10 работи од кои можеме да се откажеме за да ја спасиме животната средина

Во современиот свет, тешко е да се пронајде личност што никогаш не слушнала за минимализам. Едноставно кажано, тоа е начин на живот чија цел е да имаме што помалку работи – само оние што се навистина потребни или што нè прават навистина среќни.

Минимализмот може да биде усвоен како начин да покажеме дека се грижиме за нашата планета, затоа што купувањето помалку работи или купувањето висококвалитетни работи доведува до намалување на количеството отпад што го произведуваме, воедно така и правилно ќе се погрижиме за нашето здравје и околината.

За оваа цел, во продолжение прочитајте неколку совети за тоа како може да го рационализираме нашиот животен стил и да заштедиме пари.

1. Стаклени наместо пластични садови

Стаклото е дефинитивно повеќе претпочитан материјал отколку пластиката. Овој материјал е многу побезбеден и поеколошки отколку пластичниот. Стаклените садови се потрајни и за разлика од пластичните, тие се добри и за ниски и за високи температури. Освен тоа, секоја храна може да ја чувате во стакло: варена, сирова, слатка и кисела. Овие садови може да се мијат во машина за миење садови и да се користат во рерни.

2. Не користење на различни кујнски апарати

Најчесто, не ни требаат многу работи за да приготвиме храна – шпорет, рерна, микробранова печка. Се разбира, некои луѓе не можат да живеат без своите омилени тостери или производители на вафли. Но, овие уреди претежно собираат прашина на полиците. Можете да заштедите и пари и простор ако купите работи што навистина ви требаат наместо нов уред за правење на кафе или јогурт.

3. Чевли

Ова е токму примерот на купување нешто скапо еднаш за да заштедите пари на долг рок. Не ви требаат оние убави сандали со попуст што ќе ги носите само 3 пати во животот. Многу е подобро да имате неколку пара чевли за различни намени, како чевли, чизми, патики и сандали. Shoesе ги користите овие чевли подолго време.

4. Садови

Поентата на минимализмот е да се има само потребниот број на работи. Тоа значи дека не ви треба комплет од 20 чинии „во случај да имате гости“ или друга симпатична чаша. Не купувајте работи што навистина не ви требаат. Само купете ги садовите што ги користите секој ден. За повеќето ситуации, ова ќе биде доволно.

5. Чанти

Во современиот свет, чантата не е модерен додаток, туку апсолутно неопходна работа. Но, од време на време, огромниот број на различни чанти е повеќе од проблем. Исто како и чевлите, подобро е да имате 2-3 чанти за различни намени и притоа истите изберете да бидат квалитетни и цврсти.

6. Листови од билки наместо ќесички за чај

Дури и обичните ќесички за чај содржат микрочестички од пластика. Ако навистина не ви се допаѓаат листовите од билките во вашата шолја, можете да купите метална цедалка – само ставете ги листовите во неа и ставете ги во топла вода.

7. Козметички производи

Сè уште можете да користите квалитетни производи за убавина, но подобро е да се ограничите на апсолутен минимум. Различни лосиони, креми и други производи изгледаат одлично во продавниците, но дали навистина ни се потребни сите нив? Тие не им помагаат на нашите паричници и често ја оштетуваат нашата кожа.

8. Брич

Класичниот брич е, се подразбира, е многу поскап за разлика од пластичната алтернатива, но исто така е и потраен – а треба само да ги замените сечилата. Овие жилети обично се изработени од не ‘рѓосувачки челик, лесно се мијат, а сечилата се многу поевтини од заменливите касети на познати брендови.

9. Мрежести сунѓери направени од природни материјали наместо од пластика

При избор на мрежест сунѓер за капење, проверете дали сте купиле сунѓер изработенод природни материјали. Можете да изберете од луфа (прилично меки), влакна од коприва (умерено меки) и влакна од костен (тврди). Овие материјали се безбедни за вашето здравје, целосно биоразградливи и едноставни за употреба.

10. Обвивка од пчелин восок наместо пластична фолија

Ова е безбедна и еколошка замена за вообичаената пластична фолија. Можете сами да купите или да направите обвивка од восок – само ќе ви бидат потребни памучна ткаенина и восок. Може да ја користите оваа обвивка многу пати како покривка за чинии со храна или можете да завиткате леб, магдонос, сирење или зеленчук во истата. Покрај тоа, оваа обвивка може да се мие. Една обвивка може да биде функционална неколку години ако сте внимателни со неа.

„Првпат ја испробав оваа обвивка пред неколку месеци. Не ми се допадна на почетокот и морав да ја фрлам по 2-3 пати користење, но следните 2 сè уште ги користам до овој ден. Пред тоа,  ја покривав храната со обични хартиени крпи – кои исто така се ефикасни. Храната останува свежа и нема кондензирана вода како што обично има со најлонската фолија.“