11-годишно момче од Нигерија доби стипендија од училиште за танц во САД, по неговата неверојатна улична изведба

Додека деновиве, многу луѓе сакаат да ги посочат сите лоши работи што ги опкружуваат социјалните медиуми и интернетот воопшто (што, се разбира, има многу), оваа приказна е потсетник за тоа како може World Wide Web да работи како средство за постигнување одлични работи. Ова момче што можете да го видите во видеото подолу е 11-годишен балетан од Нигерија. Неодамна, видео од него како танцува во дождот бос, стана вирално, па дури и успеа да му заработи стипендија на престижна американска летна работилница.

Ова видео го сподели неговото училиште за танцување, кое се вика Академија Скок. Наскоро, видеото стана вирално, собра илјадници прегледи, лајкови и коментари. Видеото го привлече вниманието на Синтија Харви, која е уметнички директор на ABT Jacqueline Kennedy Onassis School of Dance во Њујорк. За среќа, Синтија Харви конечно успеа да го пронајде младото момче по име Ентони. Покрај тоа, таа му понуди стипендија на виртуелна тринеделна интензивна летна работилница во САД.

Даниел Ајала Овосени, кој е учител на Ентони, го основа ова училиште во Лагос во 2017 година. За жал, дури и по 3 години, училиштето сè уште нема посебен простор за своите 12 ученици. Тие вежбаат во подрум или пак на јавни места.