Наука и технологија

Штом и Никола Тесла знаел вака да забушава на училиште, има надеж за сите

На познатиот научник Никола Тесла одлично му одело на училиште, се` додека не стигнал до трета година во гимназија. Тесла во своите средношколски денови добил единица по предметот математика, но пред да помислите дека и вие сте гениј, треба да знаете дека единицата не ја добил затоа што не го совладал материјалот, туку затоа што

Инвазија на „вонземјани“: Причините поради кои треба да воспоставиме планетарна биосигурност

Добата на се поинтензивно истражување на вселената носи со себе нов ризик – инвазија на вонземски микроорганизми на Земјата и обратно, од Земјата до другите светови. Ентони Рикиарди од Универзитетот Мекгил и неговите колеги во научното списание BioScience ги опишаа опасностите од таквите организми и посочија со кој пристап треба да се пристапи кон овој

Изуми што го променија светот во 2021 година

Отпадот и ѓубрето лесно можете да ги претворите во корисно ѓубриво, со помош на мал уред. Глувчето повеќе не е потребно бидејќи вашиот прст може да го контролира секој екран. Овие и некои други се изуми се веќе достапни и можете да ги купите во 2021 година. Се трудиме да бидеме во тек со модерните

Долг 81 метар! Погледнете како е изграден најголемиот хангар на надувување во светот

Најголемиот хангар на надувување е изграден во Џеда, Саудиска Арабија, како дел од меѓународниот аеродром „Крал Абдулазиз“. Монументалната градба, долга 81 метар, широка 75 метри и висока околу 25,5 метри, беше изградена од компанијата Buildair од Барселона во 2019 година. Станува збор за огромен бел пластичен хангар наречен Hangar H75 Jeddah во кој може да

Може ли „дигиталниот близнак на Земјата“ да ја спаси нашата планета од пропаст?

Европската вселенска агенција (ESA) и нејзините партнери развија напреден компјутерски модел наречен Digital Twin Earth, кој се базира на податоци и фотографии добиени од орбитирачки сателити и сензори на земјата. За да работи сигурно, проектот започнат во 2020 година бара и напредни алгоритми за вештачка интелигенција и моќни суперкомпјутери, кои моментално се во развој. Дигиталната

Индустриите кои ретко се споменуваат како загадувачи се меѓу најголемите испуштачи на CO2

Најголеми извори на штетни емисии генерално се сметаат енергетиката, транспортот и земјоделството, но многу производствени индустрии се исто така големи загадувачи и тие го игнорираат проблемот бидејќи решението – технологијата за зафаќање и складирање на јаглерод – е прескапа. Производството на електрична енергија, греењето и транспортот се сметаат за најголеми извори на емисии на стакленички

Се селиме на море? Градовите на иднината каде што ќе живееме за да ја спасиме планетата

Меѓународниот натпревар „Redesign the World“ ги охрабри дизајнерите ширум светот да осмислат иновативни решенија за спас на планетата. За да се опорави природата и да проникне шумите, Јустинијан Коу испрати интересен проект за градовите на иднината на вода. Збирките на градови кои би го префрлиле животот од копно на вода, наречени „Китови“, треба да бидат

Јапонците ги мамат богаташите со летечки мотоцикл: Може да остане во воздух и до 40 минути, но има еден „мал“ проблем

Стартап компанија од Токио A.L.I. го лансираше летечкиот мотоцикл XTurismo Limited Edition, кој покрај конвенционалниот мотор има и четири електромотори со пропелери кои можат да останат во воздух 40 минути и да летаат со максимална брзина од 100 километри на час. „Досега изборот беше да се движите на земја или во воздух. Се надеваме дека

Ви го претставуваме Лео, робот кој може да оди, лета и вози скејтборд

Роботите како што видовме во последните години од Бостон Динамикс покажаа колку е постигнат напредок досега во областа на роботиката и каков е потенцијалот на овој пазар. Во многу случаи, овие роботи беа воодушевени од своите способности, но и моделите како Spot изгледаат доста страшно. Додека роботите на Бостон Динамикс можат да направат сѐ –

Еве зошто „падна“ Фејсбук, според експертите

Експертите за интернет ја разгледаа причината за неколкучасовниот проблем со „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „ВатсАп“, кога апликациите станаа недостапни. Фејсбук и неговите платформи, вклучително и Инстаграм и ВатсАп, беа офлајн во понеделникот, 4 октомври. Прекинот беше низ целиот свет, при што многу луѓе излегоа на Твитер за да ги споделат своите реакции. Прекинот траеше повеќе од

Како изгледа еден стан на иднината

Ако започнете да пребарувате на AliExpress, можете да висите таму неколку дена. На истото место, всушност, можете да купите се: од молив до ракета. И авторот на видеото, очигледно, купил цел стан таму. Се чини дека ова е некаков стан на иднината. Изгледа, се разбира, кул, но таму некако би ми било непријатно …

Студија вели дека фестивалџиите мора да веднаш да ја сменат оваа навика затоа што ги „дрогираат“ рибите во околните реки

Една студија покажа дека концентрацијата на MDMA и кокаин во реката Вајтлејк во Сомерсет, Англија, се зголемила повеќе од четири пати во неделата по музичкиот фестивал. Главни виновници за ова се посетителите на фестивалот што уринираат на отворено, наместо да ги користат тоалетите. Научниците предупредуваат дека ова може да наштети на напорите да се заштитат

Нова апликација може да ви помогне да го наминете стравот од пајаци на начин на лесен начин

Со помош на истражувања од Универзитетот во Базел, Швајцарија, новата апликација, Фобис, им овозможува на луѓето со арахнофобија практично да се соочат со својот страв од позади екранот. Апликацијата е клинички испробана и служи за да им помогне на корисниците да ја совладаат својата фобија преку нивните паметни телефони. Ирационалниот страв од пајаци,  или арахнофобија, 

Не можеш да научиш старо куче на нови трикови, но крава очигледно можеш, според овие научници кои ги учат животните да користат тоалет

Група истражувачи успеаја да обучат неколку крави да одат сами во тоалет во обид да ги намалат емисиите на стакленички гасови. За кравите кои своето време го минуваат грицкајќи трева на отворени полиња, целиот свет може да се смета за тоалет. Одгледуваните говеда можат да произведат околу 30-40 килограми фекалии и 30 литри урина секој

За прв пат во историјата се лансираше ракета во која нема професионални астронаути, туку обични луѓе

Основана од Илон Маск, вселенската мисија на SpaceX Inspiration4 започна во средата, 15 септември, веднаш по 20:00 часот. Мисијата вклучуваше полетување на цивилен тим од четири лица и тие сега ќе поминат три дена во вселената без професионални астронаути. Мисијата ќе се одвива на вселенското летало SpaceX Falcon Nine Rocket кое полета од вселенскиот центар

Научниците работат на „оживување“ на кралот на леденото доба, во блиска иднина се очекува неговото враќање

Големото животно исчезнало пред 10.000 години, но сега постои надеж дека ќе се вратат. Научниците, на 13 септември, објавија колку пари се собрани од компанијата за бионаука и генетика „Колосал“ за финансирање на напорите за оживување на мамутите. Очигледно, разговорите за враќање на мамутите од мртвите се одвиваале скоро цела деценија, а научниците се надеваат

Чудесното око на Саурон: Сонар откри мистериозен вулкан на дното на океанот

Околу 280 километри југоисточно од осамениот Божиќен остров, австралиска територија во Индискиот Океан, научниците неодамна забележаа чудесна глетка. Хипнотички прекрасниот, древен вулкан под океанот кој неодоливо потсетува на окото на Саурон (повеќето фанови на Господарот на прстените ќе се согласат) беше препознаен со сонар, на 3.100 метри под истражувачкиот брод. Тим О’Хара, виш кустос во

Мистериите на пустината Сахара, кои научниците успеаја да ги откријат неодамна

Сахара е најголемата пустина на планетата, со површина од повеќе од 9 милиони км². Нејзините димензии можат да се споредат со целата територија на Соединетите држави. Во античко време, воини и скитници тргнале во походи низ пустината, но никогаш не се вратиле. Сахара крие во себе многу тајни кои долго време не можеа да се

Нови видови на „праисториски џинови“, пронајдени во Кина, за научниците носат повеќе прашања отколку одговори

Фосили од три различни диносауруси неодамна беа откриени во басенот Турпан-Хами во северозападна Кина. Студијата, објавена во четвртокот, 12 август, во „Научни извештаи за природата“, детално објаснува како откриените фосили потекнуваат од раниот креда период, што се случил пред околу 130 до 120 милиони години. Првиот примерок пронајден од новиот вид сауроподи се вика Силутитан

Температурата на Земјата веќе порасна за 1,5 степени и еве што значи тоа според НАСА

Во многу региони, затоплувањето веќе надмина 1,5 степени Целзиусови над прединдустриските нивоа. Повеќе од една петтина од сите луѓе живеат во региони во кои веќе е забележано затоплување поголемо од 1,5 степени Целзиусови во најмалку една сезона. Се покажа дека ризиците поврзани со климата се генерално повисоки на пониските географски широчини и за обесправените луѓе

Европската унија го гради окото на Саурон, со кое има намера да ги следи опасностите од вселената

Европската комисија не сака изненадувања од вселената или Русија и Кина. Затоа се движи кон изградба на два системи за рано предупредување, од кои секој е задолжен за една од горенаведените области. Едното го носи името на таткото на нордиските богови, а другото е најголемото зло од трилогијата на Толкин „Хобит“ и „Господарот на прстените“.

Морничава романтика: Овој човек креираше компјутерска верзија од својата почината свршеница, за да комуницира со неа

Еден човек во САД создаде верзија на вештачка интелигенција (ВИ) на неговата свршеница откако таа почина пред осум години. Во 2012 година, Џесика Переира почина од ретко заболување на црниот дроб на 23-годишна возраст. Од овој трагичен настан, нејзиниот свршеник Џошуа Борбо развивал верзија со вештачка интелигенција на својата покојна партнерка користејќи софтвер за машинско

Начинот на кој Дубаи се справува со жештините покажува дека е 100 години пред сите други

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) имаат просечни врнежи од само 10 mm и често гледаат температури до 50° C, па затоа оваа земја се сврте кон технологијата за промена на ова. Неодамна беше објавено дека ОАЕ финансирале проект со кој беспилотните летала ќе можат да го контролираат времето и од изгледот на неодамнешните сцени во Дубаи,

Анонимен патник платил 28 милиони долари за да оди во вселената, но наместо него ќе оди ова момче

Познато е дека основачот на Амазон, Џеф Беjзос ќе патува во вселената. Но, кој ќе му прави друштво? Овој 18-годишник ќе му се придружи на Џеф Безос на неговото прво патување во вселената што го организира неговата компанија на 20 јули и со тоа ќе стане најмладата личност во вселената. Оливер Даемен ќе патува на

Застрашувачко предвидување од 1972 година е на добар пат да се оствари во блиска иднина

Студија на технолошки институт во Масачусетс (МИТ) од 1972 година предвиде дека може да се случи општествен колапс во средината на 21 век и за жал ние сме на добар пат тоа да се оствари. Студијата предупредува на ризикот од распаѓање на индустриската цивилизација како резултат на брзиот економски раст. Користејќи го системот за динамика

Истражување спроведено на 11.000 парови, точно укажува на она што го прави бракот успешен

Многумина од нас минуваат низ романтични врски во потрага по совршената. Работата е: квалитетот на врската е субјективен. Она што го знаеме е дека лошите врски имаат негативни резултати како лошо физичко здравје, депресија и изгубена работна продуктивност, но понекогаш не можеме да прецизираме што ја прави една врска/брак добар/добра. Добрата вест е што научниците

Митови за нашите тела во кои треба да престанеме да веруваме

Еден многу познат мит што е разоткриен е дека луѓето користат само 10% од својот мозок. Иако тоа можеби е прилично добро познато досега, постојат и други митови во кои многу луѓе сè уште веруваат. На пример, нашите мајки и татковци ни велеа да почекаме 30 минути после јадење пред да пливаме, ова е заблуда

Науката открива зошто некои жени раѓаат само момчиња, а некои само девојчиња

Додека бројот на мажи и жени во светот е скоро ист, семејствата кои имаат деца од само еден пол секогаш ги оставаат луѓето да се прашуваат зошто се случува ова. 60% од родителите во САД имаат повеќе од едно дете, а многу луѓе си ја чешаат главата прашувајќи се зошто имаат повеќе деца од ист

Прв успешен лет: Дали летечките автомобили ќе станат секојдневие?

Од сите футуристички, измислени пронајдоци во научно-фантастичните филмови и литература, летачките автомобили се меѓу најпопуларните. Во последниве години, компаниите низ целиот свет се натпреваруваат за да ги однесат своите возила до облаците. Во моментов, се проценува дека овие возила ќе бидат достапни до 2023 година. Една таква опција е AirCar, создадена од професорот Стефан Клајн