Интересно

Смешни мемиња поврзани со работата за полесно да ја поминете работната недела

Собравме некои од најдобрите „забавни“ мемиња за да го подигнеме расположението на секоја сиромашна душа врзана за маса. Затоа скролајте надолу за добро расположение.                                    

10 интересни факти за децата, кои покажуваат дека преку нив создаваме нови „универзуми“

Кога ќе помислиме на децата првин ни текнува на нивната невиност и искреност. Но, има многу повеќе интересни факти поврзани за нашите мали ѓаволести ангелчиња кои со задоволство ќе ги споделиме со вас. 1. Изразот „момче за камшикување“ дошол од Англија. Во 15-18 век овде престолонаследниците биле воспитувани и казнети за нивните злодела но, не

10 луѓе споделуваат родителски грешки кои никогаш не сакаат да ги повторат

Воспитувањето деца е прилично одговорен процес кој одзема време и не е имун на грешки. Меѓутоа, некои од нив толку многу ги повредуваат децата што, созревајќи, несвесно ги носат последиците низ целиот свој живот. „Кога на 14 години ми пријде сосетката, ме прегрна и рече дека секогаш можам да дојдам кај неа ако имам проблеми

15 ситуации во кои мозоците на луѓето не им функционирале како што треба

Многу луѓе сметаат дека е исклучително пријатно да гледаат задоволувачки видеа, а нашиот мозок може да се чувствува смирен од речиси идеалната слика на мешање боја или машина за перење. Но, понекогаш, работите се одвиваат токму спротивно и може да видиме нешто што ја надминува заедничката логика. На денешните херои им се скокоткаа нервите, а

Факти за „Top Gun: Maverick“ кои докажуваат дека на Том Круз не му требаат специјални ефекти за да ја заврши работата

По повеќе од 30 години, класиката за авионите се враќа. Во 1986 година го запознавме Пит Мичел, попознат како „Маверик“, една од првите главни улоги на Том Круз. Во продолжението, за кое се вели дека далеку го надмина првиот филм, продукцијата не изненади со акробации на луди места, што не натера да се запрашаме зошто

Еве како да му дадете втора шанса на стариот мебел! Овие луѓе го направија тоа и не зажалија

За време на поправки или дури и мало преуредување, за многумина од нас стариот мебел се претвора во извор на главоболка. Размислуваме каде да го залепиме, го носиме во селската куќа или целосно го фрламе. Сепак, има луѓе на кои ваквите работи им се вистински подарок. Значи, излитената комода може да се претвори во совршен

Чистачите во Австралија земаат 10.000 долари месечно (45 на час), бидејќи очајните бизниси имаат огромен недостиг на работници

Новите чистачи добиваат повеќе од 90.000 долари годишно од очајните компании, кои се обидуваат да најдат работници за да пополнат работни места. Џој Вес, управниот директор на Absolute Domestics, компанија за чистење со седиште во Сиднеј, вели дека тие биле принудени да ги зголемуваат платите поради нивните борби да привлечат персонал. Таа рече дека ја

Во руските продавници се појавија некои нови, интересни производи што делуваат некако познато, нели?

Локалните руски бизнисмени решија да го искористат фактот што големите брендови ги повлекоа своите производи во знак на поддршка на Украина. Во исто време руските власти немаат ама баш никаков интерес да ги штитат интересите на тие брендови кои јасно се декларираре дека се против нивните политики.

Овие животни се такви мајстори за камуфлажа, што тешко се наоѓаат и на фотографија

Во дивината, животното често нема шанси да преживее ако не знае да се скрие навреме и безбедно! Ние собравме колекција токму од такви мајстори на камуфлажата. 1. Двобојна плашина 2. Водопадна жаба 3. Качулкаст скакулец 4. Геко 5. Листен морски змеј 6. Пајак Blunt Stretch 7. Цветна богомолка 8. Камена риба 9. Леопард 10. Лист-пеперутка

11 пати кога природата се одлучила да игра генетска лотарија со луѓето

Дури и мали промени во нашата ДНК можат да доведат до развој на неверојатни способности во нашите тела. Или, пак, може да завршиме со екстремно специфични карактеристики и особини што многумина сметаат дека се кул да ги поседуваат. Ние најдовме неколку живи примери кои докажуваат дека природата, исто така, сака да си поигрува со нас

Сопруга им возврати на „слободоумните“ кои велат дека е „домаќинка од 1950-тите која го уништува феминизмот“ затоа што готвела три оброци на ден за сопругот

Австралиска сопруга била нападната од тролови откако открила дека му готви три оброци дневно на својот сопруг. Сонали Арора почна да објавува видеа на TikTok од оброците што ги прави за нејзиниот сопруг Нипун, но наиде на бурни реакции од луѓето кои ја нарекуваат „домаќинка од 1950-тите“, која го „уништува феминизмот и ослободувањето на жените“.

10 неверојатни места на Земјата заштитени од УНЕСКО

Запознајте се со десетте најубави природни споменици кои се меѓу специјално заштитените од УНЕСКО. За да разберете „што е толку посебно кај нив“ само погледнете ги овие фотографии! Исто така на крајот погледнете го бонусот од место на кое сите сме подеднакво горди. 1. Сент Килда, Шкотска Овој уникатен, изолиран архипелаг бил населен со мала

Хороскоп за четврток, 30 јуни: Вагите треба да внимаваат на нервниот систем, а Биковите на стомакот

Еве што вели за вашиот хороскопски знак денешниот хороскоп… Бик Здравјето ќе ви биде чувствително, избегнувајте премногу напор, а особено стрес. Вашата чувствителност може да се одрази на желудечни тегоби или проблеми со варењето. Посетете забар. Хороскопот продолжува… Вага На полето на здравјето ве очекуваат мали проблеми поврзани со нервниот систем, па затоа ви се

8 познати жени проговорија искрено за менопаузата и ги скршија сите стереотипи

Неодамнешното истражување покажа дека 73% од жените не ги третираат симптомите на менопауза, вклучувајќи топли бранови, тешкотии со спиењето и ноќно потење. И иако менопаузата е природна фаза низ која веќе поминале или ќе поминат, сè уште има многу табуа и тишина околу оваа тема. За среќа, повеќе познати жени ја кршат оваа тишина за

Корисниците на марихуана имаат потреба од итна помош или хоспитализација многу почесто отколку оние што не ја користат!

Истражувачите од Универзитетот во Торонто, во Канада, открија дека оние кои рекреативно ја користат дрогата имаат 22 отсто поголема веројатност да имаат потреба од итни служби од која било причина отколку на општата популација. Најчестите причини беа физички повреди или респираторни проблеми – иако не е јасно дали овие проблеми се поврзани со самото пушење.

15 стилски скулптури од целиот свет кои ќе посакате да ги видите во живо!

Дозволете да бидете фасцинирани и погледнете овие фотографии на најчудните и најневеројатните скулптури од целиот свет. 1. „Мустанзи“ од Лас Колинас – Тексас, САД Ова е една од најголемите скулптури на коњи во светот. Бронзените статуи се 1,5 пати поголеми од вистинските мустанзи, иако на фотографиите нивната големина можеби не изгледа толку импресивно поради високите

Бобан Симиќ тврди дека се чувствува помлад од кога било благодарение на исхраната со сурово пилешко и црвено месо, но и мајчино млеко од поранешни девојки

Еден билдер тврди дека неговата исхрана со сирово пилешко и говедско месо го натерала да се чувствува поздрав од кога било – па дури и додава мајчино млеко и вагинален исцедок од поранешните девојки како „пробиотик“ во неговиот јогурт. Самопрогласениот „здрав орев“ Бобан Симиќ, од Чикаго, почнал да јаде неварено месо, вклучувајќи свинско, јагнешко и

Приказната на еден млад „бизнисмен“: „Заработувам 1.700 евра неделно фаќајќи девојки кои изневеруваат на TikTok!“

Замислете ја оваа сцена. Сами сте, а телефонот на партнерот вибрира покрај вашите прсти, а шест неотворени пораки стојат. Можеби нема што да дознаете, но сега навистина сакате да се уверите. Ви го претставуваме „Тестот за лојалност“. Овој тест вклучува некоја непозната личност да почне да се допишува со вашата сакана личност, за да видите

8 познати личности чии деца дефинитивно можат да ви ги „искинат“ нервите

Познатите личности ни изгледаат успешни во се. Актерите можат да глумат во неколку филмови годишно, музичарите издаваат албум по албум. И во исто време, сите тие успеваат да поминуваат време со своите семејства и да одгледуваат деца, честопати неколку одеднаш. Но, сето ова изгледа само добро и едноставно, но во реалноста ѕвездите се соочуваат со

Еве како 101-годишен поранешен чувар на нацистички логор „конечно“ доби казна затвор од 5 години

Јозеф Шуец беше осуден за соучесник во убиството на 3.518 луѓе. Тој е најстариот човек на кој некогаш му се судело за соучесништво во воени злосторства за време на Холокаустот. 101-годишен поранешен чувар на нацистичкиот концентрационен логор е осуден на пет години затвор за неговата улога во холокаустот, што го прави најстариот нацистички воен злосторник

Ако знаете за што служат 10 од 15 предмети од статијата време е да си го испиете апчето за реума

Тешко е да се замисли дека многу предмети за домаќинството што активно ги користиме денес може целосно да ја изгубат својата важност за неколку децении. Тие ќе бидат заменети со нешто пофункционално, а многумина од нас на крајот ќе ги заборават нивните имиња. А доколку на луѓето од новата генерација им покажеме некои од овие

60-годишна скопјанка на „поскап“ начин научила дека не треба да им верува на „адвокатите“ на Фејсбук

Постои причина зошто не треба да веруваме на работите кои ќе ги прочитаме на социјалните мрежи. Една 60-годишна скопјанка тоа го научила на „поскапиот“ начин. СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.В.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. Во текот на февруари 2022 година, пријавениот, користејќи група на социјалната

Неколку оправдани причини зошто на патниците во авионите не им се даваат падобрани за спасување

Се запрашавме зошто патниците во авионите не добиваат падобран, бидејќи тогаш секој би знаел дека има некаква шанса за спас во случај на катастрофа… Да, според статистичките податоци, авионот е еден од најбезбедните начини на транспорт и тоа сите го знаеме многу добро. Но, сепак, кога ќе се урне авионот, бројот на жртви е секогаш

Хороскоп за среда, 29 јуни: Скорпиите треба да си ги завршат обврските, а Стрелците да побараат помош од пријател

Ајде да дознаеме што ни носи оваа среда во нашите животи, според хороскопот. Девица Денес не е задолжително да покажете иницијатива, ако не се чувствувате во кондиција. Многу поважно за Вас ќе биде да имате некој на Ваша страна, некој кој може да Ви биде потпора. Хороскопот продолжува… Скорпија Ако имате домашна задача, сега е

Роботи служат сладолед? Зачудувачки докази дека во Јапонија како да живеат некои вонземјани

Иако Јапонија е на истата планета како нас, понекогаш нè изненадува на таков начин што не знаеме дали да веруваме или не: тие носат кучиња во колички за деца, носат ѓубре со нив, а роботите продаваат сладолед. Ние во сонуваме да ја видиме Земјата на изгрејсонцето со свои очи, но засега ја проучуваме од далечина.

3 намирници кои НИКОГАШ не треба да ги јадете и 10 намирници кои ви стојат на патот на губењето тежина!

Некои намирници на почетокот изгледаат безопасни. Се чини дека тие не претставуваат никаква закана, меѓутоа, почесто тие можат тивко да предизвикаат срцеви заболувања, проблеми со холестеролот и многу повеќе. Некои се дури и полни со жива. Се надеваме дека оваа листа на храна за која не би верувале дека може да предизвика проблеми ќе ви

8 ѕвезди чии комбинации од минатите колекции ги засенија скапите фустани на новите дизајнери

„Новото е добро заборавено старо“, рекоа некои светски ѕвезди и побараа од стилистите да им најдат оригинална облека од минатото. И покрај фактот дека модата постојано се менува, винтиџ-артиклите или само облеката од старите колекции можат да заплескаат на црвениот тепих. Бела Хадид во фустан на Шанел од 1986 година Џејми Ли Кертис во Марлен