10 кафулиња и ресторани кои со својата необичност ќе ве натераат да ги посетите

79% проценти од милениумските деца тврдат дека сакаат да ги вкусат јадењата на различни земји. Денес, во секој голем град, можете да најдете места каде што можете да ја пробате кујната на другите земји, практично негирајќи ја потребата за патување во самите земји од каде што потекнува храната.

Сепак, ова не е точно – некои ресторани, кафулиња, па дури и кафетерии заслужуваат да бидат посетени, дури и ако се на работ на светот.

1. Ватнана Панич, Бангкок, Тајланд

Во ова место се подготвуваат јадења со говетско месо повеќе од 60 години. Сите сопственици додаваат само вода и месо.

2. Рокунен Јонкуми, Токио, Јапонија

Во Рокунен Јонкуми во Токио, ќе се чувствувате како ученик на јапонско основно училиште: има канцеларија за заменик директор, медицинска просторија и училници. Тука, можете да го пробате не само најпопуларниот училишен појадок (шпагети и пржен леб), туку и некои пообични јадења, како што е Цезар салата. На крајот од појадокот можете да решите тест и да добиете оценка.

3. Ел Диабло, Ланзарот, Шпанија

Овој ресторан се наоѓа веднаш на врвот на вулканот, но не еруптира лава, туку испушта топлина. Најинтересно за ресторанот е фактот дека тој ја користи топлината на вулканот. Храната се готви многу побрзо и секој може да го следи процесот.

4. Ресторан Ролеркостер, светски ланец

Ресторан Rollercoaster може да се најде во неколку земји како Велика Британија, Германија и Австрија. Храната се нарачува на таблети и се служи на посетителите на мали рокерстери: има спирала поврзана на секоја маса.

5. HaiDiLao Hotpot, светски ланец

Првиот ресторан HaiDiLao Hotpot се појави во Кина во 1994 година, но денес можете да го посетите во Велика Британија, САД, Канада, Јужна Кореја, Сингапур и други земји. Менито има традиционална кинеска кујна, но сите јадења треба да ги готвите сами во посебен простор на масата.

6. Њу Лаки, Ахмедабад, Индија

Кафулето се наоѓа среде стари муслимански гробишта! Гостите можат да пијат чај веднаш до старите ковчези и гробови. Но, никој не се грижи за ова – всушност, некои сметаат дека тоа им носи среќа.

7. Де Кас, Амстердам, Холандија

Ресторанот се наоѓа во стара стаклена градина, изградена во 1926 година. Има насекаде места каде што се одгледува зеленчук, овошје и магдонос. Нема мени во обична смисла на зборот: наместо тоа, ќе ви биде претставен список на состојки што се зрели.

8. Säräpirtti Kippurasarvi, Леми, Финска

На фотографијата погоре е прикажано единственото јадење на овој ресторан. И за да влезете во ресторанот, треба да резервирате маса однапред бидејќи не се отвора секој ден. Тајната е дека јагнешкото со компири што го служат е чинија со огромна историја. Потребни се 8-9 часа за да се готви во дрвена када.

9. l’Entrecote, Бордо, Франција

Овој ресторан е отворен во 1959 година и има само едно јадење – entrecôte со сос (неговиот рецепт е голема тајна). Во 60 години, луѓето само успеаја да утврдат дека сосот содржи путер и Мутард де Дижон, а другите состојки се познати само на семејството на сопственикот на ресторанот.

10. Емин Уста Балисиси, Истанбул, Турција

Балик екмек е нешто како гиро, но има пржена риба наместо друго месо внатре. Еден од продавачите на ова јадење е познат како Супер Марио (неговото вистинско име е Емин Уста) затоа што многу личи на него.

Луѓето велат дека тој го готви најдобриот балик екмек во главниот град на Турција – тој ја пржи скушата во маслиново масло со сок од лимон и додава кромид, домат, чили, зачини и специјален сос (што, се разбира, се чува во тајност).