Наука и технологија

Вашиот телесен мирис и мирисот на здивот може да укажуваат многу за вашето здравје- од Паркинс, до откажување на црниот дроб

Веќе илјадници години, лекарите можат да идентификуваат одредени болести исклучиво по мирисот на личноста, а современите истражувања потврдуваат дека постоела одредена логика во оваа древна практика. Секоја секунда, нашето тело ослободува стотици хемикалии кои можат да обезбедат увид во нашето здравје и состојба. Познато е дека мирисот на здивот може да укажува на разни болести.

Пентагон има видео од НЛО како уништува нуклеарна ракета?

Необјавеното видео кое наводно прикажува непознат објект кој се меша со нуклеарна ракета предизвика интерес во научните кругови. Снимката, добиена во Калифорнија во 1964 година, ги заинтересирала офицерите на американското воено воздухопловство кои ги документирале лансирањето ракетни тестови.   На видеото, кое сè уште не е објавено во јавноста, се гледа авион во форма на

Кој би помислил дека мајмуните имаат смисла за хумор слично на луѓето? Научниците направија ново истражување со изненадувачки резултати

Многу луѓе мислат дека мајмуните се преслатки суштества, но кој би помислил дека и тие имаат смисла за хумор и се способни да се мајтапат исто како и луѓето? Неодамнешното истражување на тим научници од UCLA, Универзитетот во Индијана, УС Сан Диего и Институтот за однесување на животните Макс Планк во Германија, откри изненадувачка страна

Раја останала бремена и покрај тоа што немало мажјак во нејзиниот аквариум, а за тоа кој ја забременил научниците имаат уште поневеројатно објаснување

Во аквариумот во лабораторија во Северна Каролина се случи нешто чудно. Сингреј Шарлот останала бремена и покрај отсуството на машка раја во нејзината околина. Директорот на аквариумот сугерираше дека таа можела да биде оплодена од ајкула. „Нашата раја Шарлот очекува ново засилување! Оваа вест ја чувавме во тајност повеќе од три месеци“, објави тимот на

3 клучни начини да бидете посреќни, според психолог од Финска – најсреќната земја во светот

Финска веќе шест години по ред е најсреќната земја во светот. Но, вообичаена заблуда е да се мисли дека луѓето таму едноставно се родени со позитивен поглед на животот, вели Френк Мартела, фински психолошки истражувач и филозоф. „Попрецизно би било да се каже дека Финска е земјата која има најмалку несреќни луѓе во светот“, изјави

Велигденскиот остров е место со многу мистерии: Јазикот и писмото Ронгоронго е измислено токму таму и не наликува на ниеден друг начин на пишување

Велигденскиот остров, кој се наоѓа на брегот на Чиле, го привлекува вниманието на истражувачите од целиот свет со својата единствена култура и мистериозните споменици во облик на глава наречени моаи. Неодамна, научниците открија уште еден неверојатен феномен на овој остров – мистериозното писмо Ронгоронго, кое можеби претставува необичен систем за пишување единствен за островот. Студијата

Вистинското „The Day After Tomorrow“: Научниците предупредуваат на можно глобално замрзнување во наредните години

Научниците од Универзитетот во Утрехт открија предупредувачки знаци кои укажуваат на можноста за „глобално замрзнување“ во наредните години. Истражувачите предупредуваат дека системот на океанска струја, познат и како Атлантска меридијална циркулација (AMOC), е на работ на колапс, што може да доведе до радикални климатски промени ширум светот.     AMOC е џиновски океански подвижна лента

Морничави суштества слични на вонземјани со повеќе нозе откриени во џунглите на Танзанија

Научниците открија нов род и пет нови видови на милипеди во оддалечените џунгли на Танзанија во југоисточна Африка. Милипедите биле откриени додека истражувачите го проучувале растот на дрвјата и виновата лоза во планините Уџунга во Танзанија, според Универзитетот на Саншајн Коуст (УСС) во Австралија.   Помеѓу шумското ѓубре и лабавата почва, професорот на УСС, Енди

Пробив во нуклеарната фузија: Британскиот реактор постави нов светски рекорд откако ослободи 69 мегаџули енергија за пет секунди – приближувајќи го светот кон „безграничната чиста енергија“

По повеќе од 40 години, британскиот нуклеарен реактор сè уште поставува рекорди. Во својот последен круг на експерименти, „Joint European Torus“ (JET), лоциран во Калхам, Оксфордшир, ослободи вкупно 69 мегаџули енергија во текот на пет секунди. Иако не е огромно производство на енергија, тоа е светски рекорд и нуди ветување за иднината на нуклеарната енергија

Златно богатство старо 3.000 години пронајдено во Шпанија содржи накит направен со ВОНЗЕМСКИ метали

Новата анализа на античките богатства откриени во Шпанија откри дека некои од артефактите биле направени со „вонземски метали“ пред 3.000 години. Научниците спроведоа нова анализа на богатството на Вилена, складиште од 59 позлатени предмети пронајдени во 1963 година, откривајќи два објекти со метеорско железо. Метеорското железо е остаток од протопланетарен диск од раниот универзум пронајден

Дали треба да бидеме загрижени? Експерт за вештачка интелигенција ги открива 5-те начини на кои вештачката интелигенција може да ја убие човечката раса и да го изумре човештвото

Од „Терминатор“ до „Матрикс“, роботите убијци долго време се застрашувачки главен производ на научно-фантастичните филмови. Но, иако тие би можеле да бидат вредни за страв во кино, дали навистина треба да се плашиме од големата лоша вештачка интелигенција?   Од засилени чуми до целосно нуклеарно уништување, експертите велат дека постојат пет начини на кои вештачката

Брачен пар од Аргентина тврди дека „фатиле“ летечка чинија на небото на фотограија: „Тоа требаше да се види за можеш да му поверуваш!“

Еден постар пар туристи од Аргентина тврдат дека забележале неидентификуван летечки објект минатата недела додека фотографирале бели птици на дрво околу Сан Педро де Колалао, на северната страна на државата.       Локацијата е 8 часа возење од Капила дел Монте, која е домаќин на годишниот фестивал на НЛО за да ја прослави морничавата

Волците во Чернобил развиле нова супермоќ со текот на годините. Како тоа може да му помогне на човечкиот род?

Волците кои талкаат низ пустошот во Чернобил развија нова суперсмоќ која може да има импликации за спасување на луѓето. Тим на истражувачи откри дека животните во евакуациската зона во Чернобил (CEZ) имаат генетски изменети имунолошки системи кои покажуваат отпорност на рак. Овие наоди им дадоа на истражувачите надеж дека резултатите може да се искористат за

Запознајте го „првото дете со вештачка интелигенција“ во Светот: Кинеските научници развија морничав робот наречен Тонг Тонг кој изгледа и се однесува исто како тригодишно дете

Можеби изгледа и делува како мало девојче, но овој морничав ентитет можеби е следниот голем пробив во вештачката интелигенција. Тонг Тонг, што значи „мало девојче“, е наречено првото дете со вештачка интелигенција во Светот, откако беше откриено од научниците од Пекингскиот институт за општа вештачка интелигенција (BIGAI). Според неговите креатори, детето со вештачка интелигенција може

Дали новиот iPhone 16 ќе биде на преклопување? „Apple“ мудро молчеше до сега, но конечно излегоа со два примери за модел кој ќе биде дел од новата иновација

Откако првиот „iPhone“ беше пуштен во продажба во 2007 година, паметните телефони на „Apple“ изгледаа речиси исто. Но, тоа би можело да се промени, поради извештаите дека технолошкиот гигант развива радикално поинаков дизајн на смартфонот што следува и ќе се преклопува.       Според „The ​​Intelligence“, „Apple“ развива „најмалку два“ ​​прототипа за „iPhone“ кои

Трогателната приказната за сијамските близнаци кои беа разделени по 12 часовна револуционерна операција

Арадана и Стути Јадав, сијамски близначки со испреплетени судбини, се соочија со тешка битка уште од самиот почеток. Родени со споени црн дроб и срца деликатно споени со мембрана, нивната уникатна состојба претставуваше необичен предизвик. Трагично, нивните родители, не можејќи да го поднесат финансискиот товар, донеле потресна одлука да ги напуштат во Мисионерската болница во

И на научниците не може да им се фати крајот: НАСА сега бара испраќање луѓе на Марс бидејќи роботите биле многу спори, додека претходно твдеше дека роботите работат побрзо од луѓето

Неодамна НАСА ја објави потребата од испраќање луѓе на Марс поради предностите што луѓето ги имаат во однос на роботите. Тврдењето првично беше дека роботите учат многу побрзо од луѓето и можат да направат нешто за неколку часа ако на луѓето им требаат денови. Е сега тие имаат ново тврдење: дека ние луѓето можеме за

Вонземјаните нѐ маваат со камења? Mетеорит кој паднал на Земјата пред 10 години може да е создаден од вонземска цивилизација?

Научниците открија фрагменти од метеорит кој паднал на Земјата пред десет години и сугерираат дека овој метеорит би можел да го создаде вонземска цивилизација. Ова го изјави експертот Ави Лоеб по извршените тестови на фрагменти пронајдени од Тихиот Океан. Астрофизичарот Ави Лоеб вели дека тестовите покажуваат дека фрагментите се од вонземско потекло и можеби постоеле

Вистински уникат: Астрономите открија „невозможна“ џуџеста галаксија, која речиси и да не мрда воопшто

Тим од научници откри изолирана џуџеста галаксија наречена PEARLSDG, која ги оспорува постоечките теории за формирање на галаксија. Ова откритие беше објавено во „The Astrophysical Journal Letters“. Џуџестите галаксии обично имаат високо ниво на активност на формирање ѕвезди, но PEARLSDG се покажа како исклучок од правилото. Астрономите беа изненадени што оваа галаксија мирува и не

Еве едно фајде од вештачката интелигенција: Истражувачи дешифрираа текстови на стари свитоци од Помпеја и си добија награда од 700.000 долари

Тројца истражувачи добија награда од 700.000 долари за создавање на првиот читлив текст од претходно нечитливи свитоци пронајдени во Помпеја. Во 79 н.е д. Ерупцијата на Везув доведе до уништување на градот Помпеја и другите околни населби, вклучувајќи го и градот Херкуланеум. Во една од луксузните резиденции на човекот по име Писо, археолозите откриле стотици

Канабисот може да ве направи ГЛУПАВИ ако пушите додека сте тинејџер: Ново истражување врз 12.000 испитаници откри што точно им се случува на младите луѓе што пушат „трева“

Пушењето канабис како тинејџер може да влијае на вашата меморија и вештини за учење – и двата клучни показатели за интелигенција, сугерира една студија. Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего открија дека адолесцентите на возраст од 13 до 14 години кои користеле канабис во изминатата година имаат послаба меморија од оние кои никогаш не

Земјата да ја покрие „чадор“ со големина на Аргентина? Научниците со ново решение во борбата против глобалното затоплување коешто може да чини ТРИЛИОНИ долари

Климатолозите развиваат сенка како чадор со големина на Аргентина, која би ги блокирала сончевите зраци за да ги ублажи ефектите од глобалното затоплување на Земјата. Идејата доаѓа од израелски истражувачи кои веруваат дека сенката од еден милион квадратни километри може да ја намали температурата на Земјата за -16 степени целзиусови во рок од две години.

Науката „ни гледа“ на рака: Што вели должината на нашите прсти за нас

Со векови, тетките што гледаат на рака им ветуваат на клиентите дека тајните на иднината се напишани во линиите на нивните раце. Но, иако нема вистински љубовни линии кои чекаат да бидат прочитани, некои научници веруваат дека нашите раце навистина можат да ни кажат многу за нас самите. Поконкретно, научниците проучувале нешто што се нарекува

Научниците користат 6-месечно бебе, за да ја научат вештачката интелигенција како се развива човештвото – поради стравувањата дека технологијата може да не уништи

Научниците ја видоа вештачката интелигенција преку очите на бебе, во обид да ја научат технологијата како се развива човештвото – поради стравувањата дека може да не уништи. Истражувачите од Универзитетот во Њујорк му прикачија на Сем рекордер за глава кога тој имал само шест месеци. Снимката од 250.000 зборови и соодветните слики беа пренесени на

Со музика против деменцијата: Свирењето на музички инструмент е клучно за да се борите против болестите што напаѓаат во староста

Секоја година се зголемува бројот на заболени од деменција. Во овој поглед, научниците ширум светот бараат начини да го спречат или одложат развојот на оваа состојба. Неодамнешното истражување на научниците од Универзитетот во Ексетер во Велика Британија потврдува дека свирењето на музички инструмент може да биде еден од ветувачките методи за зачувување на когнитивните способности.

Американка потрошила 25.000 долари за да си ја клонира мачката: „Оваа одлука ми го спаси животот!“

Кели Андерсон од Тексас потрошила 25.000 долари за да ја клонира својата мртва мачка Чаи, тврдејќи дека одлуката и го спасила животот. Жената од САД била во очај поради загубата на својот сакан миленик. По многу размислување, таа одлучила да ја репродуцира својата мачка, процес кој траел околу четири години.       „Тоа беше

Илон Маск сподели видео како се шета со роботот Optimus на Тесла низ фабриката – загрижените гледачи предупредуваат „ова нема да заврши добро“

Илон Маск сподели неверојатна снимка од неговиот робот Optimus, за кој се надева дека еден ден ќе им помогне на луѓето низ домот. Сопственикот на Tesla објави на кое се гледа хуманоидот висок речиси 1,8 метри како се шета низ фабриката. Маск – кој рутински објавува клипови кои ги прикажуваат импресивните способности на машината –

Почна на начин на кој не можеш да кажеш не: Кина успешно тестираше мозочен имплант на човек и го „претрка“ Илон Маск и неговиот чип од „Неуралинк“

Во Кина, научниците од универзитетот Цингхуа во Пекинг објавија успешно тестирање на мозочен имплант на човек кој вратил некои моторни способности на парализиран пациент. Ова го објави „South China Morning Post“ (SCMP). Овој невроимплант се натпреваруваше со сличниот уред на „Neuralink“ на Илон Маск, додека сугерираше дополнително проширување на човечките когнитивни способности во иднина.  

Што си мисли дека прави овој човек? Илон Маск во неговата лабораторија во „Неуралинк“ се претпоставува дека убил над 1500 животни, кои биле подложени на ЕКСТРЕМНИ услови и ИЗМАЧУВАЊЕ

Ужасното тестирање на животни извршено за да го оживее проектот на Илон Маск „Neuralink“, вклучува дупчење дупки во главите на мајмуните и нивно полнење со лепак, открија нови истражувања. Во неделата кога Маск тврдеше дека за прв пат ставил имплант „Neuralink“ на човек, документите покажуваат дека компанијата користела „Bioglue“ за да ги закрпи дупките во

Нов амбициозен вселенски проект: Ако се изгради голем телескоп на Месечината, НАСА ќе може да одговори на многу прашања за овој сателит

Специјалисти од Центарот за вселенски летови Годард на НАСА предлагаат на Месечината да се изгради џиновски телескоп „Stellar Imager“, кој ќе стане дел од амбициозната нова лунарна програма „Artemis“. Овој предлог е претставен во соопштение за печатот на „Phys.org“. Месечевиот интерферометар за долга основна линија (LBI) ќе обезбеди сликање во видливите и ултравиолетовите бранови должини.