Авто-мото

Холандскиот рапер ќе вози точак 2,5 години, заради ова видео на кое лудува со Ауди со 300 км/час

Видеото се рашири на социјалните мрежи и стигна и во рацете на полицијата. Целиот чалам заврши на суд и судијата му забрани на раперот да вози се друго освен велосипед цели две и пол години. Исто така треба да плати и казна од 6.500 евра во форма на донација на организација на жртвите од сообраќајни

Три еднократни концепти на Alfa Romeo од 1950-тите се продаваат на аукција за 20 милиони долари

Ако сте обожавател на Алфа Ромео со резервни неколку милиони долари тогаш ова е вашиот среќен ден. Три легендарни автомобили Alfa Romeo B.A.T Concept, првпат претставени во 1953 година, се ставени на продажба на претстојната аукција и се очекува да достигнат цена од 20 милиони долари. Концептите БАТ (Берлинета Аеродинамика Техника) се создадени во соработка

Овој автомобил достигнува максимална брзина од 532 км/ч и стана најбрзиот автомобил во светот

Првата компанија за хиперавтомобили во Америка го сруши рекордот за најбрзиот автомобил во светот. Северноамериканскиот хиперавтомобил Туатара достигна просечна брзина од неверојатни 508 км/ч за време на две тест-возења во близина на Лас Вегас, овој месец. Автомобилот го возел британскиот возач на трки Оливер Веб, кој постигнал максимална брзина од 532 км/ч за време на

Ова заборавено ретко ферари некогаш му припаѓало на принц од Саудиска Арабија

Ферари 512 ББИ најчесто се нарекувал Ферари Боксер поради неговиот мотор. Автомобилот бил во беспрекорна состојба пред помалку од 15 години. Поради некоја причина, овој редок италијански егзотик бил напуштен и оставен да пропаѓа. Особено чудно е што постојат само уште 42 вакви автомобили во светот. Најверојатно на принцот повеќе не му била интересна играчката.

Камионџијата изгледа вежба за релито Дакар

Релито Дакар се одржува секоја година од почетокот во 1978. До 2009 година, релито се возеше од Париз, Франција, до Дакар, Сенегал, но заради безбедносни закани во Мавританија, кои доведоа до откажување на релито во 2008 година, настаните од 2009 до 2019 година се одржуваат во Јужна Америка.