Наука и технологија

Вештачката интелигенција избега од контрола: Девојкава си се видела на по*но страница, во видео кое тешко кој може да препознае дека е лажно

Deepfake се синтетички медиуми во кои личноста на постоечка слика или видео се заменува со друга сличност. Иако чинот на создавање лажни содржини не е нов, длабоките фејкови користат моќни техники од машинското учење и вештачката интелигенција за да манипулираат или генерираат визуелни и аудио содржини што можат полесно да измамат така што тешко дека

Верувале или не глобалното затоплување може да се запре со клонирање. А еве што треба да клонираме

За време на плеистоценот, северниот дел на Евроазија бил огромна степа која била дом на волнени носорози, џиновски елени, пештерски лавови, мамути и други. Денес, климата на овие територии е поинаква, и се менува многу брзо. За некако да ги забават овие промени, научниците имаат многу амбициозен план – да ги вратат мамутите во нивниот

Вештачката интелигенција е способна да го уништи човечкиот род до крајот на овој век. Да или не?

Експертите од Универзитетот во Оксфорд изразија загриженост за високото темпо на развој на вештачката интелигенција. Работата на негово подобрување оди неконтролирано. Ова може да доведе до глобална катастрофа, предупредуваат експертите. Научниците апелираа до Одбраниот комитет за наука и технологија на британскиот парламент и зборуваа за претстојната закана. Доколку не се преземат итни и одлучни мерки,

Жени со црни заби, телепатија и 4 часа работен ден… Најчудните предвидувања за 2023 година кои ги имале научниците пред точно 100 години

Пред сто години, фантазиите за 2023 година беа главно бизарни и наивни. Футуролозите замислувале ќелави жени со црни заби, телепатија како главен метод на комуникација, четиричасовен работен ден и други глупости. Историчарот Пол Фери од канадскиот универзитет во Калгари собрал исечоци од весници од различни „експерти“ од 1923 година со нивните предвидувања за 2023 година.

Зошто ни бегаат докторите? Погледнете колкави им се платите во западните земји!

Oпштиte лекари во Швајцарија, на пример, можат да заработат нешто помалку од 250.000 евра годишно. Таа плата е многу над 150.000 евра што ги заработува британскиот општ лекар. Германија, Данска и Луксембург, исто така, им плаќаат повеликодушно на своите матични лекари, сите имаат просечна плата над 170.000 евра. Обединетото Кралство се најде на петтото место

Правосмукалка со ласер која ако ја купите жената или ќе ви се качи на глава или ќе ѝ најдете занимација. Би ризикувале?

А бидејќи е жена поверојатна е првата варијата, зашто тогаш цело време нешто ќе биде нечисто и само што исчистила ти си поминал и прашина си донел пак, иако не се гледа еве ласерот покажува.

„Не оди на Марс“ – Бил Гејтс го критикува Илон Маск за губење пари, затоа што со тие пари тој би можел да купи вакцини и да спаси животи

Бил Гејтс повторно ја разгоре старата расправија со Илон Маск , напаѓајќи ги неговите амбиции да стигне до Марс и му предложи дека треба да ги спаси животите со инвестирање во вакцини против сипаници. Гејтс (67) за време на интервју за Би-Би-Си објавено во петокот рече дека иако Маск има позитивно влијание врз светот преку

Радиофизичар објасни како Wi-Fi рутерот влијае на здравјето на луѓето и како да се заштитиме од него

Радиофизичарот Костин даде совет за инсталирање на Wi-Fi рутер за помала штета по здравјето. Неодамна, имаше активни дискусии за штетните ефекти на 4G (LTE) и 5G мрежите врз човечкото тело. Wi-Fi рутерите кои обезбедуваат пристап до безжична мрежа во становите и канцелариите ги поддржуваат овие стандарди. Михаил Костин, раководител на Одделот за процеси и технологии

МДМА и магичните печурки станаа лек во Австралија: психијатар ќе може да ги препише овие „лекови“ на лица со психичко нарушена состојба. Да или не?

„MDMA“ и магичните печурки се одобрени за употреба за лекување на некои ментални здравствени состојби и би се препишувале од страна на психијатри. Администрацијата за терапевтски производи во Австралија го одобри рецептот на „MDMA“ за лекување на посттрауматско стресно нарушување и псилоцибинот, кој е активна состојка во магичните печурки, за депресија отпорна на третман. Измената

Попаметна од Ајнштајн и од Хокинг! Аутистично девојче на 11 години веќе студира на факултет и му покажува на светот дека не е ЧУДНА туку натпросечно интелигентна

Адара Перез Санчез, девојка од Мексико, има коефициент на интелигенција за 2 поени поголем од оној на Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг. Таа има само 11 години и стана не само личност која треба да се запамети, туку и да се следи и да и се восхитува. И ова е токму она што ќе го

Човештвото тргна во неповрат: Креаторот на овие вештачки матки вели дека му дошол крајот на природното раѓање деца

Во 2017 година, научниците создадоа BioBag, првата вештачка утроба користена за одгледување јагне. Така, беше само прашање на време кога ќе се разгледа овој нов концепт за одгледување човечко бебе. И неодамна, идејата за објект за вештачка утроба наречена EctoLife привлече внимание на тоа како би можело да изгледа породувањето во иднина.     Според

Каде оди светот со вештачктата интелигенција и сервиси како ChatGPT – убиецот на Google?

Од „medtech“ до „fintech“, вештачката интелигенција (AI) брзо го трансформира нашиот свет, со потенцијал да ги револуционизира индустриите и суштински да го промени начинот на кој живееме. Без разлика дали станува збор за самоуправувачки автомобили или паметни домови, вештачката интелигенција се инфилтрирала речиси во секој аспект од модерниот живот – и нејзиното влијание расте секој

Светот е илузија, но не плашете се. Со оваа оптичка задача ќе сфатите дека вашиот мозок се обидува да ја предвиди иднината и го визуелизира светот околу вас

Вашите зеници се шират кога гледате слики како оваа додека вашиот мозок се обидува да ја предвиди блиската иднина. Не плашете се. Црната дупка што ја гледате всушност не се движи, расте или се шири. Темнината нема да ве проголта. Оваа слика е всушност статична и може да не научи многу за тоа како нашиот

Мистериозна спирала се појави над небото на Хаваи и ги збуни жителите на островот. Објаснувањето за овој феномен е многу поедноставно отколку што изгледа!

Можеби има морничав изглед налик на НЛО, но оваа мистериозна сина спирала на небото има многу поприземно објаснување.     Спектакуларната глетка – која ги збуни жителите на небото над Хаваи – всушност е дел од последиците од лансирањето на ракетата на „SpaceX“. Тоа беше снимено на камера од телескопот Субару, лоциран на врвот на

Откако го изгубил окото, создал изум со кој се претворил во Терминатор

Не можеме да негираме дека живееме во свет каде што технологијата ги замаглува границите помеѓу фантазијата и реалноста. Но, се чини дека приказната на Брајан Стенли доаѓа директно од научно-фантастична книга. Откако го изгубил окото од рак, тој се соочил директно со предизвикот и нашол начин да го претвори своето протетско око во функционална батериска

Научниците примија радиосигнал испратен од галаксија оддалечена скоро 9 милијарди светлосни години, кој ќе им овозможи да погледнат назад во минатото

Истражувачите од Канада и Индија успеаја да го фатат сигналот од галаксијата наречена „SDSSJ0826+5630“, со помош на џиновски телескоп во Индија. Радио бранот може да им овозможи на астрономите да погледнат назад во минатото и да го разберат раниот универзум – за кој се смета дека е стар околу 13,7 милијарди години.   „Тоа е

Најголемиот авион на светот со распон на крилата подолг од фудбалско игралиште го заврши рекордниот тест лет од 6 часа

Најголемиот авион на светот со распон на крилјата од 383 стапки односно 116 метри, неодамна се издигна на небото над пустината Мохаве во Калифорнија за да заврши шестчасовен пробен лет за нов рекорд. Авионот носач Stratolaunch Roc, или Roc, го изврши својот втор тест лет во петокот наутро додека го носеше возилото за тестирање на

Од домашното поубаво нема: Конзервансите во сувомесните производи го зголемуваат ризикот од дијабетис тип 2 за над 50 %

Конзервансите во сувомеснатите производи може да го зголемат ризикот од дијабетес тип 2 за повеќе од половина, сугерира една студија. Истражувачите велат дека откриле врска помеѓу нитритите – кои се користат за додавање боја и арома на месото како што се колбасите и сланина – и зголемен ризик од дијабетес тип 2. Тимот пристапил до

Ласерот за лов на вонземјани може да најде живот на Марс во следните неколку години: Рачниот уред може да бара големи органски соединенија во ситни честички од планетарен материјал

Рачен ласер може да помогне да се пронајдат вонземјани на Марс или на Јупитеровата месечина Европа со анализа на хемијата на ситните планетарни материјали. Тим предводен од Универзитетот во Мериленд го објави уредот финансиран од „НАСА“, намалена верзија на инструмент за откривање дрога од 450 евра што се користи во лабораториите, а кој лесно може

Пар добил близначки со различна боја на кожата, за само 7 години подоцна повторно да доживее изненадување!

Науката е полна со чуда за кои обичните луѓе не се свесни. На пример, бебињата близнаци родени од парови од мешана раса имаат шанса да имаат различна боја на кожа. Во оваа статија би сакале да ја споделиме приказната за едно семејство каде двапати се случило чудо и се родиле 2 пара дворасни близнаци.  

Дознајте зошто е важно пронаоѓањето на овој рудник за ретки метали од Арктикот и каква врска има тоа со Европската економија?

Најголемото наоѓалиште на ретки метали е откриено во шведскиот дел на Арктикот. Ваква информација на својот портал објави рударската компанија „ЛКАБ“. Вкупно, на листата на метали се 17 елементи кои се барани во производството на електрични возила и други индустрии. Меѓу овие метали се скандиум, итриум, лантан и лантаниди.     Во моментов, Кина произведува

ТИВОК УБИЕЦ: Ризикот, превенција, проверка и симптомите на атријалната фибрилација, најчестата причина за мозочен удар!

15 милиони луѓе годишно претрпуваат мозочен удар во светот. Експертите ги повикаа луѓето да направат тест за „тивката“ срцева состојба која е една од водечките причини за сериозни мозочни удари.     Атријалната фибрилација е вообичаена состојба на срцевиот ритам, која влијае на околу 1,6 милиони луѓе. Луѓето со оваа состојба имаат неправилни отчукувања на

Целосно нов свет: НАСА откри ПЛАНЕТА оддалечена само 41 светлосна година која е слична на Земјата

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб (JWST) на НАСА ја откри својата прва планета – а карпестиот свет е сличен на нашиот. Формално класифицирана како LHS 475 b., егзопланетата е 99 отсто од пречникот на Земјата и иако е копнена, научниците сè уште не знаат дали има атмосфера. Иако тимот не може да заклучи што е присутно,

Првиот мозочен чип за лекување депресија е веќе во черепот на првиот пациент: „Дигитална пилула“ која ослободува мали електрични импулси

Додека Neuralink на Илон Маск очекува да започне со испитувања на луѓе за шест месеци, невротехнолошка компанија откри уред кој лекува депресија и сега е во черепот на првиот пациент. „Дигиталната пилула“ на Inner Cosmos вклучува два дела: електрода што седи под кожата на скалпот и друг дел, „полнач“, што се прилепува на косата на

Во кратерот на езеро на Марс се пронајдени скапоцени камења. Богатите и моќните веќе почнаа да ги пакуваат куферите…

Истражувачите кои ги проучуваат сликите направени од роверот „Curiosity“ открија чудни структури на површината на Марс. Овие карактеристики на површината на Марс укажуваат на можен живот на Црвената планета. Чудните карпести „ореоли“ кои ги опкружуваат пукнатините во кратерот на Марс може да содржат скапоцени камења од опал богати со вода, велат научниците. Овие карактеристики можеби

Во кратерот на Марс е пронајдено огромно количество скапоцени камења кои укажуваат на постоење на вонземски живот

Истражувачите кои ги проучуваат сликите направени од роверот Curiosity открија чудни структури на површината на Марс. Овие карактеристики на површината на Марс укажуваат на можен живот на Црвената планета. Чудните карпести „ореоли“ кои ги опкружуваат пукнатините во кратер на Марс може да содржат скапоцени камења од опал богати со вода, велат научниците. Овие карактеристики можеби

Во февруари на небото ќе можеме да видиме објект кој последен пат го виделе неандерталците

Ако погледнете на небото во следните неколку месеци, можеби ќе можете да видите објект што последен пат го виделе неандерталците. На 2 март 2022 година, астрономите од Центарот за транзиција Цвики открија необична комета. Според научниците, оваа комета орбитира околу Сонцето на секои 50.000 години, односно последен пат е видена во периодот на горниот палеолит,

Експертите именуваа еден специфичен начин за да го успорите стареењето. Еликсирот е пред вас, но дали знаете што е?

Научниците од американскиот национален институт за здравје открија дека високото ниво на натриум поради недоволно внесување течности може да го забрза стареењето. Студијата е објавена во списанието „eBioMedicine“.   Во новото истражување учествувале 11 илјади луѓе од различни возрасти. Нивната биолошка старост била пресметана врз основа на 15 карактеристики, вклучувајќи крвен притисок, проценета стапка на