10 непознати факти за филмот „Леон“ кој ги освои срцата на повеќе генерации

Оваа година, познатиот филм на Лук Бесон ќе наполни 26 години. Филмот не само што ни раскажа прекрасна приказна туку стана и одличен мост во кариерата за актерите што сега ги обожава светот.

Идејата за „Леон“ е родена во Бесон, откако заврши со работата на филмот „Никита“. Режисерот сметаше дека еден од ликовите во филмот Виктор, е јасно „достоен“ за цел филм. Во едно интервју, Бесон дури и навести за врска меѓу Леон и Виктор.

Родителите на 10-годишната Натали Портман сакале нивната ќерка да ја одбие улогата, бидејќи филмот е далеку од нешто за деца. Но, Натали се борела за да биде во филмот. Таа еднаш во кавга им кажала: „Ова е најдоброто нешто што сум го прочитала! ако го одбиете ќе ми го уништите животот!“

Родителите на Портман биле загрижени дека нивната ќерка ќе мора да пуши во филмот. Тие се согласиле на што помалку вакви сцени и хероината да се откаже од порокот до крајот на филмот.

Целото име на Леон е Леон Монтана.

Жан Рено специјалного направи својот лик малку инхибиран за публиката да не помисли дека можеби е заинтеренсиран за Матилда како жена.

Главниот импровизатор на сетот бил Гери Олдман. На пример, во сцена каде неговиот херој ја открива својата љубов кон Бетовен, актерот во секоја нов кадар раскажал нова приказна за оваа зависност.

Според сценариото, Натали Портман требало да плаче, но не можела да исцеди солза од себе. Потоа Лук Бесон преземал екстремни мерки и почнал да ја прска со масло од пеперминт во очите. Тоа била толку непријатна процедура што малата актерка брзо „научила“ да плаче вистински, само да не го повтори тоа.

Многу критичари се согласуваат дека чокерот на вратот на Матилда зборува за нејзината подготвеност да преземе остри, „возрасни“ мерки во одредени ситуации. Кога таа го отстранува, хероината се претвора во беспомошно каприциозно дете.

Портман беше поттикната од пародија на Мајкл Мајерс во филмот „Светот на Вејн“ за прилично необичната интерпретација на Мерилин Монро за „Леон“. Актерката признала дека сè уште не ја видела оваа позната изведба на Мерилин.

За време на снимањето се случил необичен инцидент. Крадец ја ограбувал куќата веднаш до објектот во кој според сценариото требало да влезе „полицијата“. Крадецот помислил дека полицајците се вистински и се предал.

Во едно интервју, Портман изјави дека не сака да го прикажува овој филм на своите деца, ниту пак да го види неговиот римејк, бидејќи сценариото покренало теми што биле сосема неприфатливи за наше време.