12 факти за животот на Џим Кери по кои нема да го гледате како „обичен комичар“

До минатогодишниот успех на филмот „Џокер“, најпопуларната филмска адаптација на стрип беше „Маската“. Овој филм собра 351 милиони долари и остана лидер 25 години. Веројатно скоро сите ќе се согласат дека тајната зад успехот на филмот е легендарниот лик, кој го толкуваше уште полегендарниот Џим Кери.

Но, тој не е „обичен глумец“ и во неговиот живот направил многу неверојатни работи и тргнал во различни правци.

1. Џим Кери ја спаси Џенифер Анистон

За време на снимањето на филмот „Брус Семоќен“, камерата на кранот за малку ќе паднела врз Анистон. За среќа, Кери бил до неа и успеал да ја тргне на страна.

2. На 12 години, актерот бил бездомник

Џим пораснал во сиромашно семејство. Неговата мајка страдала од форма на невроза и затоа не можела да работи, а татко му сонувал за кариера како музичар и уметник и не бил воодушевен од неговата позиција како сметководител. Кога таткото на Кери ја изгубил работата, целото семејство било на улица и живеело во автомобил некое време. Подоцна, идниот милионер морал да работи како чувар во фабриката за да заработи пари.

3. Џим вели дека во детството, неговиот единствен пријател било огледало

Кери се сеќава дека можел, заклучен во својата соба, да мине часови пред огледало. Тој правел смешни гримаси и се замислувал себе како актер.

4. Кери си напишал сам на себе хонорар од 10 милиони долари

Во 1992 година, Канаѓанецот цврсто одлучи дека ќе стане вистинска холивудска ѕвезда. Тој напишал чек за себе, што посочил дека за 3 години ќе може да заработи 10 милиони американски долари. Токму за три години ги одигра најважните улоги во животот на Ејс Вентура, Маската и Глуп и поглуп, кои му донесоа и повеќе од 10 милиони.

5. Заработи рекордни 20 милиони долари за една улога

Тој го доби овој хонорар за филмот Мајстор за кабелска. Ова беше рекорден хонорар за уметниците од жанрот комедија.

6. Тој стана познат по многу ексцентричности

Актерот често ја шокираше публиката. Одењето по плажата во Малибу во костим за капење на својата девојка, играњето билијард во костум за нуркач, купување такси, кршење чаши на елитни забави, појавување на забава во еден чорап и многу други нешта.

7. Напишал книга за деца „Како Роланд се тркала“, за морски бран кој се плаши да „умре“ на плажата

8. Исцели скршено срце со уметност

Во 2010 година, Џим Кери имаше тежок период раскинувајќи се со Џени Мекарти. Спасението за актерот беше страст за сликање. Тој започна да ги изразува своите емоции на големи платна. Канаѓанецот зборуваше за таков нестандарден метод на терапија во документарецот „Ми треба боја“.

9. Долги години се борел со депресија

Кери им се насмевна на милиони гледачи, но, за жал, самиот актер долго време страдаше од депресивно нарушување. Тој призна дека мрачните мисли почнале да му доаѓаат уште во 90-тите години и не заминале дури и на врвот на неговата кариера. Трагичната смрт на неговата девојка во 2015 година само ја влоши состојбата на актерот. Сега Канаѓанецот тврди дека се чувствува подобро: „Сфатив дека секој дожд порано или подоцна ќе заврши и ништо друго не може да ме повлече на дното“.