Срцезатоплувачи

Момче секој ден оди до затвореното училиште за да присуствува на онлајн часови, затоа што дома нема интернет

Колку дека имаат иста или слична слудбина поради онлајн наставата? Без разлика каде и да се наоѓаат во светот овој проблем е глобален и може да му се случи на секој. На едно деветгодишно момче не му преостануваше ништо друго освен да пешачи до неговото затворено училиште секој ден, со цел да пристапи до WiFi

Стар вдовец живеел „во пеколот“ се додека служба за чистење не му го вратила достоинствениот начин на живот

Еден постар вдовец од Далтон, Велика Британија, со години не можел да добие никаква помош при чистење на својата куќа. Додека Ема-Ли Далтон и нејзиниот тим во My Kind of Clean не стапнале внатре, претворајќи го гнасниот простор за живеење во пријатен дом. Тие дури признале дека станале емотивни по 50-часовната работа (нешто повеќе од

2020 секојдневно нѐ „бомбардира“ со лоши вести, но овие 10 илустрации ги прикажуваат и добрите работи

„Неделни графички вести“ се во суштина илустрирани вести кои го привлекуваат вниманието на читателот не само со веста туку и илустрацијата која ја претставува па затоа е забавно да се разгледаат. Овој пат креаторот на „Неделни графички вести“ одлучил да ги опфати само добрите работи што се случија во 2020 година, затоа што сме преплавени

Погледнете како оваа фотографка докажува дека нема поудобно место од скутот на баба

Постои италијанска поговорка која вели: „Ако ништо не оди добро, јавете се на вашата баба“. Фотографка и едукаторка од Лондон, Сујата Сетија, докажува преку своите срцезатоплувачки фотографии дека љубовта на една баба кон нејзините внуци е незаменлива. Овие фотографии ги топлат и ледените срца и ќе ве натераат да се јавите на вашите баби, или

Охриѓанец одржува „офлајн часови“ со цел да ги социјализира најмладите

Веќе некој период во Охрид може да се забележи необична глетка. Група деца на игралиште имаат часови на отворено, бидејќи на некој начин онлајн наставата им е попречена. До ваква идеја дошол активистот и јутубер Вик Каракотски. Тој дошол до идеја да им одржува часови на децата на игралиштето „Стобекс“ во Охрид и на часовите

8-годишно момче за прв пат ги виде ѕвездите благодарение на иновативна терапија со гени

Иновативна терапија за замена на гени помогна да се врати видот на осумгодишно дете и му овозможи да ги види ѕвездите за прв пат. Сем, од Торонто, Канада, по раѓањето бил дијагностициран со генетско нарушување наречено ретинитис пигментоза, ретка форма на генетска дегенерација на мрежницата што предизвикала да не може да гледа во лоши услови

Луѓе кои го победиле ракот споделуваат колку нивните животи се различни за време на и по битката со болеста

Луѓето низ Твитер учествуваат во виралните предизвици „како започна наспроти тоа како заврши“ и „како започна наспроти како се одвива“. Луѓето кои го преживеале ракот му покажуваат среден прст и се доказ дека животот може да се врати во нормала. Тие ги споделуваа своите успешни закрепнувања споредувајќи ги пред и по своите фотографии за да

10 фотографии од Серена Вилијамс со нејзината ќерка што покажуваат дека е тврдо колаче на тенискиот терен, но нежна мајка дома

39-годишната светски позната светска шампионка во тенис, претприемач и активистка, Серена Вилијамс, има репутација на жестока сурова супер жена. Сепак, откако нејзината ќерка се роди пред неколку години, целиот свет започна да ја гледа од нов агол – како нежна мајка која пее Дизни песни заедно со нејзината малечка облечени како принцези.

Вдовец со карцином кој негува и се грижи за смртно болни деца, ќе ви ја врати вербата во човештвото

Мухамед Бзек си зададе животна мисија да се грижи за смртно болните деца за да не умираат сами во болница. Човекот кој живее во Лос Анџелес, тесно соработува со Одделот за детски и семејни услуги на Лос Анџелес (DCFS), од каде бара да посвојува деца со тешки дијагнози. Поранешниот либиски имигрант дошол во САД пред

Мечокот Степан од Русија започна кариера како модел и жените го обожаваат

Степан е 28-годишна кафеава мечка која е доста позната во Русија од многу причини. Како младенче, кутрата руска мечка била напуштена од неговата мајка, но за среќа, тој бил посвоен од еден пар. Светлана и Јуриј Пантеленко се многу добри луѓе кои го научиле Степан да функционира како член од семејството. Со оглед на тоа

Човек го наполни својот дом со над 300 бездомни животни за да ги заштити од ураганот Делта

Ураганот Делта ги стави сите во состојба на готовност, вклучително и Рикардо Пиментел. Тој работи во засолниште за животни наречено Тјера де Анималес. Тој знаеше дека треба да ги заштити животните што живеат таму, па Рикардо стори се што можеше за да ја осигура нивната безбедност за време на ураганот. Сепак, Рикардо знаеше дека сите

Запознајте го 12-годишното момче кое сака да стане најмладиот воздухопловен инженер

12-годишно момче треба да стане најмладиот студент што некогаш студирал воздухопловен инженеринг на универзитет во Џорџија. Кејлеб Андерсон вли дека не е паметен. „Јас само брзо ги сфаќам информациите. Значи, ако научам побрзо, тогаш побрзо напредувам.“, вели тој. И покрај таквата скромност, младото чудо треба да биде примено на Џорџија Техничкиот Универзитет, по една година

Австралиските пожарникари позираат за нивниот календар за 2021 и парите повторно одат за хуманитарни цели

Австралискиот календар за пожарникари е основан во 1993 година за поддршка на Фондацијата Детска болница, обезбедувајќи средства за истражување на детски изгореници. Оттогаш, собра над 3,2 милиони долари за разни добротворни организации, а со оглед на начинот на кој досега се одвиваше 2020 година, навистина ни треба и оваа година. „2019 и почетокот на 2020

Лав, мечка и тигар кои биле спасени од насилни сопственици решиле да живеат како семејство

Лавовите, тигрите и мечките имаат различни склоности кога станува збор за нивната животна состојба – лавовите живеат во чопори, а тигрите и мечките се претежно осамени. Но, понекогаш животот создава неверојатни парови, или во овој случај тројки. Ова трио реши да формира свој чопор и тие живеат заедно во хармонија, и покрај тоа што припаѓаат

7 докази дека врските се најубави кога има доза на хумор

Калифорниската уметница Мери Парк, која слика под псевдонимот Мурц, го илустрира својот живот со искреност и хумор. Затоа нејзината работа воодушевува толку многу луѓе на социјалните мрежи. Во многу стрипови, ќе се препознаете себеси, а ако не, тогаш и онака добро ќе ве расположат.

10 примери на несебична родителска љубов, со кои се докажува дека децата се на прво место во животот

Родителите прават големи жртви за своите деца. Без разлика дали е тоа секојдневна заштита од зло, или тешење кога детето има кошмар родителите го жртвуваат своето најскапоцено време без оглед што ќе се случи, обезбедувајќи безусловна љубов. Ние ја разбираме оваа родителска љубов и затоа со вас споделување неколку такви примери. Бидејќи колеџите се затвориле

Новата колекција на Рибок наречена „Wonder Woman“ ја рекламираат жени кои се вистински суперхерои

Знаете како велат: не сите херои носат наметки. Некои од нив носат униформи на медицински сестри и моментално смело се соочуваат со глобалната пандемија. Да, зборуваме за здравствените професионалци во првите редови кои работат за време на оваа пандемија COVID-19. Во моментов, овие работници се препознаваат како такви во кампањата за новата колекција на Рибок

Предизвикот „Како започнав vs. Како оди“ покажува колку може од ништо да се напредува кон многу

Многумина од нас потекнуваат од скромни почетоци. Ние правиме нешто од нас со напорна работа и малку среќа и имаме целосно право да бидеме горди на нашиот успех. Но, важно е да се потсетиме од каде сме. Тоа нè држи на земја и не ни дозволува да земеме ништо здраво за готово. Неодамнешен тренд на

Дали ги паметите најубавите близначки на светот? Еве каква судбина ги снајде

Ава Мари и Леа Роуз ја стекнаа нивната светска популарност уште на 7-годишна возраст. Нивната мајка Џеки Клементс отсекогаш беше убедена дека нејзините ќерки се најсовршените на планетата и истита не се двоумеше нивната убавина да ја истакне. Уште кога девојчињата беа на 6 месеци, Џеки организираше професионална фотосесија, но покрај целиот распоред, мајката немаше

Еве како изгледа првиот тим на пожарникари во Флорида составен исклучиво од жени

Преку чиста случајност, пожарникарската служба во Флорида ја доби својата прва екипа од жени. Во својата 57-годишна историја, пожарната служба а Палм Бич Гарденс во Јужна Флорида никогаш не видел целосна смена со само жени кои се борат против пламенот. Во оваа професија најзастапени се мажите па така ова навистина доаѓа како освежување. Спасувачкиот поручник

7 ситуации во кои Кејт Мидлтон ги потсети луѓето на принцезата Дајана и едноставно сакаме повеќе

Кејт Мидлтон, војвотката од Кембриџ, е првата глобална кралска икона на која цел свет се угледуваше по принцезата Дијана и иако не го кршеше кралскиот протокол онолку пати колку што тоа го правеше нејзината легендарна свекрва таа јасно оди по нејзините стапки, а луѓето апсолутно го сакаат тоа. 1. Облека по породувањето со бела јака,

13 фотографии од луѓе кои успеале да го преживеат коронавирусот

Досега 2020 година беше тешка година. И тоа е далеку од готово. Сега има над 33,6 милиони потврдени случаи на Covid-19 ширум светот и ја поминавме мрачната и отрезнувачка пресвртница: има повеќе од 1 милион смртни случаи поврзани со коронавируси. Сепак, сè уште има надеж. За повеќе од 23,4 милиони луѓе е потврдено дека се

12 духовни докази дека светот е изграден врз добрина

Понекогаш едноставно сакаме да треснеме на земја со задникот и да почнеме да плачеме како мало бебе додека мајка ни не дојде да нѐ земе во раце бидејќи зрелоста е тешка, а светот изгледа како негостопримлив и студен. И тогаш одеднаш ќе прочитате дека кучка посвоила мачиња, соседи си помагаат, луѓе прават хумани дела и

Хуман Македонец склопува и подарува компјутери за децата кои не можат да си ги дозволат

Откако започнаа првите планови за воведување на онлајн настава, првата работа за која се запрашаа голем број на родители е како ќе обезбедат средства (компјутер, лаптоп, таблет) за своето дете или деца. За овој сериозен проблем сѐ уште нема конкретно решение кое не би ги дискриминирало семејствата со помали примања. Сепак благодарение на еден хуман

Електричар ѝ ги поправил светлата на 72-годишна старица, а потоа ги убедил соседите целосно да ѝ го променат животот

Да се расипе нешто во вашиот дом е прилично непријатно. За среќа, одлично е кога има некој кој може да ви помогне, а уште подобро е кога тоа го прави целата ваша заедница. Мајсторот и електричар Kон Кини од Масачусетс, неодамна бил повикан во домот на стара дама, но открил толку многу проблеми во куќата

Руски ветеринар ги кажува основните 7 правила за правилна нега на домашните миленичиња

Пред да посвоите или дури и да купите домашно милениче, мора да се има предвид дека потребната грижа за да се обезбеди квалитетен живот на домашните миленици е далеку од обезбедувањето вода, храна и покрив. Александар Стрижаков е искусен ветеринар од Москва, кој одлучи да им даде важни предупредувања и совети на сопствениците на домашни

Фотограф од Мозамбик ги покажува на светот луѓето кои не знаат за зборот „тага“

Бруно Педро, фотограф и режисер од Португалија, патувал низ Африка, но се заљубил во Мозамбик и одлучил да се задржи таму. Тој си поставил за мисија да покаже каква е всушност оваа земја и тоа не се само природни ресурси, животни и обележја, туку начинот на кој живеат луѓето таму. Тој го докажува ова во

Еве како живее жената со „слепило на лица“ која не може да си го запомни ниту лицето на сопственото дете

Елена од Русија не може да си го препознае детето меѓу меговите врсници. Секој ден се обидува да сфати дали сопругот е пред неа. Жената не може да помни лица. Таа дури и го запознава сопственото лице одново секој пат, гледајќи во огледало или фотографија. Ова нарушување се нарекува агнозија на лица. „До 29-та година