Според Форбс: 9 фантастични земји во кои животот е толку евтин што можеби нема ни да мора да работите

Ако сонувате да дадете отказ, да се преселите и да започнете одново, помислете на земји во кои можете да добиете многу за вашите пари, советува новинарката на Форбс, Лаура Бегли Блум, која редовно известува за најевтините земји за живеење. Лаура сугерира дека опсегот на достапни места е навистина разновиден, така што можете да изберете помеѓу

Го освои светот како фатална русокоса, пред 36 години, но бурниот живот и страшните настани целосно ја сменија

Филмот „Top Gun: Maverick“ со Том Круз е главна тема овие денови, сите зборуваат за неговото големо враќање на големото платно, кое кај многумина предизвикува носталгија, особено оние кои се сеќаваат на неговиот прв дел од 1986 година. Но, тврдокорните обожаватели на оригиналниот филм се разочарани кога дознаа дека повеќето од ѕвездите кои се појавија

Писателка која напишала текст на тема „Како да го убиете својот сопруг“, сега е обвинета дека навистина го направила тоа за коешто пишувала

Писателката Ненси Крамптон (71) е обвинета за убиство на својот партнер, готвачот Даниел Брофи (63). Уште пошокантен е фактот дека именуваната писателка своевремено имаше напишано блог на Тема „Како да го убиете својот сопруг“. А сега, токму таа е осудена за убиство на својот сопруг. Полицијата соопштила дека Даниел бил застрелан двапати во Кулинарскиот институт

Кога змејот се буди: Мистериозно езеро на Јадранот кое ја менува бојата и им носи среќа на љубовниците

Во близина на прекрасното јадранско крајбрежје често можеме да ги пропуштиме чудата на природата скриени во зеленилото на шумите веднаш до првите плажи. Еден таков интересен феномен се наоѓа на југот на Јадранот, на мал полуостров. Змејовото око е познато и како Рогозничко езеро бидејќи се наоѓа на полуостровот Градина во Рогозница, Хрватска. Езерото е

5 парови од реалниот живот кои морале да го направат невозможното за да бидат заедно

Понекогаш поради произволни општествени норми, двајца луѓе кои се сакаат не можат да бидат заедно. Според психолозите, тајноста може да ја направи врската посилна, бидејќи ја зголемува интимноста и соучесништвото. Сепак, односите што не се поддржани од роднини и пријатели имаат тенденција да имаат полош квалитет. Но, има некои добри вести, општествените норми, мислења и

ТЕСТ: Се обложуваме дека не можете да ги погодите филмовите по фризурите на нивните ликови!

Гледајќи филмови често ја гледаме само општата рамка, а ретко обрнуваме внимание на деталите. Па, на пример, малку е веројатно дека многумина од нас ги фокусираат очите на косата на актерите. И ако за вас тие сè уште се значаен елемент, тогаш лесно можете да се справите со нашиот тест. Ги „отсековме“ лицата на уметниците,

3 брзи трикови за да препознаете зрела и слатка лубеница без да ја сечете

Сочната лубеница лесно се препознава по бојата на „месото“, но кога оваа летна храна е во едно парче, не е баш најлесно. Потребна ви е малку среќа за да изберете зрела лубеница, а ќе ви помогнат едноставни трикови. Дамките се важни! Дали забележавте дамка на површината на лубеницата? Го претставува местото каде што лубеницата лежела

Дали знаете која била првата сопруга на Том Круз и како изгледа? Поради неа тој стана опседнат со бизарен култ!

Американската актерка, позната и како првата сопруга на Том Круз, Мими Роџерс, се појави на доделувањето на наградите Грејси, каде што со своето доаѓање предизвика голем интерес, откако извесно време не се појави во јавноста. Денеска 66-годишната актерка за оваа пригода избра тесен цветен фустан кој ја истакна нејзината линија и додека позира пред насобраните

Во потрага по одговори: Што би се случило кога би можеле да патуваме побрзо од брзината на светлината?

Колку што знаеме, не е можно човек да се движи со двојно поголема брзина на светлината. Всушност, не е можно кој било предмет со вид на маса како нашата да може да се движи побрзо од брзината на светлината. Меѓутоа, за одредени чудни честички, патувањето со двојно поголема брзина на светлината може да биде возможно

7 култни личности чија смисла за хумор ги доведе современиците до солзи

Суптилната смисла за хумор сведочи за високата интелигенција на една личност. Згора на тоа, често иницијаторите на шеги и сарказам не се само претставници на секторот за забава, туку и навидум сериозни научници и филозофи. Мерлин Монро Во раните 50-ти, Мерилин Монро била критикувана од една популарна публикација: на новинарот навистина не му се допаднал

6 трикови за главоболка кои ќе ви помогнат да се чувствувате подобро

Иако главоболките се исклучително чести и многу луѓе ги доживуваат во одреден момент од животот, тоа не го олеснува справувањето со нив. Досадната напнатост и болка во кој било дел од главата може да влијае на вашето расположение, на вашата работа, па дури и на вашиот социјален живот. За среќа, има многу што можете да

15 илустрации со силни пораки, кои ќе не потсетат во какво време живееме

Светот оди напред со голема брзина, но во исто време се враќа назад со уште поголема брзина. Однесувајте се со секој човек на начин како што вие би сакале тој да се однесува со вас. Само така ќе почнеме да градиме еден поубав свет.