10 корисни трикови кои ќе ги решат вашите проблеми во кујната

Лоши мириси во фрижидер, стари колачиња, храна од микробранова која не е рамномерно топла.

Сите овие мали катастрофи се лесни за спречување со неколку едноставни трикови.

1. Затоплување на храната рамномерно во микробранова

Може да забележите дека откако ќе ја загреете храната во микробранова печка, средината не е многу жешка, додека рабовите на вашата чинија се. Ова се случува затоа што микробрановите испраќаат радио бранови до вашата храна, но не загреваат одоздола како што прават печките. Затоа направете прстен со вашата храна. Овој мал трик ќе ви помогне да уживате во рамномерно топол оброк. Добар апетит!

2. Да се спречи уништување на компирите

Ставете јаболко до компирите и избегнувајте да бидат во близина на кромид. Исто така чувајте ги ан темно и ладно место.

3. Одвојување на белките од жолчките е лесно и без посебен уред

Ова може да се изведе со шпакла за цедење со дупчиња и да го изведете тоа како професионалец.

4. Да не го оштетувате рендето од премногу чистење

Ако сте уморни од чистењето на рендето секој пат откако ќе го користите, може да ви помогне парче обичен, не толку тенок полиетилен. Покријте ја вашата опрема за готвење со него и започнете со триење на производи што сакате да ги рендате.

5. Ножот повторно да ви биде остар со помош на чаша

Кујнските ножеви исто така бараат дополнителна грижа и честопати се тапи. Ако немате специјална острилка, земи кригла и превртете ја. Сега можете да го заострите ножот на работ на криглата под агол од 45 °!

6. Јагодите ќе ви траат подолго доколку ги измиете со оцет!

Јагодите се вид на производ што може да изгние навистина брзо. Потребна ви е 1 чаша бел оцет и 8 чаши вода. Оставете ги вашите јагоди малку во оваа бања малку, а потоа исцедете ги и исплакнете ги.

7. Ослободете се од лошите мириси од пластични и стаклени тегли, користејќи весник

Кога теглата мириса лошо, дури и откако ќе ја измиете, време е да користите специјален, но сепак едноставен, трик. Весникот може да апсорбира лоши мириси. Земете неколку листови од весник и скинете ги на парчиња. Потоа, ставете ги во теглата или пластичниот сад и оставете ги 24-48 часа.

8. Ослободете се од лошиот мирис во фрижидерот, оставајќи сода бикарбона во него

Расипаниот зеленчук и овошје, расипаната супа и старото пилешко може да остават лош мирис во вашиот фрижидер долго време. Ако сакате да го спречите тоа и да се ослободите од мирисот, ставете кутија со сода бикарбона во фрижидер. Нема мирис сама по себе, но добра е за апсорбирање на мириси.

9. Одржувајте ги вашите колачиња свежи, користејќи парле јаболко

За да не ви се исушат колачињата чувајте парче јаболко во истата тегла.

10. Заштитете ги прстите додека сецкате зеленчук, користејќи свој домашен штитник за прсти

Сечењето на прстите додека сечкате зеленчук е фрустрирачко. За да го избегнете ова, можете брзо да конструирате сопствен штитник за прсти. И ти требаат само пластично шише и ластик. Земете обично пластично шише (како кока-кола или шише со вода) и исечете парче од врвот на шишето, како што е прикажано на сликата. Потоа, направете 2 дупки на рабовите и вметнете ја гумената лента.