Интересно

95-годишната баба од Швајцарија раскажа како се излечила од коронвирусот

Швјцарија е на деветтото место во светот по број на пациенти со КОВИД-19, со над 15.000 заболени. Меѓу нив беше и 95-годишната пензионерка Гертруд Фатон од малото градче Ле Лок. И покрај нејзината длабока старост, таа успеа да ја победи болеста. Таа исто така раскажа како поминала нејзината борба. Никој од 10-те внуци и 11-правнуци

Што навистина значат 8 чудни видови на однесување на децата

Понекогаш ни се чини дека децата се во искушение да ги стават во уста и најгрозните работи, како на пример земја од дворот или мрсули кои си ги ископале од носот. За возрасните, овие и многу други работи што ги прават децата можат да изгледаат чудно и необјасниво. На пример, можеби се прашувате зошто вашето

Мајка од Манчестер одлучила дека сака убав тен за време на карантинот и по нејзината одлука дефинитивно нема да излезе од дома

35-годишната Џени Колман е мајка на две деца од Манчестер. Таа работи како негувателка, но за време на карантинот останала дома. На Џени ѝ било здодевно па решила да се „поигра“ малку и да си направи убав тен, кога веќе нели не може да се сонча. Така таа си нанела од кремата си наточила вино

Кога црквите се затворени, а вие мора да запалите свеќа за здравје, на помош доаѓаат програмерите

Благодарение на изолацијата, информатиката навлезе и во области во кои ни на крај памет немаше да ни падне дека некогаш ќе навлезе. Човеков на пример сакаше да си запали свеќа за здравје онлајн и како што е ред, му излезе прво да плати околу 50 денари :).

#Останетедома, вежбајте со Неотел и Crossfit Скопје и #останетездрави

Со оглед на препораките од надлежните институции за превенција од ширењето на COVID-19, НЕОТЕЛ во соработка со спортскиот клуб CROSSFIT Скопје, овозможи видеа со специјални Crossfit вежби за да можат сите заинтересирани да вежбаат од своите дневни соби. Тренерот Жарко Батиќ како дел од тимот на CROSSFIT Скопјe ќе се погрижи секојдневно да им претстави

Наставничка сподели совет како ги убеди децата да си ги мијат рацете и на сите им се допадна

Миењето на рацете е лесен начин за спречување на неколку болести, како настинка или грип. Сепак, доволно е за некои возрасни да ги мијат рацете редовно, а камоли децата кои постојано пипкаат сѐ и сешто и не внимаваат. Но, една наставничка пронајде решение како да ги убеди децата да ги мијат рацете! Голем број деца

Револтот расте кон идиотите кои купија храна за наредни 3 години и сега истата ја фрлаат

Луѓето продолжуваат да фрлаат храна откако собрале повеќе отколку што можат да консумираат како резултат на паничното купување поради коронавирусот (поради идиотизам). На социјалните мрежи почнаа да споделуваат полни контејнери и канти за ѓубре со голема количина зеленчук, овошје, леб, насекаде низ светот. Освен што фрлаат расипана храна, фрлаат и совршено добри производи, наместо на

Смешна руска песна на тема Корона, која ни кажува зошто треба да останеме дома

Не мора да разбирате руски, доволно е само да го гледате спотот и да разберете по некој збор што имаме сличен. Насловот на песната е „Коронавирус – одлична шанса да се умре!“ и е преполна со црн хумор.

Како да се преживее карантин со деца? (6 слики + 3 видеа)

Карантинот може да донесе не само ограничувања, туку и радост, на пример кога на најблиските ќе им посветите повеќе време, особено на децата. Родителите ширум светот споделуваат фотографии и видеа на социјалните мрежи, како тие играат со своите деца. Проблемот е што на некои од родителите им се допаѓа ова, но повеќето од нив се

Човек со максимална заштита од коронавирус пазарува во супермаркет

Кој како знае и умее треба да се заштити. Така и овој нуркач, го искористил она што го има за безбедно да испазарува во супермаркет. Ако костимот не пропушта вода, сигурно нема да пропушта ни вируси. Плус и дишењето го решил со две боци кислород.

9 работи кои всушност не се толку опасни како што мислиме

Нашиот свет може да биде прилично опасен, не можеме да го негираме ова. Но, некои работи не се лоши како што мислиме. На пример, ајкулите, кои имаат репутација како крвави предатори, се далеку помалку штетни од кравите. А, да се купи хамбургер е далеку поризично отколку планинска експедиција. 1. Ајкули или крави? И покрај лошата

15 познати личности кои заработуваат милиони, но нивните автомобили можеби се поевтини од вашите

Со богатство од милиони, очекувате познатите личности да живеат животи полни со гламур и сјај, но некои од нив не го прават тоа. Многу познати луѓе таму го сакаат минималистичкиот начин на живот и трошат само пари за она што е навистина потребно. Всушност, на некои од најголемите имиња во Холивуд не им пречи да

Жена си го оставила сопругот за да се омажи за маж со кој била во брак на видеоигра

Мајка на 4 деца го оставила сопругот од реалниот живот за да се омажи со човек со кој стапила во брак на видеоигра. Кели Секстон од Ајлесхам, Кент, водела двоен живот додека ја играла компјутерска игра наречена Second Life. Тука го запознала нејзиниот сега сопруг Ник Фон Астен, од Милвоки, САД. Кели „работела“ во ноќен