Спорт

Трет ден од карантинот во Киргистан: Постарите луѓе се потсетија на една забавна игра од детството

Играта се вика Љанга. Љанга се прави од парче метал во форма на поголема петлица, со две дупки, низ кои со жица се врзуваат подолги влакна од коза или од некое друго животно, за да може поубаво да лета (погледнете ја сликата под видеото). Киргистан се граничи со Кина, од каде што потекнува и играта.

Судијта додели дури 8 црвени картони заради овој инцидент на фудбалски натпревар од Купот на Јужна Америка

Натпреварот меѓу Грумио и Интернасионал во групната фаза на Копа Либертадорес заврши со значително помалку играчи отколку кога започна. Натпреварот беше здодевен, но публиката сепак си помина забавно гледајќи ја огромната масовна тепачка. Резултат: 8 црвени картони.

Малку боксерска историја со смешна музичка позадина: Легендарниот боксер Мохамед Али против 18-годишното дете Мајкл Доукс

Се работи за егзибиционистички меч во Мајами, во кој тогаш 35 годишниот Мохамед Али се соочи со 18-годишниот боксер во подем Мајкл Доукс, кој очигледно тогаш имал уште многу да учи.

Фер плеј во футсал каков што ретко се гледа на фудбалските терени: Играчот одби да даде гол, затоа што еден противнички играч беше повреден!

Разликата најверојатно ја прават играчите, кои овде играат само од љубов, додека фудбалерите тоа го прават за милиони. Видеото е од футсал натпревар во Шпанија, кога еден од играчите заслужи голема почит заради неговиот спортски потег. Фудблерот на Карагена, Солано, на празен гол ја испрати топката надвор од теренот, затоа што еден од играчите на

Целосен тренинг на телото за само 5 минути, за оние кои велат дека немаат време за финтнес!

Со оваа комбинација на вежби повеќе немате никакво оправдување. Пуштајте го видеото на цел екран, застанувајте на нозе и следните 5 минути искористете ги за да си обезбедите здрава иднина. Едноставно е! Само пуштете го видеото и имитирајте сè што прави инструкторот!