11 неверојатни објекти кои изгледаат како да се од друга планета, идеални за најљубопитните туристи

Не сите деца кои сонуваа за куќа од дрво го оставија својот сон зад себе. Некои од нив пораснаа, станаа архитекти и градат куќи под вода и над вода, во дивата савана и меѓу снежните рамнини, во форма на јајца и во форма на џинови. А, некои само подигнуваат огромна ајкула на својот покрив, како и британецот Бил Хајн.

1. Подводен ресторан во Норвешка

Најголемиот подводен ресторан на светот, Андер беше отворен пред само една година во најјужната точка на Норвешка, но веќе освои Мишелин ѕвезда. Тој е половина потопен во вода и завршува со панорамски прозорец на длабочина од 5 метри. И покрај фактот дека оброкот тука чини околу 430 долари, тука за маса се чека и по 6 месеци.

2. Црква во паркот за земјоделски и технички науки, Ченгду, Кина

Без фотошоп – оваа воздушна структура е создадена како дел од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Франција и Кина и отелотворува интерпенетрација на две култури. Црквата е изградена од алуминиумски шипки со различни пресеци и висини, поставени така што играта на сончевата светлина го прави објектот да изгледа неверојатно.

3. Облакодер со водопад, Гуијанг, Кина

Кога жителите виделе вода од облакодерот од 121 метар пријавувале во полиција и медиумите. Необичниот поглед на истурање вода од висина од 108 метри може да се гледа само во посебни прилики, бидејќи 1 час работење на конструкцијата чини 100 американски долари.

4. Хотел во форма на птичјо гнездо, платото Лаикипија, Кенија

Хотелот, изграден среде африканската савана, нуди невиден поглед на сите 4 насоки: тука можете да ги видите дивите жители на овие места – од зебра до лав, но во исто време „гнездото“ е опремено со сите задоволства на цивилизацијата: удобни кревети, тоалет и туш со топла вода. Електричната енергија се генерира од соларни панели.

5. Музеј на човечкото тело, Огстгест, Холандија

Музејот на телото во Холандија е изграден во форма на човечка фигура од 35 метри.

6. Хотел Frying Pan Tower, Северна Каролина, САД

Во 2010 година, софтверскиот инженер Ричард Нилтел на аукција купи поранешна станица на крајбрежната стража на 50 километри од брегот на Северна Каролина. Во текот на неколку години, тој го претвори во хотел, која сега се нарекува најопасниот хотел во светот поради постојаните бури и ајкули кои се врткаа наоколу. Хотелот им нуди на гостите 8 едноставни соби и 2 бањи. Свежа вода се собира во резервоари кога врне, а електричната енергија се создава од соларни панели. Тука може да стигнете со брод или хеликоптер, а забавата вклучува нуркање, риболов, билјард и пукање во чинии изработени од биоразградлива глина. Постои дури и мал терен за голф, а топчињата се направени од храна за риби. Но, главната работа за која туристите доаѓаат тука се неверојатни изгрејсонца, зајдисонца и ноќното небо над бескрајниот Атлантик.

7. Сауна во форма на јајце, Кируна, Шведска

Невообичаената сауна во форма на 5-метарско златно јајце е изградена од дрвени и челични панели и може да прими 8 лица. Внатре има шпорет на дрва. „Јајцето“ лесно може да се расклопи и да се пренесе на друго место, на пример, тоа беше во Париз, каде што посетителите можеа самите да го искусат, но неговото постојано место е градот Кируна, каде што служи и како уметнички објект и туристичка атракција.

8. Ајкула куќа, Оксфорд, Велика Британија

Во 1986 година, на 41-годишнината од атомското бомбардирање на Нагасаки, жителот на Оксфорд, Бил Хајн, инсталираше скулптура од ајкула од фиберглас од 7 метри на покривот на неговата куќа. Властите побараа да се отстрани, бидејќи претставува опасност за минувачите, но Хајне рече дека ајкулата е симбол на нуклеарно разоружување и ќе остане на место.