10 актерки за кои се обложуваме дека не би ги препознале во машки улоги

Добрите актери се во можност максимално да ги искористат своите тела и емоции со цел да испорачаат претстава што може да им пренесе идеја на гледачите. Од друга страна, оние кои се навистина талентирани успеваат да ја направат публиката да сочувствува и да се идентификува со ликот што го создале.

И вистинскиот знак за исклучителен актер е да може да игра лик како што треба, без оглед на неговата возраст, националност, јазик, па дури и пол.

1. Хилари Свонк како Брендон Тена во „Boys Don’t Cry“

2. Гвинет Палтроу како Виола де Лесепс во „Shakespeare in Love“

3. Анџелина Џоли како Евелин Солт во „Salt“

4. Кети Бурк како Пери во „Kevin & Perry Go Large“

5. Мараја Кери во песната „Obsessed“

6. Бланка Портиљо како монах Емилио Боканегра во „Alatriste“

7. Кејт Бланшет како Џуд Квин во „I’m Not There“

8. Линда Хант како Били Кван во „The Year of Living Dangerously“

9. Аманда Бинс како Себастијан Хастингс во „She’s the Man“

10. Еле Фанинг како Реј во „3 Generations“