Интересно

9 неочекувани знаци дека сте попаметни отколку што мислите

Можно е да се утврди дали некое лице е паметно или не е многу паметно: користејќи специјални тестови, според бројот на дипломи или едноставно интуитивно. Научниците од различни земји долго време набудуваат луѓе и идентификувале неколку знаци кои се карактеристични за индивидуите чиј ментален потенцијал е поголем од оној на другите. Избегнувате категорични изјави Ако

9 начини на кои може да ги искористите работите со поминат рок, наместо да ги фрлате

Можеби не е нешто најпривлечно да се направи, но има производи што може да ги искористите, дури и по истекот на рокот на траење. Од нега на кожата до готвење, овие алтернативни употреби можеби ќе ви бидат од голема помош тогаш кога најмалку очекувате. Иако можеби мислите дека местото на расипаната храна и шминката со

10 фрази кои работниците од различни области се принудени да ги слушнат најмалку еднаш во животот

Убаво е кога вашата работа е ценета. Ова ве тера повторно да се заубите во избраната професија и ве мотивира да вложите уште повеќе напори. Но, понекогаш работата ни дава такви клиенти поради кои би сакале да купиме авионска карта и да избегаме на крајот од светот. Програмер Фризер Писател Работник во сервис Фармацевт Графички

16 актери кои дефинитивно изненадуваат со нивната вистинска возраст

Не секој што ќе одлучи да гледа филм или епизода од својата омилена ТВ серија навечер, ќе пребарува на Интернет за информации за актерите. И многу ретко некој е заинтересиран за нивната возраст. На пример, ние само гледаме лик кој има малку повеќе од 20 години според заплетот, и тоа ни е доволна информација. Но,

Во земјата на танго и шаренило: 10 интересни факти за Буенос Аирес

Шармантната престолнина на Аргентина предизвикува асоцијации со танц, музика, уметност, срдечни луѓе … Кој не би го сакал тоа, дури и ако не го посетеле? Ви донесовме десет интересни факти за градот што можеби не сте ги знаеле, и може да ве инспирираат да го посетите. 1. Улиците се уредно „поставени“ и едно соседство им

10 ситуации што докажуваат дека луѓето кои знаат да си угодат добиваат повеќе од овој живот отколку другите

Добро познатата фраза од книгата на Луис Керол е многу погодна за современиот ритам на животот: „Треба да трчате толку брзо само за да останете каде што сте, но за да стигнете некаде, мора да трчате барем двојно побрзо“. Трчаме толку брзо што се чини како недостапен луксуз да застанеме и да се одмориме. И

Од занимација за буржуазијата до адреналин: Пред 110 години се одржа првото најпознато рели во светот

Рели Монте-Карло е најстарата и најпопуларната рели трка во светот. Настанот е основан во 1911 година од принцот Алберт Први и оттогаш, неговото име стана познато не само во светот на мотоспортот, туку и во популарната култура, бизнисот и филмската индустрија. Принц и неговата љубов кон автомобилите На почетокот на 20 век, трките биле резервирани

Како изгледа Лоѓ ЕЦ-2, неверојатна кула за ладење на полскиот „Чернобил“

Во 19 век, Лоѓ бил главен град на полската индустрија. Целосно функционира со повеќе фабрики за памук и многу други фабрики кои се напуштени во денешно време. Секој урбан истражувач ги знае фабриките на Громан или Осер. Некои од тие фабрики се реновирани и во моментов се користат како станови, канцеларии или трговски центри. Некои

10 славни личности кои најверојатно сме ги виделе уште како мали во филмовите, но не сме ги препознале

Светот на филмовите обично го привлекува нашето внимание и нè радува со фантастични приказни во кои посакуваме да можеме да учествуваме. И многу пати, наидуваме на актери кои сигурно сме ги виделе претходно, но не можеме навистина да се сетиме каде. И тоа не мора да значи затоа што имаме лоша меморија, иако во некои

15 луѓе кои успешно ослабнаа и започнаа нов живот

Некои луѓе можеби потешко ја достигнуваат идеалната тежина од другите. Промената на вашите навики, создавањето рутина за вежбање и откажувањето од стариот начин на живот може да биде предизвик што не секој е подготвен да го прифати и реализира. Сепак, овие Интернет корисници се доказ дека трудот се исплати! Во продолжение погледнете фотографии од пред

10 необични домови ставени на продажба на кои им е потребен „посебен сопственик“

Луѓето првин сакаат да разгледаат каков имот се нуди онлајн за потоа да можат лично да одат да ги разгледаат своите, можеби идни домови. Сепак за некои луѓе додека разгледувале станало прилично чудно кога наишле на „вонземјанска куќа“ и многу слични бизарни места, кои имаат „дополнителни“ работи кои нормалниот дом не би ги имал. Да,

10 ситуации во кои луѓето многу зезнале на работа и нема начин да го сокријат тоа

Сите работни места имаат степен на тежина. Но, вистината е дека, во многу случаи, треба само да користите малку здрав разум за да не направите одредени грешки што може да изгледаат, добро, да речеме многу прости.

Крадец ѝ го украл автомобилот заедно со нејзиното дете, но таа не очекувала ваква животна лекција

Никој не очекува дека ќе им го украдат автомобилот, но оваа ситуација е уште поневообичаена. Кога ќе ви го украдат автомобилот најмлаку што очекувате е дека крадецот ќе се врати и ќе ви одржи лекција. Но, токму тоа ѝ се случило на Кристал Лири. Кристал од Бевертон, САД, заминала да пазари заедно со нејзиниот 4-годишен

11 иронични стрипови за добро и лошо воспитување. Нивните „херои“ ги гледаме секој ден

Можеме да се обложиме дека познавате барем една личност која што не е запознаена со добро однесување и почит, а во исто време и самите се искрено збунети и се прашуваат: „Што кажав/направив погрешно? Да, одам преку ред, но брзам. Да, ручам кај пријателката една недела, но немам пари, а таа е богата.“ Некои луѓе