природа. Во оваа статија, собравме некои

Мудростите на Садгуру: Приказната за сиромашниот мудрец и одајата на тајните

Приказна од мудрецот Садгуру. Еднаш одамна живееше еден мудар човек. Животот му поминал во колиба, носел стара, истрошена облека. Луѓето му носеле милостина и ја ставале во сад на влезот од неговиот дом. Владетелот на државата дознал за мудроста на овој човек. Дошол кај него за совет. Владетелот бил толку импресиониран и проникнат со советите

Поучната приказна за двајцата сиромаси и вреќите жито: Секој го добива она што го заслужува

Едноставна и многу поучна приказна која не ја изгубила својата важност и ден денес. Во една населба недалеку една од друга живееле двајца сиромашни луѓе. Тие работеле на полињата. Таа година била слаба година. Како резултат на тоа, тие останале без пари, па дури и без храна. Отидошле кај локалниот богаташ, сопственикот на парцелите, да

„Белата смрт“ – древна македонска хорор приказна која ги плашела децата, но и возрасните

Долго време, во еден планински регион луѓето биле исплашени од една непозната и страшна сила наречена Белата смрт. Силата луташе низ шумите и селата, најчесто во ноќните часови, кога целата област беше обвиена во темнина и мистерија. Луѓето долго време се припремале за ноќта. Се знаело дека штом почне да се стемнува сите мора веднаш

Време е за мотивација! 10 мудри мисли од луѓе кои успеале во животот

Во животот слушаме многу мисли и поговорки за како треба да се живее. И сето тоа е супер додека е напишано. Но, многу често само ја читаме мислата и си велиме „ех, уште едно клише“. Сепак забораваме дека за нештото да стане „клише“ значи било толку добро што е веќе познато и видено. Па затоа

10 луѓе кои одржаа лекција за самопочитување и ве охрабруваат да си дадете ОТКАЗ од лошата работа!

Работата е место каде што човек поминува значително време во текот на денот. Добрата работна средина го прави попријатно искуство, но во многу наврати реалноста не е онаква каква што би сакале да биде. Шеф кој одбива да го плати доспеаното или менаџер кој не може да одобри еднодневен одмор поради смрт на близок член

Што е „тестот со троен филтер“ на познатиот филозоф Сократ? Пред да зборувате поставете си ги овие 3 прашања

Сократ, познатиот филозоф на Античка Грција, го смислил „Тестот со троен филтер“ за да ги натера луѓето да размислуваат пред да зборуваат. Во античка Грција, Сократ бил посетен од негов познаник. Со желба да сподели некои сочни озборувања, човекот го прашал Сократ дали сака да ја знае приказната што штотуку ја слушнал за еден нивен

10 луѓе ги открија златните правила според кои го живеат животот што го заслужуваат!

Постојат одредени животни правила кои се незаменливи и можат да ја променат целта на живеењето доколку се применат во нечиј живот. Златното правило во суштина е водич кој ги објаснува најдобрите начини да живеете среќен и плоден живот во синхронизација со себе и со оние околу вас. За да разбереме кои придобивки ги добива човек,

7 животни правила на мислителот, кој им бил инспирација на сите, од Ниче до Толстој

Ралф Валдо Емерсон е американски филозоф, свештеник, предавач и активист. Тој може да се нарече еден од најистакнатите мислители на деветнаесеттиот век и можеби, најпотценетиот. Особено во постсоветскиот простор. Во странските книги често се среќаваат неговото име и цитати. Ставовите на Емерсон влијаеле на Ниче, Бодлер, Бергсон, па дури и на Толстој.   Не заборавајте

11 деца со чисти срца кои ни ја враќаат надежта во човештвото

Иако можеби мислиме дека децата не можат да разберат што е љубезност, истражувањата покажуваат дека способностите неопходни за развивање во пристојни и чесни возрасни луѓе се утврдени во првите неколку години од животот. Бебињата почнуваат да покажуваат емпатија уште на 6 месеци. Знаејќи го ова, имаме статија за вас и за децата кои докажаа дека

Од запоставено дете во сиропиталиште, до светска слава! Како животот ја наградил Михаела ДеПрис, светски познатата балерина, која уште била нарекувана и „дете на ѓаволот“?

Михаела ДеПринс е светски позната балерина која настапувала во балетот во Бостон и дури била вклучена во музичките спотови и на Бијонсе и на Мадона. Таа се прослави благодарение на сопствената напорна работа и поддршката од двајца навистина прекрасни луѓе, нејзините посвоители, кои секогаш имале огромна доверба во неа. Сепак, иако нејзината приказна има среќен

13 луѓе кои успеале да ги исполнат своите цели и ќе ве мотивираат со нивната истрајност

Одвојувањето време за себе можеби е една важна работа на која секогаш забораваме, како за нашето ментално, така и за физичкото здравје. Сепак, често мислиме дека ни треба многу време за да се промениме, но не сфаќаме дека понекогаш само 30 минути дневно можат да бидат доволно. Овие 15 луѓе се вистинска инспирација и докажаа