Тест за внимание: Задлабочете се во ументоста и пронајдете ги другите слики во сликите

Пријатели, денес подготвивме нов тест за внимание за вас. Во сликите на талентираниот илузионистички уметник Октавио Окампо, ќе треба да најдете неколку скриени предмети: луѓе, животни, автомобили итн. Само највнимателните ќе можат да ги решат сите 3 задачи од овој тест за внимание.   1. На оваа слика треба да најдете најмалку 6 луѓе, 4

Прв КОШМАРЕН состанок: „Момчето со кое бев договорена да се сретнам, покани уште две други девојки на нашата прва средба“

Меган Џејмс, познат како @megan_a_james на „TikTok“, стана вирална на апликацијата откако ја сподели приказната за неодамнешниот состанок со момче кое донело две други жени со него, со намера да создаде „совршена комбинација“. „Метју, ако го гледаш ова, те молам, оди на терапија… Господ знае, морам после ова“, напиша Џејмс (26) на своето видео со

Кратка прошетка низ „гламурозниот“ Холивуд, каква што нема да видите кај фалбаџиите на инста

На социјалните мрежи се создава нереална слика дека Холивуд е полн со сјај, гламур, филмски ѕвезди и други познати личности и дека тоа е еден голем луксузен дел од светот, но реалноста е малку поинаква. Поради проблемите со дрогата, алкохолот и парите, таму наидувате и на бездомници и зависници.

Следењето предавања на факултет со Турет синдром е предизвик, но колегите ја прифатиле девојкава каква што е, па на сите им е забавно на часови

Туретов синдром е невролошко нарушување кое се карактеризира со неконтролирани движења и звуци, наречени тикови. Овие тикови може да варираат од едноставни дејства како трепкање со очите или тресење на главата до посложени дејства и звуци. Понекогаш луѓето со овој синдром без сопствена волја изговараат пцовки или социјално несоодветни реченици.

Додека ние мислиме со користење хартиено цевче наместо пластично го спасуваме светот, таму некаде има и вакви луѓе

Бидејќи постот е само за екологија, да ги споменеме и најголемите борци против климатските промени – милјардерите, кои ако видат дека планетата е во опасност, веднаш палат авион и одат на лице место, зошто нивните авиони наместо чад испуштаат виножито.

Лилјаците би можеле да играат витална улога во спречувањето и лекувањето на ракот кај луѓето: прв чекор- ОТКРИТИЕ

Лилјаците би можеле да играат животоспасувачка улога во лекувањето на ракот, според „фасцинантната нова студија“ која го испитува нивниот извонреден имунолошки систем. Како што е документирано во рецензираните истражувања во „Genome Biology and Evolution“, објавено во четвртокот од „Oxford University Press“, научниците од Њујорк се надеваат дека со подобро разбирање на извонредната способност на крилестите

„Нека почива во мир мојата слобода“- морбидна фотосесија на девојка која ја објави својата бременост на малку поинаков начин

Наречете го жална болест. Идна мајка од Луисвил, К.Ј. неодамна ги шокираше луѓето кога ја објави својата бременост, додека беше облечена во целосно црна погребна облека како начин да каже „НЕКА ПОЧИВА ВО МИР МОЈАТА СЛОБОДА“.     Шеридан Логсдон, 23-годишна девојка која „наскоро ќе дипломира на Државниот универзитет во Кентаки“, одлучила да додаде малку

Индонезиската инфлуенсерка јадеше свинско месо во живо и заврши 2 години во затвор

33-годишната инфлуенсерка Лина Мукерџи (вистинско име Лина Лутфиавати) е осудена на две години затвор не толку поради тоа што пред камера јадела месо од животно нечисто за муслиманите, туку поради богохулење. Пред да го јаде свинското месо, девојката ја кажала исламската молитва „Во името на Алах, Милостивиот и Милостивиот“, која обично се користи пред оброците

Не било само нашето образование во криза: Ниту еден ученик од 13 училишта во Балтимор го нема положено државниот испит по математика

Училишта во Балтимор предизвикаа бес откако нула ученици ги положија државните испити по математика. Лошите резултати се случиле во последниот круг од државното тестирање во Мериленд, каде што 13 средни училишта во градот – неверојатни 40 проценти – не успеаја да изнесат ниту еден ученик со „успешен“ резултат по математика.       „Ова е

„Масовната тепачка“ изби во трговскиот центар во Дубаи, откако обожавателите на „Apple“ се обидуваат први да го купат новиот „iPhone 15“

Тоа е со нетрпение очекуван настан на кој илјадници фанови на „Apple“ чекаат ред пред продавниците ширум, за да бидат првите што ќе добијат нов „iPhone“. Но, официјалното лансирање на „iPhone 15“ направи хаос во Дубаи кога изби „масовна тепачка“ и чуварите беа принудени да интервенираат.     Шокантна снимка покажува како клиентите се туркаат

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, ѝ го покажа на јавноста новиот РОБОТ-ПОЛИЦАЕЦ, кој ќе патролира низ градските метроа страници

Најпрометната метро станица во Њујорк има нов член на екипажот – робот од речиси 500 долари, претставен од градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс. „Посветени сме на истражување на иновативни алатки за да продолжиме да го правиме овој град најбезбедниот голем град во Америка, а овој робот К5 има потенцијал да послужи како важна алатка во

Необично откритие: Откриен е непознат вирус во Маријанскиот ров, во еден од најтемните и најдлабоките делови во океанот

Неодамнешните истражувања доведоа до необично откритие во најдлабоките и најтемните делови на океанот. Меѓународен тим на истражувачи откри вирус кој ги инфицира бактериите кои живеат на дното на Маријанскиот ров, најдлабокото место на Земјата. Студијата е објавена во „Microbiology Spectrum“. Овој мистериозен океански свет, скриен на длабочина од 8.900 метри, не научи дека животот е

Мајка се борела да го заврши маратонот и кога мислела дека нејзините нозе откажале, дошол нејзиниот супер-херој, НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА!

Кортни Рич, мајка на две деца, неодамна тргнала на маратон со решеност да им даде силен пример на своите деца. Но, за време на нејзината трка, таа се соочила со некои неочекувани предизвици и почувствува дека се откажува. Токму тогаш, нејзината 10-годишна ќерка Ејвери решила да интервенира и да и помогне на мајка си да

Овие жени ставиле импланти на градите, очекувајќи резултати кои ќе им го променат животот. Тоа им го променило животот, но не како што замислувале. Еве ги нивните потресни приказни…

Стотици жени од Австралија, чии импланти на градите им предизвикале рак и други сериозни болести, се подготвуваат за правна битка и преземање на фармацевтски гигант.       Против „Алерган“ е покрената колективна тужба, четири години откако производителот на имплантите е поврзуван со анапластичниот крупно клеточен лимфом поврзан со имплантот на дојка (BIA-ALCL) и рак

Викенд е време за дупло смеење: 10 Мотика најсмешни видеа за минатата недела

Уживајте во нашето викенд издание!   #1 „Нема докази, нема неверство“ Дечкото имаше брзи рефлекси да се спаси од љубовницата, ама малку доцни #2 Шизикот дефинитивно знае како да пријде на девојки, а другарот ужива во фаќање сеир #3 Најубавото нешто што ќе го видите денес: АВИОН #4 Како Црногорец ја изнесува жената на прошетка

Погодете што работи овој Австралиец, кој мора да минува река со крокодили секој ден за да стигне на работа?

Многу луѓе ги нервира потребата секој ден да губат драгоцено време на патот до работа и назад. Австралискиот жител Дејвид Мекмахон покажува од сопственото искуство дека оваа патека не само што може да биде заморна, туку и опасна по живот. Дејвид Мекмахон е главен водич за „Venture North Safaris“ на северната територија на Австралија веќе

15 луѓе на кои им е потребна сила да го издржат својот тежок ден

Понекогаш, нашите денови може да се одвиваат поинаку од очекуваното или посакуваното. Сепак, важно е да се запамети дека не сме сами во тешките денови и дека е сосема прифатливо да се доживее фрустрација или тага. Некои поединци отворено ги споделија своите моменти на несреќа, демонстрирајќи ја својата внатрешна сила и издржливост наспроти неволјата.