10 приказни од историјата на Оскарите кои се премногу чудни за да ги заборавиме

Церемонијата за доделување на „Оскар“ не е само една од најпрестижните претстави во филмската индустрија, туку е и една од најголемите. Со цел да се осигураме дека сè оди според планираното на важниот ден, има стотици луѓе кои работат и го размислуваат секој детаљ.

Но, и покрај целата напорна работа, незгодни ситуации можат да се случат во секој случај. Нешто секогаш може да тргне наопаку.

Бен Стилер се претвори во аватар лик

Во 2010 година, комичарот Бен Стилер требаше да му додели награда на победникот за најдобра шминка и фризура. Актерот реши да направи нешто посебно и тој се појави на сцената изгледајќи како лик од Аватар.

Целиот свет во 2017 откри дека Никол Кидман не знае да ракоплеска

Бјорк положи јајце додека носеше „фустан со лебед“.

Фустанот што го носеше Бјорк за Оскарите во 2001 година е еден од најнеобичните и најсмешните во историјата на церемонијата.

Вил Роџерс не го виде презимето на кандидатот и ја додели наградата на погрешна личност

Водител на церемонијата во 1934 година беше актерот Вил Роџерс, кој не беше многу внимателен и не го проучувал списокот на сите номинирани пред шоуто. Ова е причината зошто имал грешка при номинацијата за најдобар режисер. Тој го поканил Френк да дојде да си ја земе наградата, а имало двајца со тоа име. Така на сцената дошол погрешниот Френк.

Сет Мекфарлан постави неколку познати актерки под рефлекторите со својата песна за работи за кои можеби не би сакале да дискутираат

Во 2013 година, еден од домаќините на шоуто беше креаторот на Family Guy, Сет Мекфарлан. И се потруди да ги натера сите да се смеат на неговите шеги. Многу луѓе беа шокирани од неговата песна „We Saw Your Boobs“. Во песната, Мекфарлејн зборува за актерките чии гради биле видени на екранот, па дури и ги кажал насловите на филмовите.

Роберто Бењини беше толку среќен што одеше по седиштата во 1999 година за 2 освоени Оскари

Џон Траволта ѝ се обрати на пејачка со погрешно име

За време на церемонијата во 2014 година, наместо да го каже името на пејачот на саундтракот за Фрозен, Идина Менцел, тој рече: „Опасно талентираната, една и единствена, Адел Дазем!“

Криси Тејген заспа на церемонијата во 2017 година

Џенифер Гарнер падна и воопшто не се посрамоти

Во 2006 година, таа беше на пат да се најде на сцената кога се сопна од долгиот фустан. Но, наместо да се посрамоти, таа рече: „Јас ги правам своите акробации сама“.

Конфузијата со победниците која ќе остане во историјата

Се разбира, кога станува збор за грешки за време на церемонијата на Оскар, не можеме да го игнорираме неуспехот од 2017 година. Поради збунетост, беше објавен погрешен филм кога беше доделена номинацијата за најдобар филм. Актерите на La La Land веќе беа на сцената и го започнаа својот говор кога организаторот ги прекина. Тој рече дека тоа е грешка и всушност, најдобриот филм е Moonlight. Ова беше голема грешка за која се дискутираше многу долго после шоуто.