Прекрасната планета земја

Никогаш не е доцна! Желката- господин Пиклс, стана татко за прв пат на 90 години и ги збуни сите, дури и неговата помлада 53 годишна партнерка!

90-годишната желка по име Мистер Пиклс докажува дека никогаш не е доцна да се биде татко. Зоолошката градина во Хјустон објави дека тој и 53-годишната г-ѓа Пиклс дочекале три младенчиња од желки по име Копра, Корнишон и Халапењо.     Г-дин и г-ѓа Пиклс се „двојка“ откако таа за првпат пристигна во зоолошката градина во

15+ „безмилосно“ строги правила на јапонските училишта што го зачудуваат целиот свет

Јапонија е земја со многу изненадувања. Дури и процесот на учење таму не започнува наесен: Јапонските ученици почнуваат на училиште во април, а се одмораат во март. Но, ова не е единствениот аспект што изгледа чуден кога станува збор за нивниот образовен систем. Решивме да дознаеме повеќе за тоа како живеат Јапонците. И на крајот

Светот е полн со чудни мистерии, а тоа го потврдува и мапата на Урбано Монте

Познатиот колекционер Дејвид Рамзи ја заврши реставрацијата и дигитализацијата на античкиот атлас на „глобусот“, попознат како карта на Урбано Монте (италијански картограф 1544-1613), создадена во 1587 година. И ова мистериозно дело на средновековниот картограф уште еднаш потврдува дека нашиот свет е полн со чудни мистерии. Проценете сами: Земјата е прикажана на неа не, како што

ВИДЕО: Вулкан на Хаваи покажа несекојдневна „насмевка“, а хеликоптер беше таму во вистинско време

Килауеа е еден од најактивните вулкани во светот и еруптира од 1983 година. Кога лавата што излегува од вулканот стигнала до Тихиот Океан за прв пат по три години, во кратерот се формирала „насмевка“. Тоа го пренесува „Си-Ен-Ен“. Неверојатната видео снимка од насмеаното лице на вулканот е снимена од хеликоптер од Мик Калбер од „Tropical

Мистериозен феномен на небото ги загрижи жителите на Турција. Сите мислеа дека станува збор за НЛО, но…

Замислете да одите на работа наутро и да погледнете кон небото и да видите нешто што личи на НЛО. Ова лесно може да се случи. Овие облаци со необичен изглед може да бидат доста интригантни, но тие не се вонземски по потекло. Всушност, тие се нарекуваат леќести облаци. Прочитајте до крај, за да откриете дополнителен

8 уникатни традиции кои жените гордо ги прифаќаат во различни земји

Традициите дефинираат кои сме ние. Иако многу обичаи исчезнаа како човештвото напредува, некои преживеаја и продолжуваат да постојат и денес, а се појавија и некои нови. Дувањето свеќи на вашата роденденска торта е една од најстарите традиции што се практикува и денес, а смислата зад неа е дека со секоја свеќа означуваме нова пресвртница во

ВИДЕО: Див слон во Тајланд превртува пик-ап, заедно со возачот внатре, затоа што му поминал на негова територија и не почекал!

Ова е моментот кога див слон удира во пик-ап и го превртува затоа што возачот одбил да чека во сообраќајот додека тој минувал. Шокантна снимка покажа дека животното ги турка главата и багажникот на возилото додека возачот се уште бил внатре.     Ова се случило во близина на главниот град Бангкок во руралната провинција

Мистериозниот ходник закопан длабоко во Големата Пирамида во Гиза ги возбуди научниците кои го истражуваа од 2016 година, па за прв пат го презентираа на јавноста!

Мистериозен скриен коридор закопан длабоко во египетската Голема пирамида Гиза е виден овие денови за прв пат во јавноста. Научниците го открија преминот во 2016 година, но не сакаа да го оштетат споменикот стар 4.500 години за да добијат пристап до него, па започнаа со години долг проект за да ги преземат најпознатите тајни што

ВИДЕО: Вистинска сцена од хорор филм! Стотици ајкули се борат за плен на сред океан, а вие сте во чамец на средина…

Ова диво видео прикажува стотици гладни ајкули како се гостат со „топка“ од туна под рибарски брод во Луизијана, додека вчудоневидени рибари на бродот гледаат кон нив. Дилион Меј и неговата девојка Кејтлин Дикс излегле на риболов на брод на пријател кај брегот на Венеција, Луизијана – надевајќи се дека ќе фатат туна од жолта

Ве носиме на ручек околу светот: 15 јадења од различни земји кои луѓето ги практикуваат за главен оброк. Па, каде би каснале?

Студијата спроведена во 27 земји низ светот покажа дека времето на ручек варира низ целиот свет, при што најкратките паузи за ручек се во Грција, а најдолги во земјите од Југоисточна Азија. Храната што ја јадат луѓето е исто така сосема различна и може да ни даде увид во друга култура. Дојдете на патување со

Куќи секојдневно паѓаат во морето! Некогаш просперитетно место денес се соочува со голема природна непогода и се претвора во „град на духови“

Некогаш беше просперитетна крајбрежна дестинација популарна кај британските семејства за одмор. Но, Скипси во Источен Јоркшир сега е град на духови со напуштени куќи и колиби предодредени да паднат во морето. Куќите се изложени на „непосредна опасност“ да се разбијат во бранови поради брзата ерозија на брегот на Северното Море. Редици од куќи се нишаат

Мистерија на денот: Во австралиско село заврнал дожд од риби

Жителите на малиот австралиски град Лајаману беа принудени да се засолнат од дождот, кој покрај вода со себе носеше и риби, од кои некои се уште беа живи. Жителите беа изненадени кога живи риби „паднаа од небо“ за време на неодамнешното невреме. Локалниот советник Ендрју Џонсон Јапананга рече дека некои од рибите биле живи кога

Пат околу светот за 80 дена на 81 година: Овие две најдобри пријателки ќе ви докажат дека навистина никогаш не е доцна да си го исполните сонот

Најдобрите пријателки Сенди Хејзелип и Ели Хемби сега се во Египет и веќе 50 дена низ нивното патување низ светот, на кое ќе видат вкупно 18 земји и седум континенти. Тие тргнале од Далас на 11 јануари, го преминале преминот Дрејк до Антарктикот и посетиле многу егзотични места, вклучувајќи го Велигденскиот остров, Северниот Пол, Аргентина,

Кои се земјите- рекордери во златни резерви на ниво на цел свет?

За многу земји, златната резерва била и останува главната резервна актива во случај на сериозни економски проблеми. И покрај постоењето на други инструменти, како што се обврзниците и акциите, државите првенствено претпочитаат да ги формираат своите резерви од злато. Секоја земја има резерви на „соларен метал“. Но, само 7 држави на планетата денес можат да

15+ факти за Австрија кои ги збунуваат новодојденците

Австрија е земја во срцето на Европа која постојано привлекува туристи. Ги забавува посетителите од сите страни на светот – оние кои сакаат да ги посетат познатите скијачки центри и да го искусат нејзиното богато историско и културно наследство. Локалните пејзажи се воодушевувачки и инспиративни, па затоа оние кои ја посетиле барем еднаш, сигурно ќе

Во меѓувреме во Норилск „драстично“ зголемување на температурите од -50°C на -10°C (фотографии и видео)

Очекувате зима без снег? Епа, отидете во Норилск за викенд, само што стана потопло таму. Температурата се искачи од -50°C на -10°C, можете да одите и без капа. Точно, заедно со затоплувањето и снежните врнежи го погодија Норилск. Нивните ефекти може да се проценат од фотографиите на локалните жители. Снежните топки… импресивни.      

Статуата на Исус Христос во Рио Де Жанеиро ја погоди гром, а сликите од овој несекојдневен момент изгледаат неверојатно! Дали е ова можеби некој знак?

Гром удри во главата на статуата на Христос Спасителот во Рио де Жанеиро, Бразил. Моментот го фатил фотографот Фернандо Брага, а сликата е објавена на неговата страница на „Инстаграм“. Фотографот рекол дека фотографијата е направена во 18:55 часот по локално време на 10 февруари, кога во градот се појавило невреме со грмотевици и врнело многу.

Погледнете како изгледа кружниот „градинарски град“ во Данска кој изгледа како да е дело на некоја вонземска цивилизација

Овие куќи в „Гарден Сити“ изгледаат како да се од друг свет, во кој архитектурата е толку различна од нашата. „Brøndby Haveby“ или „Brøndby Garden City“ се наоѓа веднаш надвор од Копенхаген, Данска. Архитектот Ерик Мајгинд го дизајнирал концептот во 1964 година.     Овој кружен дизајн овозможува зголемување на социјалната интеракција помеѓу жителите. Покрај

Етиопија, Сомалија и Кенија ја живеат најлошата суша во изминативе 4 децении, која остави ГЛАДНИ дури 12 милиони луѓе

Последните пет дождовни сезони од крајот на 2020 година пропаднаа, предизвикувајќи ја најтешката суша во последните четири децении во Етиопија, Сомалија и Кенија. Следната сезона на дождови, од март до мај, се очекува да биде под просекот. Сушата остави 12 милиони луѓе „сериозно необезбедени со храна“ во Етиопија, каде смртоносниот конфликт го опустоши и северот,

Не го сакате човечкиот род? Нема проблем. 11 најосамени куќи на светот коишто се рај за интровертите, а една од нив е токму во Македонија

Доколку сте од оние кои преферираат природа и не сте фан на големи и бучни градови оваа статија е за вас. Денес за вас ги издвоивме некои од најосамените куќи на светот, па размислете дали можеби сакате ваков начин на живот…   1. Островот Елидеј, Исланд   Ако го сакате тоа осамено чувство или лудо

17 фотографии кои докажуваат дека луѓето во Јапонија живеат во паралелен универзум од овој нашиот (втор дел)

Јапонија е населена со повеќе од 125,5 милиони луѓе, со просечен животен век од над 84 години. Можеби, се е до исхраната со морска храна и уникатната клима. Или, можеби, така го доживуваат светот. Јапонците се неверојатно креативни и прават сѐ што можат за да си го направат обичниот живот пошарен. Ние сме заљубени во

Еколошка катастрофа во Босна и Херцеговина: реката Дрина се претвори во депонија

Однесени од поплавите за време на неодамнешните обилни дождови во Босна, тони ѓубре, вклучително и пластична амбалажа, се задржуваат од браната за да се спречи загадувањето на реката Дрина. Овие тони ѓубре завршуваат на неколку стотици метри од браната на хидроцентралата Вишеград и ја обезличуваат површината на една од најубавите реки во земјата. „Луѓето кои

ФОТО: Додека надвор почнува да врне снег, ние добивме позитивен ЖЕЖОК поздрав од плажите на Аргентина

Првиот месец од Новата година веќе привршува, но зимата продолжува. Надвор има снег, мраз, студен ветер, а топлото време на нашите простори се уште е многу далеку. Без разлика дали е во Аргентина – јануари е вториот месец од летото, кога туристите доаѓаат на одмор на плажа. На северот од земјава во текот на денот воздухот се загрева

Надвор од цивилизација! Некогашната „градска девојка“ споделува детали од нејзиниот живот во затурено село во Канада кадешто температурите достигнуваат и до -47 степени, а најблиската продавница се наоѓа на 10 часа возење!

Поранешна градска девојка откри како го променила својот живот и се преселила во оддалечен град во Канада со само 90 жители и брзо морала да се прилагоди на температурите под нулата и недостатокот на продавници.         Хилари Месер-Бароу (33) се преселила од Ванкувер во Бивер Крик, Јукон, во 2019 година, откако работата

Постои место на светот кадешто можете да допрете два континента истовремено. Дали знаете каде се наоѓа?

Силфра Рифт на Исланд е единственото место на Земјата каде што можете да се најдете помеѓу два континента. Овде можете да ги допрете Северна Америка и Европа во исто време. Сместена во националниот парк Тингвелир во Исланд, пукнатината Силфра е пукнатина формирана помеѓу северноамериканските и евроазиските плочи на различна тектонска граница.     Ова е

17 фотографии кои јасно покажуваат како е да се живее во Канада

Многу луѓе имаат многу јасна слика за Канада. Хокеј арени низ целата земја, „Тим Хортонс“ на секој агол наместо „Старбакс“, јаворов сируп со секаков оброк, ирваси, гуски и многу, многу студено време (за разлика од топлата љубезност на локалното население, кои не штедат на учтивост). Меѓутоа, бидејќи е толку огромна територија, втората по големина земја