10 необични производи што беа инспирирани од филмовите

Да се има интересен предмет дома кој е инспириран од филм, може да биде исто толку важен за вистинските фанови, како да добиле карти за премиерата. За жал, во обид да ги зголемат своите профити, производствените куќи користат трговски производи, техника што го стимулира интересот и ги примамуваат клиентите да купат.

Ова е вообичаен начин за заработка на лесни пари од фановите. Сепак некои од производите не го доживуваат очекуваниот успех, затоа што се едноставно… бескорисни.

1. Таунтаун вреќа за спиење

Само вистинските фанови на Star Wars ќе го препознаат суштеството Таунтаун кое се појави во епизода V од сагата. Вреќата чини 300 долари.

2. Темниот Whopper на Бургер Кинг

Кога Spider-Man 3 излезе Бургер Кинг направи специјално издание наречено Dark Whopper, кое во основа беше ист како и обичниот, но со сос од бибер.

3. Комплет за бричење на трансформатори … за деца

Сите деца сакаат да се преправаат дека се возрасни, тоа е нешто природно што го прават кога растат. Но, она што сè уште имаме проблеми со разбирањето на логичката врска помеѓу лажен комплет за бричење и Трансформери…

4. 2001 година: Монолитна мини реплика на вселенската Одисеја

На денот на шегата, во 2010 година, продавницата за играчки Think Geek, ја натера публиката да верува дека ќе издадат мистериозна играчка заснована на митскиот црн монолит од 2001 година, A Space Odyssey. Гласината стана толку популарна што тие всушност ја направија играчката, која патем е само црно парче пластика во облик на правоаголник.

5. Реплика на вереничкиот прстен на Бела Свон

Сите ние сме свесни колку стана популарна франшизата „Самрак“, откако книгите беа прилагодени на големиот екран. ега можете да купите реплика на прстенот што славниот вампир ѝ го подари на саканата. Оригиналниот е направен со вистински дијаманти и бело злато, но на Интернет можете да најдете имитации кои се движат од 10 до 90 долари.

6. Одмаздници: парфемите

Беше објавена линија на парфеми засновани на суперхероите од Марвел, можеби за да се прикрие мирисот на пот, предизвикана од спасување на светот.

7. Удобни (и влакнести) влечки во облик на нозете на хобит

Овие влечки во вид на стапала на хобит се продаваат на eBay за околу 25 американски долари и се чини дека се многу популарни.

8. Телефон од Матрикс

По објавувањето на Матрикс, Nokia 8110 стана икона. Во тоа време, се чинеше како најкул телефон на светот и сите сакаа да го имаат. Но, за продолженијата на филмот што беа објавени неколку години подоцна, Самсунг потпиша договор со продукциската куќа да направат свој телефон, што резултираше со вистинско изненадување, затоа што беше сосем поразлично од она што на луѓето им се допадна во првиот телефон .

9. Акциона фигура на Денис Недри, информатичарот од Паркот Јура

Програмерот со прекумерна тежина Денис од Паркот „Јура“ (1993), е еден од најомилените ликови на сагата „Спилберг“, не само заради неговата типична хавајска маичка, туку и заради неговите амбиции и онаа незаборавна сцена во која Дилофосаурус го напаѓа со плукање на киселина директно во лицето.

10. Специјалното издание на Орео на „Игра на тронови“

Game of Thrones брзо стана една од најпознатите симболични серии на нашата генерација (а можеби дури и на овој век), така што веројатно беше само прашање на време пред продуцентите да создадат голем број трговски производи, алудирајќи на серијата. Меѓу креираните производи беа Орео колачиња.