Интересно

„Од мене постојано бараа да ги покажам градите“ – Поранешна Плејбој зајачица стана чистачка и вели дека конечно ја пронашла својата среќа

45-годишната поранешна еротска манекенка од Велика Британија, Венус Твиг, по завршувањето на својата гламурозна кариера стана чистачка и најде среќа.   Твиг ја започнала својата манекенска кариера на 20-годишна возраст. Таа на 21 година направила операција за зголемување на градите, за која добила многу пари од издавачите, а почнала многу да глуми во долна облека

Ќе погодите ли за што служат? 17 чудни предмети кои со своето постоење го збунија Интернетот

Многу корисници на интернет уживаат да споделуваат фотографии од необични предмети и да ги предизвикуваат другите да ги погодат нивните функции. Сакавме да го тестираме нашето знаење и љубопитност обидувајќи се да откриеме за што се користат некои од овие предмети. Во оваа статија ќе ги откриеме одговорите и ќе го објасниме потеклото на овие

Научниците открија дека качувањето по скали може да го намали ризикот од срцеви заболувања дури и за 20%

Секој кој се грижи за своето срце може да биде заинтересиран за новото истражување спроведено од научниците од Универзитетот Тулејн во САД. Студијата, која траеше повеќе од 12 години и опфати 450.000 учесници, покажа дека редовното качување по 50 скалила дневно може да го намали ризикот од срцеви заболувања во просек за 20%. Преку внимателно следење

Понеделнички хороскоп (2 октомври): Близнаци – милиони мисли ќе создаваат хаос во вашата глава, Лав – водете се од инстинктите

Прочитајте го хороскопот и дознајте што да очекувате овој Понеделник. Близнаци Доколку ви се допаѓа личноста со кој подолго време се дружите, ќе морате да бидете поупорни во освојувањето. Хороскопот продолжува… Лав Пробајте да се водите од инстинктите и ако внатрешниот глас ви говори дека е време за нешто ново, послушајте се себеси и завршете

Што тип на личност сте ВИЕ? Направете го тестот за да откриете дали можеби сте заглавени на погрешна работа

Со толку многу правци за кариера таму, може да биде тешко да се знае кој пат да се оди.   Новата анализа на Vestd го искористи тестот Мајерс-Бригс за да открие кои се најдобрите работни места за секој тип на личност. Тестот на личноста на Мајерс-Бригс е интроспективен прашалник кој ги истакнува различните психолошки преференции

10 докази дека родителите се суперхерои кои ќе ја жртвуваат и последната капка пот за своите деца

Како деца, веројатно не ги сфаќавме жртвите и напорите што нашите родители ги правеле за да имаме чинија храна на масата, безгрижно детство и здраво воспитување. Но, како што минува времето и созреваме, почнуваме да сфаќаме дека нашите мајки и татковци се суперхерои. А корисниците на Редит на оваа листа се погрижија да им оддадат

Неверојатно: Во Египет археолозите пронајдоа бокали вино стари повеќе од 5000 години

Археолошки тим, вклучувајќи истражувачи од Египет, Германија и Австрија, откопа вистинско богатство во централен Египет. Предводен од генералниот секретар на египетскиот Врховен совет за антиквитети, Мустафа Вазири, тим археолози откри стотици антички тегли со остатоци од вино.     Ова откритие е направено во областа Ум Ел-Каб во Абидос, во близина на гробницата на кралицата

Куче- возач на автомобил, предизвика необичен сообраќаен хаос во Словачка

Смешен инцидент се случил на пат во Словачка. Возач на автомобил е казнет поради пребрзо возење откако камерата за видео надзор фатила куче зад воланот. На фотографијата направена со камера за видео надзор, ловечкото куче вози автомобил Шкода. Очигледно, кучето по име Хавино, кое било во друштво на возачот, решило да ја преземе улогата на

„Јас сум хакер и еве како заработувам до 2 милиони долари годишно и покрај тоа што три пати имам „лежено“ во затвор“

Од плоден сајбер криминалец до еден од најбогатите етички „ловци на награди“ во светот; „хакерот со бела капа“ ја сподели приказната за неговата трансформација во ексклузивно интервју.       Томи ДеВос – познат како „dawgyg“ – заработил повеќе од 2 милиони долари искористувајќи илјадници големи имиња, вклучувајќи ги „Yahoo“, „X“ (поранешен „Twitter“), „Uber“, па

Интервенции кои ги израдуваа наставниците, а ги изнервираа учениците: Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Британија

Секретарот за образование Џилијан Киган ќе им нареди на училиштата да ги забранат паметните телефони за време на часовите, а исто така и на паузите, во обид да се стави крај на нарушувањето на наставата и да се олесни фокусирањето на учениците.   Извор од владата рече дека ќе бидат издадени нови насоки до училиштата

„Луѓето велат дека треба да ми биде одземен синот поради мојот несекојдневен изглед и 95% од телото покриено со тетоважи. Но, јас сум убеден дека сум прекрасен татко!“

Со оглед на тоа што тетоважите стануваат сè попопуларни, не е невообичаено да наидете на поединци кои целосно своето тело го имаат претворено во уметност. За жал, некои луѓе се соочуваат со критики, па дури и барања да им се одземат децата. Еден таков случај е оној на Канаѓанецот по име Реми, кој потрошил над

Што гледате прво? Илузија која открива какви сте во љубовта и врските

Освен што всушност ги кажуваат зборовите „те сакам“, луѓето ја покажуваат својата наклонетост кон партнерот на многу различни начини. Оваа оптичка илузија ќе ги открие начините на кои тајно ја покажувате вашата љубов во вашата врска, вклучително и работи за кои можеби не сте ни свесни дека ги правите. Сè што треба да направите е

Неверојатни оптички илузии создадени од вештачка интелигенција

Пазарот е преплавен со многу од овие алатки – ChatGPT, AlphaCode, DALLE, Midjouney, Stable Diffusion итн… Овие алатки се разновидни, способни да генерираат текст, фотографии, видеа, па дури и код. Иако претставуваат потенцијална закана за идната безбедност на работните места, не треба да се занемари нивната способност да создаваат забавна содржина, како што е презамислување

Имате проблем со седата коса? Еве како може да го спречите процесот на побелување и кој витамин може да помогне во тоа

Предвременото побелување на косата може да биде причина за загриженост за многу поединци. Иако не постои фонтана на младоста која може да го врати часовникот назад, некои фактори може да играат улога во спречувањето на седата коса, но само под одредени околности. Во оваа статија, ќе истражиме како всушност помагаат витамините, за да можете да

10 луѓе кои откриле чудни семејни тајни

Многупати можеби сакаме тајно да слушаме за што зборуваат другите или посакуваме невидлива наметка да се прикраде во соба и да открие нечии скриени вистини. Благодарение на некои храбри корисници на Reddit кои беа подготвени да бидат отворени и да ги откријат своите најдлабоки семејни тајни, сега можете да го направите ова едноставно користејќи интернет.