10 мажи кои создадоа светски познати брендови (ги знаеме нивните имиња, но не секој ги знае нивните лица)

Да се биде славен не секогаш значи да се биде препознаен од масата луѓе. Таков е случајот со овие мажи кои успеале да создадат модни империи.

Ги знаеме нивните имиња, сме ги виделе нивните дизајни и ги препознаваме нивните логоа. Сепак не ги знаеме лицата на мажите кои стојат зад овие неверојатни брендови.

1. Хуберт де Живанши

Овој француски дизајнер го напуштил семејството во 1944 година и отпатувал во Париз за да стане кројач. Неговите свежи дизајни ги оспорија конвенционалните модни стилови на времето. Тој стана омилен дизајнер на познати американски фигури како Одри Хепберн, која ќе заврши како негова најголема и најпозната муза.

2. Ив Сен Лоран

Францускиот дизајнер реши да се пресели во Париз уште на рана возраст за да го исполни својот сон да стане моден дизајнер. Неговата амбиција му се остварила откако Кристијан Диор го ангажирал за асистент. Сепак, подоцна, тој беше ослободен од оваа позиција, што го наведе да основа своја фирма со Пјер Берге. Оваа одлука беше почеток на она што сега го знаеме како империја Сен Лоран.

3. Пјер Балмен

Во 1945 година, тој го основа брендот што го познаваме денес. За време на 50-тите години, неговото име стана попознато.

4. Александар Меквин

Александар Меквин ги остави студиите во 1985 година на само 16 години за да научи како да шие. Во 1992 година, тој дипломирал на престижно лондонско уметничко училиште со модна колекција инспирирана од Jack the Ripper. За среќа за Меквин, уредникот на Vogue UK беше на шоуто на пистата и ги купи сите негови дизајни. Во 1990-тите, тој се здоби со голема репутација и започна да ја револуционизира модата.

5. Кристобал Баленсијага

Кристобал Баленсијага ја започна својата кариера во 1919 година, отворајќи своја модна работилница со помош на една од неговите сестри. Во 1936 година, тој беше присилен да се пресели во Париз, заради шпанската граѓанска војна. Во француската престолнина, тој ја смени модата од 1950-тите со своите дизајни што се фокусираа на удобност, линии и волумен.

6. Ралф Лорен

Откако влегол во американската армија и студирал бизнис 2 години, дизајнерот завршил како продавач во компанија за вратоврска. Во 1967 година, тој го убеди својот шеф да му дозволи да започне своја линија за облека. И така, тој започна да прави машка облека под брендот Поло. Во 1971 година, тој започна да дизајнира женска облека. Дизајнерот доби шанса да направи костуми за филмската продукција од 1974 година на „Големиот Гетсби“. Оттогаш, неговиот бренд долета до нивото што го знаеме денес.

7. Луј Витон

Луј го напуштил својот дом на 13 години за да се пресели во Париз. После долго патување, тој пристигнал во француската престолнина во 1837 година, на 16-годишна возраст. Откако таму, тој успеа да стане чирак на производител на кутии станал експерт во работата. Во 1854 година, тој отвори своја работилница заедно со сопругата и почнал да дизајнира.

8. Џани Версаче

Откако и помагал на својата мајка да шие облека како дете, тој го основа својот прв бутик во 1978 година во Милано и покрај тоа што претходно студирал архитектура. Признаен за неговите разнобојни дизајни и уникатниот начин на разбирање на пост-поп, тој облече ѕвезди како: Мадона, Мајкл Џексон, Пол Макартни, Линда Евангелиста, Наоми Кембел, и член на кралското семејство како Лејди Ди. Преку својата работа, тој постави врска помеѓу шоу-бизнисот и модата.

9. Келвин Клајн

Во 1968 година, тој создаде бренд со свое име, кој стана познат по своите минималистички палта и облека. Сепак, она што навистина ја погоди јавноста беа неговите провокативни дизајни за долна облека, еден од најголемите извори на доход на компанијата. Исто така, тој беше првиот дизајнер кој воведе унисекс парфем, CK One и брендирани фармерки на заедничкиот пазар. Во средината на декември 2002 година, тој ја продаде својата компанија на Филипс-Ван Хаузен.

10. Кристијан Диор

Влијателниот француски моден дизајнер, Кристијан Диор, е роден во буржоаско семејство во Франција. Откако студирал политички науки на колеџ, ги напуштил студиите за да премине во мода. Потоа, во 1946 година, тој отвори своја куќа за шиење во Париз.