Арт и дизајн

Еве како изгледа маестрално изработена куќичка за кукли, која чини цело богатство

Кој би помислил дека куќичка за кукли може да чини повеќе од вашата сопствена куќа или стан. Ова ремек-дело на уметноста, архитектурата и дизајнот не е обична куќичка која би ја дале на вашите деца да се играат. Таа е модерна верзија на куќичките, ормани, во сопственост на жени од одредена социјална класа во текот

Архитекти кои се премногу креативни, но не и добри логичари

Архитектурата, како и другите дисциплини, е уметност затоа што бара голема креативност и имагинација. Меѓутоа, понекогаш, дизајните на одредени конструкции ги надминуваат сите претходни граници и стануваат навистина уникатни парчиња благодарение на нивната убавина и функционалност. Или завршуваат како чудна мешавина на оригиналност (на некој начин) и недостаток на логика.

Еве како може да се направи луксузна вила од само 12 транспортни контејнери

За секоја личност, дефиницијата за куќа од соништата е различна. Додека некои повеќе ги сакаат традиционалните живеалишта, други бараат нови и иновативни начини да го изградат својот совршен дом. Додека градењето куќа од контејнери за транспорт не е баш ново, некои луѓе сепак успеваат да нѐ изненадат со своите вештини и способност да ги трансформираат

12 фотографии од „загрозените народи во светот“ од кои наскоро ќе останат само портрети

Пред околу 12 години, фотографот Александар Кимушин тргна на возбудливо патување во потрага по мали народи и етнички племиња на работ на истребување, со цел да ги овековечи нивните претставници барем во портретите. Неговите најдобри дела беа проектот Светот во лица, кој грмна на изложбата на ООН во 2019 година. И покрај фактот дека зад

13 работи што го спречуваат вашиот дом да стане целосно пријатен

Не е лесна задача да се создаде вистински стилски и пријатен дом и секој сопственик има личен пристап кон него. Ние се обидуваме да се опкружуваме со работи што ќе ни донесат добри вибрации и ќе ги задоволиме нашите очи: ставаме незаборавни фотографии во рамки, внесуваме растенија, украсуваме полици за книги со прекрасни фигурини итн.

Победниците од натпреварот за „улична фотографија“ го отсликуваат животот таков каков што е

„The Independent Photographer“ меѓународна мрежа на ентузијасти и фотографи ги објави победниците на својот натпревар по улична фотографија што се одржа во септември 2020 година. Фото натпреварот имаше за цел да ги прослави и награди фотографите за најдобро опфатениот секојдневен живот на улиците. Погледнете ги 10-те најдобри и на крајот дознајте го победникот. Суџон Адикари

Арахнофоб „измолзел“ 1,2 милиони пајаци во текот на седум години за да создаде ваква наметка

Арахнофоб и историчар одлучиле да направат возбудлив проект за кој е потребно трпение. Тие во тек на 7 години измолзеле 1,2 милиони пајаци за да направат масовен наметка. Американскиот моден дизајнер Николас Годли и Сајмон Пирс, британски експерт за уметност и текстил ја креирале наметката. Тоа бил резултат на седумгодишен проект во Мадагаскар. Заедно со

Еве како да огранизирате буквално сѐ во вашиот дом

Малиот простор и големата количина на предмети кои што ги поседуваме се најчесто главниот проблем кога станува збор за уредување на домот. Но овие совети ќе ви помогнат да вклопите сѐ без да се грижите дека ќе изгледа неуредно.

Очите на животните изгледаат многу необично фотографирани од екстремна близина

Секое животно има различен вид на око, прилагодено на животната средина или ситуацијата во која животното мора да може да гледа. Ерменскиот фотограф Сурен Манвелјан се воодушевил од ова и решил да ги фотографира очите на различни животни одблизу. Да погледнеме дел од неговата колекција.

Натпреварот за најдобра фотографија со дрон ја истакнува величественоста на природата

Пронаоѓањето на беспилотни летала ни овозможува да снимаме фотографии од перспектива каква што претходно можевме само да си замислиме, а добитниците на наградите „Дрон Фото Награди“ оваа година покажуваат колку е навистина зачудувачка природата. Дрон наградите се опишани како „најважниот светски натпревар за воздушна фотографија и видео“. Наградите се отворени за професионални и аматерски фотографи

23 оригинални идеи за бојадисување на ѕидовите, со кои ќе го освежите изгледот на домот

Реновирањето е секогаш убава идеја, но за жал, неретко тоа чини богатство, што не секогаш можеме да си го дозволиме. Но, малите промени секогаш може да направат голема разлика. Погледнете како креативно и лесно да ги бојадисате ѕидовите и домот да изгледа совршено!

14 генијални решенија за малата бања – Како лесно да сместиме сè во истата!

Малиот простор во домот отсекогаш претставувал огромен предизвик на дизајнерите за ентериер бидејќи потребно е со практично решение, просторот максимално да се искористи и удобноста да биде подеднаква како кај големите простори. Токму за оваа цел, ако и вие имате мал простор, поконктретно мала бања која сакате да ја уредите, но не сте сигурни како,

Момче користи нискобуџетна опрема за неговите рекламни проекти, со професионални резултати

Луѓето на Интернет повторно и повторно ни докажуваат дека креативноста чини 0 долари. Земете ги за пример овие млади луѓе од Лагос, Нигерија – без каква било скапа опрема или фенси опрема, тие направија некои зачудувачки снимки што сигурно може да бидат сфатени како професионална рекламна кампања. Зачудувачките фотографии ги објавил на Твитер корисникот по

Уметник покажува како би изгледале денес животите на Дизни ликовите и сите можеме да се пронајдеме

Сите гледаме на Дизни како свет на фантазија и вечна радост, но уметникот Том Вард мисли поинаку. Тој сака да ни покаже поавтентична и ажурирана страна на овој магичен универзум. Со своите креативни вештини, овој илустратор успеа да ја измеша суштината на секој лик и нивната приказна со светот во кој живееме денес, а резултатот