Наука и технологија

Вашиот телефон може да ве издаде доколку изневерувате: 7 начини со коишто може дa бидете „фатени во тесно“

Паметните часовници и апликациите за фитнес ненамерно разоткриле недозволени афери, но и вашиот „iPhone“ може лесно да ве открие ако сте измамник во вашата врска. Иако може да се потрудите да го прикриете неверството, користејќи посебна кредитна картичка и договарајќи состаноци на тајни локации, дури и љубовниот гуру кој најмногу знае за технологија може да

Кога технологијата спасува животи: Ветеринар користи „Apple Watch“ за да измери пулс на лав, ставајќи го уредот на неговиот јазик!

„Епл часовник“ ќе го чува вашето животно подалеку од ветеринарот? Ветеринарите од дивиот свет го редефинираа „скенирањето на мачки“ откако земаа пулс од лавот користејќи го гаџетот. Ситуацијата е опишана во видео на „Инстаграм“. „Тоа е вистинска приказна“, опиша д-р Клои Буитинг – која е потпишана како @jungle_doctor на платформата.       Во една

Официјален претставник на Пентагон открива детали од седумминутна средба со блескаво сино НЛО – кое емитувало доволно енергија за да „напојува мал град“

Средбата на американското Министерство за одбрана со џиновското блескаво НЛО доведе до една деценија истражување и два патенти инспирирани од видувањето. НЛО-то, опишано како форма на „мрена“ и половина од должината на фудбалското игралиште, светело морничаво „индиго“ во сино и тивко летало над стар пат во југозападниот дел на Онтарио, Канада, на 28 август 2013

Мистеријата за НЛО може да е резултат на напредната „стелт цивилизација“ која живее на Земјата меѓу нас или километри ПОД нас

Скептиците долго време се прашуваа зошто НЛО, ако се вонземјани, толку често би ја посетувале Земјата. Но, двајца научници од Харвард се сомневаат дека суштествата можеби биле тука цело време. Во новиот истражувачки труд, тие проценуваат дека има еднa од 10 шанси вистинското решение за мистеријата за НЛО да биде „криптотерестријално“ – што значи дека

Внатре во МОРНИЧАВАТА фабрика за роботи во Кина: „Човечки“ глави и делови од тело ќе бидат дел од роботите коишто ќе се користат во здравствената и образовната индустрија

Фабриката од Кина, „Ex-Robots“, развива хиперреалистични хуманоидни роботи кои можат да имитираат човечки изрази на лицето и емоции. Со седиште во Далиан, компанијата има за цел да ги користи овие живи дроиди во здравствената и образовната индустрија.       Снимката од внатрешноста на фабриката покажува работници кои конструираат роботи опкружени со купишта бестелесни глави,

Мистериозните дупки на Марс можат да кријат тајни за вонземски живот

Ако не сте слушнале, има дупка на Марс – всушност повеќе дупки. Овие дупки, или јами, не се новост. Сепак, слика направена од камерата HiRISE во 2022 година повторно го разгори разговорот околу овие фасцинантни карактеристики. Секој изговор да се зборува за овие дупки е добар, бидејќи тие остануваат главно мистериозни и полни со ветувања

Дивите слонови измислуваат имиња еден за друг и се нарекуваат соодветно така во група. Дали за брзо време ќе можеме да комуницираме со нив?

Студијата, објавена во списанието „Nature Ecology & Evolution“, сугерира дека дивите африкански слонови користат уникатни вокални повици, еквивалентни на човечки имиња, за да се идентификуваат едни со други во сложена социјална мрежа. Истражувачите анализирале околу 470 повици на слонови снимени на две различни локации во Кенија. Користејќи статистички методи, тие открија дека секој од овие

Уште еден доказ: Медитеранската исхрана е поврзана со 23% помал ризик од смрт кај жените

Медитеранската исхрана, именувана по регионот што ја инспирираше, долго време се поврзува со подобро здравје. Сега, една нова студија нагласува намалување на стапката на смртност за 23 проценти кај жените кои ја следат оваа диета, обезбедувајќи уште повеќе докази за придобивките што доаѓаат од замената на преработената храна за свежо овошје и зеленчук. Записите од

Поранешен вработен во компанијата OpenAI открива дека вештачката интелигенција наскоро ќе предизвика катастрофална штета на човештвото и тоа е причината поради која тој дал отказ

Во свет каде технологијата напредува со неверојатна брзина, безбедносните прашања со вештачката интелигенција (ВИ) стануваат сè поважни. На 4 јуни, група поранешни и сегашни вработени во OpenAI објавија отворено писмо кое предизвика реакции во научната заедница и меѓу јавноста. Ова го известува Science Times.   Писмото, исто така потпишано од поранешниот истражувач за управување со

Вештачката интелигенција има страшно предвидување за тоа како ќе изгледаат луѓето за 1.000 години

Многумина од нас често се прашувале како би изгледал животот во иднина. Летечки автомобили, очила за паметни телефони, телепортација, патување во вселената? Нема недостиг од филмови, книги и ТВ серии создадени од нашата имагинација на футуристичка планета Земја. Но, благодарение на вештачката интелигенција, повеќе не треба да шпекулираме за човечкиот род – и вистината е

Застрашувачки начин на кој хакерите можат да ги украдат вашите банкарски податоци и фотографии користејќи го вашиот Wi-Fi

Постојат голем број начини на кои хакерот може да го искористи вашиот Wi-Fi и да пристапи до сите ваши чувствителни информации – и тоа е многу полесно да се забележи отколку што мислите. Технолошката компанија Aura ги натера луѓето да ги разгледаат знаците дека можеби сте хакнати. Ако тоа навистина се случи, овие странци ќе

Научниците идентификуваа нов ген кој може да го забави стареењето дури за 65%

Научниците можеби се чекор поблиску до откривање на тајните на анти-стареењето. Откриле дека зајакнувањето на генот што сите го поседуваме може да ја забави стапката на абење на нашите клетки. Кинеските академици ја проучувале ДНК-та на овошните мушички, кога откриле еден ген од еден инсект кој одредува дали тие умреле млади. Тие го водеа генот

Кина го развиори своето второ знаме на Месечината, откако вселенскиот брод „Chang’e-6“ се врати назад кон Земјата, носејќи ги првите примероци од темната страна на нашиот сателит

Кинескиот „Chang’e-6“ го развиори првото знаме на темната страна на Месечината, пред да го започне своето враќање на Земјата. Пред да тргне, роверот ги собра и првите примероци од карпи и почва од страната на Месечината која секогаш е свртена подалеку од нас. Лендерот се кренал во вторник во 00:38 часот БСТ и ги префрлил

Зошто жирафите имаат долг врат? Научниците откриваат нова фасцинантна теорија во која велат дека за тоа е „виновна“ жената

Познато е дека Чарлс Дарвин ја искористил својата теорија за „преживување на најсилните“ во 19 век за да објасни зошто жирафите имаат долг врат. Пред милиони години, жирафите со најдолгиот врат можеа да достигнат повеќе лисја на дрвјата и да ја преживеат конкуренцијата – пред да ја пренесат карактеристиката со долг врат во нивните гени,

Научници пронајдоа соединение од канабис во сосема ново растение – дали тоа може да е лекот за многу здравствени проблеми?

Научниците открија канабидиол, соединение во канабисот познато како CBD, во бразилско растение, што отвора потенцијални нови патишта за производство на сè попопуларната супстанција. Тимот откри CBD во плодовите и цветовите на растение познато како „Trema micrantha blume“, грмушка која расте низ поголемиот дел од јужноамериканската земја и често се смета за плевел, изјави молекуларниот биолог

Пациентите со рак почнаа да добиваат персонализирани вакцини за рак: Татко на четири деца е првиот што прими таква вакцина

Илјадници пациенти во Обединетото Кралство ќе добијат персонализирани вакцини за рак во текот на следната година, означувајќи „значен момент“ во грижата за ракот. Овие прилагодени третмани имаат за цел да го спречат враќањето на ракот, најавувајќи нова ера во борбата против болеста.   Елиот Пфебве, 55-годишен татко на четири деца, стана првиот пациент кој прими

Првата болница со вештачка интелигенција во светот е во фаза на „изградба“ и може да лекува 3.000 „пациенти“ дневно. Погодете каде се наоѓа?

Кога размислуваме за вештачката интелигенција, обично ни паѓаат на ум две работи: 1) Може многу да ни го олесни животот 2) Ќе ни ги одземе сите работни места Меѓутоа, ако размислуваме оптимистички, вештачката интелигенција може да помогне да се спасат животи, според Кина.   Кинеските истражувачи открија дека моментално работат на првата болница во светот

Научниците откриваат долго скриени тајни зад тоа како би можеле да бидат изградени египетските пирамиди

Енигмата за изградбата на пирамидите во Гиза останува нерешена, предизвикувајќи прашања за тоа како се изградени. Со векови, научниците преземале бројни истражувања во обид да ги откријат техниките што се користат за изградба на овие масивни структури среде пустина.   Кон крајот на 2023 година, за време на 13. Меѓународен конгрес за египтологија, студија предводена

На површината на Марс има дупка, а научниците немаат поим што има внатре

На луѓето посетители на Марс им треба некаде да се засолнат од радијацијата, температурните промени и бурите од прашина што ја измачуваат планетата. Ако планетата е нешто како Земјата или Месечината, може да има големи подземни цевки со лава во кои би можеле да бидат сместени засолништа. Срушените делови од цевките од лава, наречени покривки,

Научниците со нова теорија: „До 2030 година можеме да направиме луѓето да живеат вечно!“

Науката напредува толку брзо што некои од нас би можеле да живеат вечно во следната деценија, според некои експерти. Бофинс велат дека напредокот во зголемувањето на животниот век на луѓето значи дека некои луѓе би можеле да постигнат бесмртност до 2030-тите. Брзината на долговечноста е теорија дека наскоро може да достигнеме точка каде што стареењето

Откриена нова супстанца во кората од портокал која може да има изненадувачки здравствени придобивки за нашето срце

Горчливата кора од портокал е тука за да го заштити плодот, а може да ја заштити и нашата внатрешност, само ако престанеме да ја фрламе. Сега е откриено дека кората од портокал содржи ново, биоактивно соединение, наречено ферулоилпутресцин (FP), кое може да има корист за здравјето на срцето кога се јаде. Неговото откритие во кора

Чуден метал што не е од нашата планета е пронајден во скривалиште на античко богатство во Шпанија

Меѓу складиштето со блескави златни богатства од ибериското бронзено доба, пар кородирани предмети можеби се најскапоцени од сите. Една нараквица и ‘рѓосана шуплива круна се украсени со злато, но и направени со железо од метеорити кои паднале од небото. Откритието, предводено од сега пензионираниот шеф на конзервација во Националниот археолошки музеј на Шпанија, Салвадор Ровира-Лоренс,

Вештачката интелигенција симулира сценарио на прва СРЕДБА човек со вонземјани

Меѓународен тим на истражувачи ја откри иновативната рамка за вештачка интелигенција наречена „CosmoAgent“, која ги моделира можните интеракции меѓу луѓето и вонземските цивилизации, проценувајќи ги потенцијалните ризици и можности за мирен соживот. Резултатите од студијата беа објавени на серверот за предпечатење arXiv . Студијата, спроведена со учество на научници од неколку универзитети, претставува значаен чекор

Истражувачите конечно открија што навистина е „влакнестото НЛО“ кое падна во Северна Каролина

Вселенските експерти веруваат дека бизарните остатоци што ги пронашле чуварот на луксузен камп и неговиот колег е веројатно од едно од вселенските летала на Илон Маск, SpaceX. Џастин Клонц го откри панелот широк речиси еден метар покриен со изгорени јаглеродни влакна на патека во Кантон минатата недела. Астрофизичарот од Смитсонијан, д-р Џонатан Мекдауел, изјави дека

Таен кинески вселенски авион пушти мистериозен објект во орбитата на Земјата – и никој не знае што е тоа!

Врвно-тајниот кинески вселенски авион пушти мистериозен објект во орбитата на Земјата на само 598 километри над површината. Американските вселенски сили ја следат ситуацијата, но целта на објектот исфрлен на 24 мај не е позната. Астрофизичар од Харвард прв го забележал објектот, шпекулирајќи дека тоа би можело да биде распоредување на подсателит или парче хардвер исфрлено

Луѓето кои не ги јадат овие три намирници се склони кон агресиja и насилни испади, тврди нова студија

Ако сте склони да ги отерате луѓето кај што не треба, можеби не е виновна вашата личност, туку вашата исхрана. Научниците од Универзитетот во Пенсилванија открија дека луѓето кои земаат омега-3, кои се наоѓаат во рибата, лененото семе и оревите, имаат помали шанси да бидат агресивни и да имаат насилни испади.   Тимот анализираше над

Универзитетски професор, којшто претходно тврдеше дека НЛО постојат, добивал закани по живот да „пази што зборува“: „Ако ми се случи нешто, ќе знаете кој е виновен!“

Врвен американски универзитетски професор кој тврдеше дека вонземјаните „100%“ живеат меѓу нас“ тврди дека тој добил злобно официјално предупредување „да внимава што зборува“. Откритието на професорот од Стенфорд, Гари Нолан, доаѓа по веста дека едно лице „поврзано со инженерската програма за НЛО “ починало, очигледно како резултат на тоа што си го одзел животот.  

За прв пат во светот: Кинески доктори тврдат дека излечиле 59 годишен пациент со дијабетес тип 2 со помош на матични клетки

Истражувачите во Кина велат дека за прв пат излечиле дијабетес. Пациентот, 59-годишен маж, доби пионерска трансплантација на клетки во 2021 година и е без лекови од 2022 година. Експерименталниот третман вклучуваше создавање на вештачка верзија на клетки пронајдени во панкреасот кои произведуваат инсулин и го одржуваат нивото на шеќер во крвта под контрола. Човекот боледувал

Здравствен тренер открива како една шолја топло ЧОКОЛАДО може да биде клучот за вашето слабеење ова лето!

Здравствен тренер откри неочекувано помагало за слабеење – и тоа е добра вест за чокохоличарите. Стив Бенет, авторот на „Fiber First“, изјави дека пиењето шолја топло чоколадо може да им помогне на оние кои се на диета да намалат некој килограм. Како и да е, според авторот и тренерот за здравје, оние што се надеваат