10 мали детали за нашиот изглед кои ја издаваат нашата возраст повеќе од седата коса

Живееме во ера кога грижата за вашиот изглед стана не само норма, туку задолжителна рутина. Меѓутоа, грижејќи се за себе, многумина од нас често се ограничени на само видливи делови од телото како што се лицето, вратот и рацете. Секој, без исклучок, е загрижен за омразените брчки под очите, но малку луѓе обрнуваат внимание на невидливите области кои зборуваат повеќе за нашата возраст отколку што мислиме.

10. Трепките

Како што старееме, нивото на естроген – хормонот одговорен за младоста и здравјето на кожата и косата – постепено се намалува. Како резултат, не страда само нашата коса, туку и трепките: тие стануваат пократки, полесни и кршливи.

Како да се подготвиме?

За да се избегне ова, експертите препорачуваат секогаш да ја отстранувате шминката од очите пред да одите во кревет, а исто така да не бидете ревносни со виткање на трепки, бидејќи агресивното виткање може да ги оштети, па дури и да скрши кревки влакна на очниот капак.

9. Веѓи

Од истата причина, нашите веѓи стануваат тенки, нивните влакна стануваат потенки, го губат својот карактеристичен сјај и боја. Како резултат, тие речиси се губат на лицето, а изгледот станува помалку експресивен.

Како да се подготвиме?

Можете да ги вратите веѓите на нивниот претходен изглед и дома, со импровизирани средства и со помош на салонски процедури. Во првиот случај, ќе треба да се вооружите со молив од соодветна нијанса, добра четка и гел за фиксирање.

8. Коса

Сивата коса е дефинитивно еден од најјасните знаци на стареење. Но, покрај бојата на косата, дебелината и структурата на косата исто така се менуваат со возраста. Косата станува потенка и полесна, а многу фоликули престануваат да создаваат нови. Како резултат на тоа, косата станува потенка, а скалпот станува повидлив.

Како да се подготвиме?

За да го направите ова, изберете ги вистинските производи, не заборавајте за хидратација и исхрана, не претерувајте со шампон и обидете се да ја миете косата не повеќе од два пати неделно.

7. Нос

Гравитацијата е виновна за сè. Факт е дека под влијание на гравитацијата, крилјата на нашиот нос попуштаа со текот на годините. И како резултат, најистакнатиот дел од нашето лице ја менува формата и големината.

Како да се подготвиме?

Иако овој процес е сосема природен, ваквите промени тешко дека можат да задоволат некого. Но, не се обесхрабрувајте, можете да го поправите обликот на носот без да му наштети на здравјето со едноставно контурирање.

6. Усни

Со текот на годините, нашите усни стануваат потенки, а нивните контури се замаглуваат. Тоа е затоа што со текот на времето, нашето тело почнува да произведува помалку колаген – супстанца која е одговорна за јачината и еластичноста на кожата и им дава форма на усните. Ултравиолетовата светлина исто така придонесува за овој процес, има штетно влијание врз состојбата на кожата како целина.

Како да се подготвиме?

Мелем и кармин со УВ филтри ќе ви помогнат да ги заштитите усните од изложување на сонце. Но, можете да ја вратите свежината на усните со помош на трајна шминка. Сепак, пред да се пријавите за постапката, внимателно проучете ги можните несакани ефекти и проверете дали специјалистот има сертификат.

5. Карлица

Студиите покажуваат дека карлицата се стеснува со возраста. Отпрвин, коските на овој дел од телото растат, но потоа, штом жената го достигне врвот на плодноста, процесот се враќа наназад. Значи, карлицата кај жени над 70 години е потесна од онаа на жените на средна возраст.

Како да се подготвиме?

За жал, ништо не може да се стори во врска со тоа. Има само еден излез: одржувајте ги коските здрави што е можно подолго. Најлесен начин е да ја преиспитате вашата исхрана: додадете свеж зеленчук, храна богата со протеини и калциум во неа.

4. Стапала

Возрасните промени во хормоналните нивоа доведуваат до здебелување на кожата и губење на амстите, а ова се одразува на стапалата. Тие стануваат груби и испукани.

Како да се подготвиме?

Користете хидратантна крема дневно за да спречите лупење и затегнатост.

3. Колена

Колената се едни од најподвижните делови на телото, па не е изненадување што кожата на нив први се протега. Исто така, со текот на времето, мускулите и лигаментите на коленото ослабуваат, што не само што влијае на изгледот на нозете, туку предизвикува и болка и непријатност.

Како да се подготвиме?

За жал, нема да можете да ги подмладите колената. Но, за да спречите нивно стареење, можете да ги зајакнете мускулите со сквотови, редовно одење и возење велосипед.

2. Пазуви

Друг индикатор за возраста се пазувите. Кожата во оваа област е многу чувствителна, па затоа е една од првите што ја губат еластичноста.

Како да се подготвиме?

Запомнете: мускулите во областа на рамото, како и стомачните, имаат потреба од редовна обука. Затоа, кога спортувате, обрнете посебно внимание на вашите раце. Склекови и збир на вежби за трицепс се неопходни за оваа намена.

1. Зеници

Со текот на времето, малите мускули кои го контролираат движењето на зеницата, исто така ослабуваат, што доведува до намалување на нејзината големина. Токму стегањето на зеницата е главната причина зошто на 60-годишниците им треба 3 пати повеќе светлина за удобно читање отколку на 20-годишниците. Исто така, поради оваа причина, способноста да се види во мракот постепено се намалува.

Како да се подготвиме?

За жал, тешко е да се спречат промените во структурата на очите. Редовните офталмолошки прегледи, правилната исхрана и одржувањето на нормалното ниво на шеќер во крвта и крвниот притисок ќе помогнат да се избегнат сериозни промени на очите во староста.