10 познати личности ги споделуваат причините зошто ѝ кажале „НЕ“ на пластичната хирургија, дури иако еднаш потклекнале

Стареењето е природен дел од животот, но стареењето во центарот на вниманието не е лесно. Многу познати личности се сменија непрепознатливо по пластичната операција, но некои целосно одбиваат да го променат лицето. И оние кои го направиле тоа можеби подоцна зажалиле за одлуката. И покрај притисокот од Холивуд да се изгледа помладо некои ѕвезди веруваат дека е подобро да научите да си ги сакате брчките.

Мерил Стрип

Стрип верува дека ставањето ботокс е како да имате „знаме пред погледот, а тоа, за актерката, е како да носиш превез – тоа не е добра работа“. Како што старее, таа ги прифаќа своите години. „Добрата работа за стареењето е што кога тие навистина ве ангажираат, тоа е често за нешто интересно“, рече таа.

Кортни Кокс

Ѕвездата на Пријателите признава дека стареењето во Холивуд ѝ било тешко. „Толку се трудев да продолжам и всушност ги влошив работите“, сподели таа. Многу лекари ѝ предложиле да стави полнила и инекции, а во одреден момент веќе не личеше на самата себе. „Ги разградив сите мои полнила. Јас сум природна колку што можам да бидам. Тоа не се брчки – тие се линии за насмевки “, рече Кокс.

Викторија Бекам

Во 2017 година, Викторија Бекам му напиша писмо на своето 18-годишно јас и призна дека жали што вградила импланти во градите. „Веројатно треба да кажам дека не се играј со твоите гради“, напиша таа. Поранешната ѕвезда на Спајс Грлс рече дека е важно „да оставите кожата да дише“ и „да го славите она што го имате“.

Дана Делани

Актерката од Очајни домаќинки се отвори за своето негативно искуство со ботокс. Нејзиниот дерматолог ѝ вбризгувал ботокс во челото и удрил во нерв. „Од тогаш нервот е мртов. Тоа влијаеше на мускулот на десното око, па затоа окото почна да ми паѓа малку “, рече таа.

Пинк

Пејачката сподели серија „белешки за себе“ на својот профил на Твитер. „Драги Јас, старееш. Гледам линии.“, напиша таа. „Од време на време размислувате да го промените лицето, а потоа гледате шоу каде што сакате да видите што чувствува лицето … и лицето не му се мрда“, продолжи таа. „Сакам моите деца да знаат како изгледам кога сум лута“.

Хали Бери

Добитничката на Оскар признава дека, како актерка, чувствува притисок да го промени своето лице, а мислите за ботоксот и поминале низ умот. „Само што постојано се потсетував себеси дека убавината навистина е само внатрешната убавина и не станува збор за моето физичко јас. Стареењето е природно и тоа ќе ни се случи на сите нас. Само сакам секогаш да изгледам како себе, дури и ако тоа е постара верзија на мене “, рече таа.

Џулија Робертс

Познатата актерка и продуцентка одбива да направи пластична операција. „Жално е што живееме во такво испаничено, дисморфично општество, каде што жените дури не си даваат шанса да видат како ќе изгледаат како постари луѓе“, рече Робертс. „Твоето лице раскажува приказна … и не треба да биде приказна за возењето до ординацијата“.

Ема Томпсон

Британската актерка е многу искрена во однос на своите ставови против хирургијата. „Лудо е“, рече таа. „Не е нормална работа за да се прави, а културата што ја создадовме ни вели дека е нормална, но не е нормална“.

Камерон Дијаз

Дијаз признава дека пробала ботокс и сè уште жали за тоа. „Повеќе сакам да го видам лицето како старее, отколку лице кое воопшто не ми припаѓа мене“, рече таа.

Жизел Бундхен

Супермоделот и мајка на 2 деца признава дека жали што вградила импланти во градите. „Се чувствував многу ранливо затоа што можам да вежбам и можам да се хранам здраво, но не можам да го променам фактот дека и двете мои деца уживаа во левата града, повеќе од десната. Кога се разбудила од анестезија, веднаш се покајала за својата одлука. „Бев како: Што направив? Се чувствував како да живеам во тело што не го препознавав.“