Прекрасната планета земја

Најзелени во светот: 5 турбо-модерни градови кои живеат во хармонија со природата

Овие пет градови се големи и значајни во нивните земји. Сите тие имаат долги патишта, изградени модерни згради, но сето тоа е направено во хармонија со природата. Значи, во сите нив, големо внимание беше посветено на одржливиот развој и градовите сега изгледаат неверојатно! Копенхаген Со текот на годините, данската престолнина освои многу награди поврзани со

Додека Европејците се дома, Австралијците и Новозеландците се забавуваат

Додека голем број Европејци се ставени во карантин дома, илјадници ентузијасти на коњски трки се собраа за класиката „Волшебни милиони“ на Голд Коуст во Австралија, каде што коронавирусот практично не постои. 16 000 луѓе без маски се журкаа со алкохол. Слични сцени се видени во соседен Нов Зеланд, каде десетици илјади луѓе се собраа на

8 земји чии оригинални имиња не се воопшто исти како на картата на светот

Имињата на земјите и регионите познати за нас не секогаш одговараат на оригиналните имиња што им ги дале народите што живееле од памтивек. Австрија Името на земјата потекнува од античкиот германски Остаричи (Ostarrîchi) – „Источна држава“. Зборот „Австрија“ е латинизирана верзија на оригиналното име на земјата. Патем, се појави мала збунетост заради него. Факт е

Туризамот во Мексико „цвета“ и покрај пандемијата

Десетици илјади американски туристи пристигнаа на пенливите плажи на Карибите во Мексико кон крајот на 2020 година и почетокот на 2021 година, правејќи пауза од пандемиската зима во Америка. Иако бројката на смртни случаи и заразени во Мексико не опаѓа сепак ова не е пречка работите да си продолжат во нормален тек.

Фотограф ја овековечува убавината на белиот лав од секој агол

Симон Нидам е хуманитарец и фотограф на дивиот свет. Тој фотографира бели лавови за да му ја покаже на светот убавината на оваа ретка мутација. „Бев многу близу до лавовите до тој степен кога, иако бев технички безбеден, сепак беше многу страшно.“, вели фотографот. „Но, безбедноста е секогаш мој прв приоритет. Иако во секое време

Еве како изгледаат познатите брендови во Кјото поради строгите правила за уредување на градот

Кјото – поранешен главен град на Јапонија повеќе од еден милениум – е еден од најстарите градови во земјата кој има богата култура и длабоко вкоренети традиции. Сакан од туристите и од локалното население, градот успеа непречено да ја комбинира модерноста со античките традиции. Она што е уште поинтересно за Кјото е тоа што неговата

Во Норилск не престанува да паѓа снег, па жителите си смислија нов спорт

Очигледно зимата реши да се фокусира само на овој град и буквално го удави во снегот. Но, луѓето од Норилск не се обесхрабрени. Тие дури смислија нов спорт: пливање во снег. „Спортистите“ веќе почнаа со тренинзи.

Како живее најизолираното племе во светот

Животот на еден од најоддалечените острови во светот, каде сè уште живеат само првите доселеници, е доловен во серија зачудувачки фотографии. „Екстремно изолираните“ острови Маркесас се едни од најстарите цивилизации во светот, а нивните жители, за среќа, сè уште се релативно недопрени од развиениот свет. Островите се наоѓаат во центарот на Тихиот океан, на 1.400

10 работи од кои можеме да се откажеме за да ја спасиме животната средина

Во современиот свет, тешко е да се пронајде личност што никогаш не слушнала за минимализам. Едноставно кажано, тоа е начин на живот чија цел е да имаме што помалку работи – само оние што се навистина потребни или што нè прават навистина среќни. Минимализмот може да биде усвоен како начин да покажеме дека се грижиме

10 видови на животни кои може да родат најмногу бебиња наеднаш

Многудетните семејства не се невообичаени во животинското кралство, но некои видови целосно ја заслужуваат титулата за „Најмногу родени деца на годината“. На пример, аксолотлите можат да родат до 500 деца одеднаш, а не се ниту на првото место во оваа област. Еве кои 10 видови на животни кои може да родат најмногу бебиња наеднаш: 1.

Еве како изгледа градот кој нема да го види Сонцето повеќе од 60 дена

Уткијагвик е град во Алјаска сега се соочува со „поларна ноќ“ откако Сонцето зајде оваа недела и нема да изгрее повеќе од два месеци. Градот, кој порано беше познат како Бароу, се наоѓа северно од Арктичкиот круг и секоја зима доживува неколку недели слаба осветленост поради наклонот на Земјината оска. Жителите во областа можеа да

12 ситуации во кои природата ги земала работите во свои раце и креирала нешто магично

Нашиот свет е полн со обрасци, но сепак е непредвидлив. Секојдневно гледаме неколку уникатни работи со посебен допир. Овие мали нешта го привлекуваат нашето внимание и прават да се чувствуваме како мајка природа постојано да ни подготвува изненадувања. По обликување на даски за сурфање Тиква како насмеан човек Желка која изгледа како да е прелиена

Прв пат по 40 години луѓето можат да ја посетат оваа прекрасна плажа

Стотици жители на Фолкландските острови се собраа на плажата откако целосно беше исчистена од нагазни мини, речиси четири децении по завршувањето на војната во Фокланд. Сега конечно се деактивирани последните мини кои останале како потсетник за грдото минато.